Zarážení hory


KDY: Strážnice sobota od 15.00, Bořetice od 16.00
KDE: Hotařská búda Strážnice, Kraví hora Bořetice
ZA KOLIK: Strážnice 100 korun, Bořetice dobrovolný poplatek za víno

„Kdo do vinohradu vkročí bude mít jednu nohu kratší. Ten, kdo hrozen utrhne, tomu ruka odpadne!“ Podobná hrozivá varování ze středověku, tentokrát ale s humorem a nadsázkou, zazní o víkendu jižní Moravou. Vinaři ve Strážnici a Bořeticích uzamknou vinohrady před dozráváním hroznů rituálem s názvem Zarážání hory.

Strážnice

Na obřad, ale i ochutnávku vín s folklorním programem zvou Strážničtí na proslulý vinařský kopec Žerotín k Hotařské búdě v sobotu od tří hodin odpoledne. „V nádherném prostředí vinohradů si návštěvníci užijí samotný obřad v podání místních vinařů. Jsou tvůrčí, a tak se můžeme jako každý rok těšit na jejich vtipné vyhlášení nařízení, která vždycky okoření aktuálním dění třeba v politice. Letos se rýsuje například zákaz vstupu do vinohradu v rouškách, aby prý bylo poznat, kdo nepovolaný do vinice vstoupil,“ předpokládá za organizátory tajemník městského úřadu Petr Hanák.

Návštěvníci poznají také letošní hlídače, takzvané hotaře, které na akci jmenuje horenská rada. Jejich úkolem bude chránit úrodu ve vinicích před nenechavými zloději, ale třeba i špačky. Hotaři jsou jediní, kteří mohou vstoupit do vinohradů, kromě majitele. Výjimku mají jen těhotné ženy a nemocní, kteří si v horkém dni smí utrhnout tři hrozny vína pro osvěžení.

Hody na Břeclavsku. Ilustrační foto.
Podívejte se jak si užili hody v Moravské Nové Vsi

Návštěvníci Strážnice si užijí ale i takzvané traťové košty vín, které v jednotlivých lokalitách pořádají tamní vinaři. „Pobaví soubor lidových písní a tanců Danaj, zahraje dechová hudba Svárovanka, cimbálová muzika Krepina a Strážničtí hotaři,“ zve Hanák.

Za vstupné zaplatí příchozí sto korun. Zajištěna je i kyvadlová doprava z autobusového nádraží a zájemce přepraví každou půl hodinu.

Bořetice

Tradiční recese a nadsázka zavládne v sobotu i v Bořeticích na Břeclavsku. Rituál Zarážení hory tam vypukne od čtyř hodin odpoledne v areálu vinných sklepů Kraví hora na Vinckově náměstí.

Představitelé Svobodné spolkové republiky Kraví hora Bořetice zároveň oslaví dvacetileté výročí založení svého recesistického vinařského státu. „Zahajovací proslov před sídlem republiky přednese náš prezident takzvaně na furt Václav Petrásek. Pak si lidé užijí vystoupení ochotníků z Uherčic, kteří předvedou samotný obřad a vyhlášení zákazu vstupu do vinohradů. Zahraje cimbálová muzika Hudci a vinaři otevřou své sklepy k ochutnávkám vín. Budeme grilovat vepřové i kuřecí steaky a je pravděpodobné, že už bude k pití i první burčák z odrůd Solaris a Irsay Oliver,“ láká do Bořetic prezident netradiční republiky Stanislav Novák.

Strážnický zámek na konci XVIII. století
Historie Strážnice: Hrabata si stěžovala u Marie Terezie kvůli robotě

Akce v Bořeticích potrvá do deseti hodin večer, vstupné se neplatí. Poplatek za víno je dobrovolný.

Kvůli hygienickým opatřením ale organizátoři vybízejí k dodržování zásad. „Lidé by měli respektovat dvoumetrové rozestupy a hlavně pít z jedné skleničky,“ nabádá Novák.

Do Bořetic se chystá i Jiří Pinkava z Blanska. „Že bude už burčák? To si nesmím nechat ujít,“ znamená si lákavé slovo do diáře na sobotu.

Tipy z Hodonínska

Otevřené sklepy Ratíškovice
KDY: sobota od 13.00
KDE: Ratíškovice
ZA KOLIK: 400 korun

Setkat se s vinaři a ochutnat jejich vína mohou zájemci v sobotu v Ratíškovicích na akci otevřených sklepů. Příchozí zavítají do více než dvaceti sklepů v lokalitě Na Slavíně, z toho pět bude profesionálních vinařství. Za cenu 400 korun dostanou příchozí originální sklenku s taštičkou, mapu, 20 poukázek na ochutnávku vín a stokorunový poukaz na nákup lahve. Akce začíná v jednu hodinu odpoledne.

Otevřené sklepy Mutěnice
KDY: sobota od 10.00
KDE: Mutěnice
ZA KOLIK: 1000 korun
Na čtyřicet otevřených sklepůs ochutnávkou vín přímo u vinařů čeká na návštěvníky Mutěnic v sobotu od deseti hodin dopoledne. Už dvanáctý ročník Otevřených sklepů se koná v areálu sklepů Búdy. U každého z vinařů ochutnají zájemci pět až osm vzorků vín, prohlédnou si sklep, od šesti hodin večer bude hrát cimbálová muzika. Za vstupné v předprodeji zaplatí zájemci 900 korun na místě pak 1000 korun. Zahrnuje ochutnávku vín, skleničku, katalog, mapku sklepů, lahev minerální vody, autobusovou dopravu po okolí, večerní zábavu a kupony na lahve s vínem.

Bartolomějské hody
KDY: neděle od 13.00
KDE: Rohatec
ZA KOLIK: obvyklé vstupné

Folklor a pestrobarevné kroje rozjasní v neděli ulice Rohatce. Tamní chasa pořádá od jedné hodiny odpoledne Bartolomějské hody. Vyjde průvodem pro stárky i k obecnímu úřadu pro povolení hodů. Od čtyř hodin odpoledne čeká na hodovníky program Pod Zeleným. Zazpívají místní mužáci, večer zahraje Slovácká kapela Romana Horňáčka.

Další tipy z regionu

Břeclavsko

Henckeovy barokní varhany 
KDY: sobota od 17.00
KDE: Zámek Valtice
ZA KOLIK: 100 korun
Hoboj, klarinet a fagot v podání Pražského dechového tria rozezní zámeckou kapli ve Valticích. Hudebníci zahrají v koncertním cyklu Henckeovy barokní varhany i díla W. A. Mozarta, F. X. Duška, či Antonína Dvořáka. Za vstupné zaplatí příchozí sto korun.

Blanensko

Boskofest
KDY: sobota od 12.00
KDE: Boskovice
ZA KOLIK: 549 korun

Třetí ročník Boskofestu zažije v sobotu zámecká zahrada v Boskovicích na Blanensku. Hudební program začne v poledne a se svými vystoupeními se vystřídají legendy české populární hudby jako Hana Zagorová, Dara Rollins, a kapely Slza, Monkey Bussines. Hudební nostalgii probudí svým vystoupením Karel Gott revival . Moderátorem programu bude Ondra Urban. Vstupné je 549 korun.

Znojemsko

Otevřené sklepy
KDY: sobota od 10.00
KDE: Hrádek
ZA KOLIK: 200 korun

Přátelé dobrých vín zamíří v sobotu do Hrádku na Znojemsku. Tamní vinaři pro ně od deseti hodin už po druhé otevřou dvacet sklepů a nabídnou nejzajímavější vzorky svých vín. Chystají i chutné občerstvení a živou hudbu mezi sklepy. Od kulturního domu čeká návštěvníky až tři kilometry dlouhá procházka několika sklepními uličkami. Vstupné je 200 korun.

Brněnsko

Dopravní nostalgie
KDY: pátek, sobota a neděle vždy od 10.00
KDE: Brno
ZA KOLIK: 1+1 zdarma

Vozy hromadné dopravy staré mnoho desítek let potěší lidi v ulicích Brna.Tradiční akce Dopravní nostalgie nabídne například dnes po celý den výstavu historických autobusů na náměstí Svobody, zítra a pozítří vyhlídkové jízdy ve veteránských vozech včetně koněspřežné a parní tramvaje. Kompletní program zájemci najdou třeba na webu technicalmuseum.cz.