Napoleonské hry
KDY: sobota od 9.00
KDE: Slavkov
ZA KOLIK: odpolední program 100 korun

Stánky na jarmarku, zámecké komnaty i vojenské ležení a bojiště stihnou zítra navštívit lidé, kteří zavítají do Slavkova na tamní Napoleonské hry. Na své si přijdou dospělí i děti.
Už od devíti hodin ráno bude v zámeckém parku otevřený empírový jarmark s více než stovkou stánků. „Chceme návštěvníky především provést rozmanitostí dobové atmosféry a nechat je nahlédnout do života vojáků, šlechty i buržoazie. I proto budou už ráno potkávat na jarmarku lidi v empírovém oblečení, kteří zasednou k pikniku pod stromy a na jednu hodinu po poledni chystají komentovanou módní přehlídku,“ uvedla mluvčí slavkovské radnice Veronika Slámová.

Jak dodala, pořadatelé pamatují i na dětské návštěvníky. „Mezi půl jedenáctou a půl čtvrtou odpoledne chystají místní ochotníci pět komentovaných prohlídek zámku. Jsou určené hlavně pro děti. Hravou a přitažlivou formou jim přiblíží, jak vypadaly oslavy narozenin císaře Napoleona, které připadají právě na sobotu,“ sdělila mluvčí.

Ilustrační foto
4 tisíce účinkujících. Přípravy jubilejního Slováckého roku začínají rok dopředu

Odpolední a večerní program pak bude od dvou hodin patřit vojenské historii. Už tradičně program zahájí jezdecká sabrage, otevírání lahví vína sečnou zbraní. „Po celý den s námi bude Václav Vydra, který se představí i v roli knížete Lichtenštejna, velitele rakouských vojsk v bitvě u Slavkova. Ještě než nastane večerní bitva, ukážeme například, jak se vyvíjel příběh koně a jezdce na bojištích od starého Říma po první světovou válku,“ nahlédl do programu Ivan Vystrčil, šéf spolupořádajícího spolku Acaballado.

Od pěti hodin odpoledne změří síly desítka jezdců v dovednostní soutěži a v sedm večer začnou dunět salvy děl. „Ukážeme děla tří armád, včetně obrovské rakouské houfnice. K salvám na počest narozenin císaře Napoleona se ale připojí i modely děl v měřítku 1:6, tedy zhruba velikosti pistole," dodal Vystrčil.

TrutnOFF BrnoON
Horňácký rozhovor s Geronimem, hlavním pořadatelem festivalu BrnoON

Od devíti večer pak diváky čeká bitevní ukázka. „Nazvali jsme ji Příběh koně a bude to věřím výtečná podívaná se světly a pyrotechnickými efekty. Průvodní slovo namluvil právě Václav Vydra,“ lákal diváky Vystrčil.

Při cestě na slavnost musí návštěvníci počítat se dvěma změnami v dopravě. „Ve směru od Bučovic je uzavřený sjezd do centra města, proto návštěvníkům doporučujeme sjíždět po silnici I/50 do Bučovické ulice nebo u Penny,“ upozornila mluvčí Slámová.

A přidala změnu v parkování. „Letos nebude možné parkovat v aleji u zámku, jak byli návštěvníci zvyklí. Odstavné parkoviště ale najdou nedaleko, na škvárové ploše u stadionu, odkud je to k zámku pár set metrů příjemné procházky alejí,“ doporučila.

Tradice slavkovských srpnových napoleonských slavností sahá až do období první republiky. „Hrály tehdy důležitou roli v rozvíjení významných vztahů mezi první republikou a Francií. Prvního ročníku se účastnil i prezident Masaryk,“ poukázal Vystrčil. V devadesátých letech začala snaha o obnovu tradice a v nynější podobě se Napoleonské hry ve Slavkově konají osmým rokem.

Tipy z Hodonínska

Vojenský den na Pánově
KDY: sobota od 9.00
KDE: Hodonín
ZA KOLIK: 150 korun
Příznivce vojenské techniky čeká adrenalin v Hodoníně. V sobotu od devíti hodin ráno je na Vojenském dni na Pánově čekají ukázky současné a historické techniky, výzbroj, kanony, práce záchranářů i možnost se svézt na vybraných strojích nebo se proletět vrtulníkem. Spanilou jízdu vojenské historické techniky si užijí i v okolních obcích. Na cestu se stroje vydají v pět hodin odpoledne. Vstupné je 150 korun.

Bzenecká pouť
KDY: pátek od 17.00 až neděle
KDE: Bzenec
ZA KOLIK: neuvedeno
Ochutnávky vín, výstavy, folklorní vystoupení, jarmark i letní kino. Ale hlavně průvod procesí ke kostelu Sv. Jana Křtitele se slavnostní bohoslužbou. To je třídenní Bzenecká pouť k svátku Panny Marie. Začíná v pátek v pět hodin odpoledne v zámeckém parku, končí poutí v neděli dopoledne.

Výstava zvířat mladých chovatelů
KDY: sobota od 14.00 a neděle od 8.00
KDE: Kyjov
ZA KOLIK: neuvedeno

Králíky, drůbež, holuby i exotické papoušky zhlédnout v sobotu a neděli zájemci v Kyjově na Výstavě zvířat mladých chovatelů. Chybět nebudou ani hadi a sklípkani. V sobotu od dvou a v neděli od osmi hodin ráno uvidí lidé i králičí hop. Výstava se koná v Palackého ulici naproti muzea.

Kyjovské dožínky
KDY: neděle od 14.00
KDE: Kyjov
ZA KOLIK: neuvedeno

Oslava sklizně v čeká na obyvatele a návštěvníky Kyjova v neděli. Kyjovské dožínky tam vypuknou ve dvě hodiny odpoledne krojovaným průvodem od tamní hospody U Jančů. Před radnicí pobaví diváky program Slováckého souboru Kyjov. Do osmi hodin večer bude hrát dechová hudba Žadovjáci. Poté začne v letním kině promítání filmu Jednou budu králem.

Předhodový večer Fanoše Mikuleckého 
KDY: sobota od 20.00
KDE: Mikulčice
ZA KOLIK: 200 a 250 korun

Národopisným předhodovým večerem Počúvajte ludé, vzpomenou Mikulčičtí 50. výročí úmrtí Fanoše Mikuleckého. Uskuteční se v sobotu od osmi hodin večer v parku u myslivny. Zahraje cimbálová muzika Slovácko mladší, vystoupí zpěváci a herci z Mikulčic, hosté a také aktéři filmu Opera ve vinici, herci Oldřich Navrátil a Lenka Kucharská Sedláčková a scenárista Vladimír Merta. Pořadem bude provázet Jožka Šmukař, součástí bude i promítání ukázek z filmu. Vstupné je 200 korun v předprodeji a 250 korun na místě. Vstupenky jsou k dostání na tamním na obecním úřadě.

Histokola a Mariánské poutní slavnosti Ždánice
KDY: sobota až neděle
KDE: Ždánice, zámecký park
ZA KOLIK: 20 korun

Příznivci historických kol navštíví v sobotu akci Histokola Ždánice. Registrace účastníků začíná v půl osmé ráno v zámeckém parku. Soutěže startují po deváté hodině. Ve dvě hodiny odpoledne se vydají cyklisté společně do Dražůvek. Zahraje Karel Gott revival, Jožka Černý, Michal Tučný revival, večer k tanci Mira Band. Zatančí mažoretky Dejna a své umění předvedou borci z Biketrial Kyjov. Zajištěno je občerstvení a grilovaná kuřata včetně výběru až z deseti druhů piv. Po celý den si za příznivého počasí zájemci užijí i pozorování slunce a večer hvězd přenosnými dalekohledy ze Ždánické hvězdárny Oldřicha Kotíka. Nedělní program v parku nabídne od 10.00 Mariánské poutní slavnosti. Zatančí Mažoretky Angels, Dětská cimbálová muzika ZUŠ Kyjov, pohádku pro děti zahrají členové folklorního souboru Chasa ze Ždánic. Děti se vydovádí na kolech, šlapadlech a atrakcích, věřící se před polednem zúčastní Poutní mše svaté ve farním kostele Nanebevzetí Panny Marie.

 

Další tipy z regionu

Břeclavsko

Slavnosti rajčat
KDY: sobota od 10.00
KDE: Břeclav
ZA KOLIK: vstup zdarma

Všemožné chuťové variace rajčat v kulinářských úpravách ochutnají v sobotu účastníci akce Slavnosti rajčat v Břeclavi. Uskuteční se od deseti hodin dopoledne v uličce u synagogy. Příchozí budou ochutnávat pokrmy z tří desítek stánků, zahraje cimbálová muzika Břeclavan, latinskoamerickou hudbu Samba Carnival Band, Ritmo Factory Brno předvede zase bubenickou šou. Odpoledne zahraje Mario Bihari a Bachtale Apsa. Připravený je i program pro děti. Vstupné je zdarma.

Blanensko

Festiválek  bez bojů a válek
KDY: sobota od 16.30
KDE: Boskovice
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Šestnáctý Festiválek bez bojů a válek hostí v sobotu odpoledne Panský dvůr v Boskovicích na Blanensku. Od půl páté odpoledne zahrají na tradiční pohodové přehlídce například Zapaska, Čankišou, nebo 4Dogs a také maďarští kozáci Bohemian Betyars. Chybět nebude ani improvizační soutěž Lísky versus Valouny. Vstupné je dobrovolné.

Znojemsko

Putování za vínem se sv. Klementem  
KDY: sobota od 10.00
KDE: Tasovice, Hodonice
ZA KOLIK: 100 korun

Do Tasovic a Hodonic na Znojemsku zamíří v sobotu přátelé dobrých vín. Spolek vinařů sv. Klementa totiž v odloženém termínu připravil už osmé Putování za vínem se sv. Klementem. Tři desítky hodonických a tasovických sklepů budou otevřené od deseti ráno do šesti večer, vstupné je 100 korun. Mezi sklepy budou vyhrávat cimbálové kapely.

Brněnsko

Retro setkání na statku
KDY: sobota od 11.00
KDE: Brno
ZA KOLIK: 40 korun

Na mládí zavzpomínají v sobotu lidé v Brně. V tamním Retro muzeu Na statku totiž pořádají tradiční Setkání na statku. Lidé si užijí otevření nové expozice historických kočárků, uvidí retro módní přehlídku a kolonu veteránů, třeba trabantů. Čeká je i pěnová show a jízda retro karosou. Začátek je v jedenáct hodin, vstupné je 40 korun.

Vyškovsko

Vyškovská pouť
KDY: neděle od 13.00
KDE: Masarykovo náměstí, Vyškov
ZA KOLIK: neuvedeno

Exotiku i to nejlepší z hanáckého folklóru nabídne letošní Vyškovská pouť. Její program startuje v neděli na Masarykově náměstí ve Vyškově hodinu po poledni orientálními tanci, od dvou tam začne představení Hádky a pohádky a od půl čtvrté si lidé připomenou padesátiny vyškovské folklorní legendy, souboru Klebetníček. Věřící se sejdou v sobotu i v neděli při poutních bohoslužbách v Kostele Nanebevzetí Panny Marie.