Milovníky vína čeká víkend náročný na rozhodování. Mikulov slaví tradiční Pálavské vinobraní, Znojmo místo svého pořádá s vinaři v širokém okolí Vinařské t(r)ipy se stovkami otevřených sklepů. Mikulovští pořadatelé se rozhodli, že jeden ztracený ročník stačil a zvou návštěvníky na tradiční Pálavské vinobraní. Hlavní program třídenní slavnosti začne v pátek odpoledne a v devět večer přijede na náměstí průvod s králem Václavem IV. Pestrý program bude na mnoha scénách pokračovat celou sobotu a živo bude v Mikulově i v neděli. „Šest hudebních scén po celém Mikulově rození Olympic, No Name, Marta Jandová, Mig 21,Ben Cristovao, The Tap Tap, Ondřej Ruml, Jelen, Wohnout a mnoho dalších,“nahlédla do programu produkční Irma Konešová. Jak dodala, Mikulov bude při 74. Pálavském vinobraní žít i tradiční lidovým a folklórním programem na náměstí, ve Vinařském městečku i dalších koutech Mikulova. Permanentka na celé vinobraní stojí 700 korun. Návštěvníci musí doložit dokončení očkování proti covidu, prodělanou nemoc nebo negativní test podle platných opatření. Pořadatelé na hosty slavnosti apelují, aby nezbytná opatření dodržovali i během vinobraní.

Znojmo své vinobraní ještě i rok odložilo. „Vinaři ale spojili své síly a pozvou návštěvníky za vínem do Hnanic, Šatova, Konic a Popic, Vrbovce, Božic, Nového Šaldorfa, Havraníků, Chvalovic, Dobšic, Jaroslavic, Horních Dunajovic. Je to jednoznačně největší nabídka otevřených sklepů, která nemá obdoby,“ zdůraznil ředitel Znojemské Besedy František Koudela. Přímo ve Znojmě budou v sobotu na hradním nádvoří k vidění rytířské turnaje, kterým bude přihlížet král Jan Lucemburský s chotí a centrem města bude procházet královská družina s konšely a bohem vína Bakchem. Hradní příkop v Dolním parku ovládnou kejklíři. Svůj program připravili vinaři také ve znojemském Louckém klášteře nebo dobšickém vinařství Lahofer.

DALŠÍ TIPY

Slavnosti

Zažít Blansko jinak
KDY: neděle od 10.00
KDE: Blansko

Pouliční slavnost nazvanou Zažít Blansko jinak si mohou užít lidé v neděli v Blansku. Začíná v deset hodin dopoledne a zábavu najdou místní lidé i návštěvníci města na šedesáti různých místech. Ožije náměstí Republiky, Poduklí, náměstí Svobody, Wanklovo náměstí i Rožmitálova ulice. Nedělnímu programu bude předcházet sobotní táboráková akce na zámku. Pořadatelé slibují zpěv, oheň a pohoštění.

Česnekovky
KDY: sobota od 8.00
KDE: Rosice
ZA KOLIK: 50 korun

Rosice na Brněnsku budou v sobotu patřit tradičním Česnekovkám. Pořadatelé připravili bohatý kulturní program. Vystoupí Rosalky, cimbálová muzika Galán, Labil Bones, Petra Borovičková trio, Duo Haro a Tremolo. Na místě najdou zájemci i prodejce ze všech koutů Čech a Moravy. Vstupné na slavnosti je padesát korun. Začátek trhu naplánovali pořadatelé na osmou hodinu ranní. První vystoupení je v devět hodin, slavnostní zahájení naplánovali pořadatelé na půl desátou.

Slavnosti zelí
KDY: sobota od 9.00
KDE: Brno-Tuřany
ZA KOLIK: 250 korun

Nádvoří radnice v brněnských Tuřanech bude v sobotu patřit Slavnostem zelí. Pořadatelé chystají Zelňákovy hody a také ochutnávku zelňaček a vín. Dopolední program bude patřit vystoupením dětí ze školek a škol. Od tří hodin zahraje cimbálka Pajtáš a v půl páté dojde na šlapání zelí. Od šesti večer zahraje Janek Ledecký a v půl osmé večer začíná finále Tuřanského siláka.

Pro nadšence

Burza minerálů
KDY: sobota od 9.00
KDE: Hodonín

Hodonínské Muzeum naftového dobývání a geologie přináší už desátý ročník tradiční burzy minerálů a fosílií. Ta letošní se uskuteční v sobotu od devíti do pěti a v neděli od devíti do čtyř hodin. Za příznivého počasí se část burzy uskuteční ve venkovních prostorách. 

Letecký den
KDY: sobota od 10.00
KDE: Kyjov

Aeroklub pořádá v sobotu Letecký den v Kyjově na Hodonínsku. Začíná v deset hodin prohlídkou vystavených letadel a letovými ukázkami modelářů. Hlavní program ale začne až ve dvě hodiny, kdy se při letu představí stroje L-29 Delfín, dvoumotorová letadla Tecnam P 2006 a Piper PA-34 Seneca a malé dopravní letadlo Evektor EV-55 Outback. 

Traktoriáda
KDY: sobota od 9.00
KDE: Kašnice

Slavnost a spanilou jízdu na počest traktorů a jejich příznivců pořádají v sobotu v Kašnici na Břeclavsku. V devět ráno je naplánovaná registrace, jízda obcí začne o hodinu později. Divácky atraktivní část programu, závody, začíná o půl dvanácté. Den pro celou rodinu doprovodí malování na obličej nebo fotosoutěž. Akci zakončí v osm hodin taneční zábava.

MotorSvět
KDY: sobota od 10.00
KDE: Havlíčkův Brod

Po roční přestávce se opět do Havlíčkova Brodu na Vysočině vrací MotorSvět 2021, festival dopravní prevence a motorismu. V areálu Psychiatrické nemocnice bude v sobotu od deseti dopoledne expozice závodních vozidel, historických automobilů i motocyklů. Návštěvníci mohou také vyzkoušet simulátor dopravních nehod.

Hody a poutě

Rajhradské hody
KDY: pátek až neděle
KDE: Rajhrad

Tradiční Rajhradské hody začnou v pátek stavěním máje, následuje posezení s cimbálovou muzikou Falešnica. Sobotní program zahájí zvaní stárků na hody od deváté hodiny ranní, večerní zábava začne v šest a hlavní program pak v devět. Slavnostní víkend zakončí neděle mší v jedenáct hodin a průvod stárků ve dvě odpoledne.

Kozárovské hody
KDY: sobota od 13.00
KDE: Kozárov

Tradiční krojované hody pořádá v sobotu mladá chasa v Kozárově na Blanensku. Hodinu po poledni vyjde průvod chasy obcí, ve tři odpoledne následuje tradiční soud nad beranem, který všechno zavinil. Ve čtyři odpoledne zatančí chasa moravskou besedu a v půl páté stárci kozárovské chasy předvedou překvapení, které si na hody letos připravili. K dobré náladě i k tanci hraje Bystřická kapela.

Vedrovické hody
KDY: pátek až neděle
KDE: Vedrovice

Stavěním máje v půl páté odpoledne začnou v pátek tradiční rozmarýnové hody ve Vedrovicích na Znojemsku. V sobotu bude chasa od devíti dopoledne zvát po vsi na hody, v jednu odpoledne vyjde průvod a kolem třetí chasa převezme hodové právo. Následuje vystoupení dětí a odpolední zábava. V osm začne nástupem chasy večerní zábava. V neděli v jednu vyjde průvod po obci, ve tři má chasa nástup a v pět odpoledne vedrovické rozmarýnové hody uzavřou strécovské hody, a po nich následuje odpolední zábava do osmé či deváté večer.

Bílovické hody
KDY: neděle až úterý
KDE: Velké Bílovice

Od neděle do úterý slaví svoje hody chasa ve Velkých Bílovicích. Ruční stavení máje je naplánované na sobotu. Na hodech zahraje Sokolka, Skaličené a Legrúti. V neděli v sedm mají sólo hosté, v pondělí v pět začne zavádka.

Polenská pouť
KDY: pátek až neděle
KDE: Polná

Mrkvancová pouť na Husově náměstí v Polné na Jihlavsku přivítá návštěvníky z celé republiky, kteří navštíví nejen samotnou pouť, ale také výstavy, koncerty a další hudební vystoupení. Při této tradiční události mají lidé možnost ochutnat tradiční pokrmy z Vysočiny, zejména sladkou místní specialitu, mrkvance.

Za jídlem i vínem

Marefské gulášek
KDY: sobota od 9.00
KDE: Bučovice - Marefy

Soutěž ve vaření kotlíkových gulášů mohou navštívit lidé v bučovických Marefách. Těšit se mohou na klání v oblíbené kulinářské disciplině. Ochutnávka gulášů začíná v poledne.

Královopolské vinobraní
KDY: pátek a sobota
KDE: Brno-Královo Pole

Akci plnou historie i vína si užijí lidé v brněnském Králově Poli. Návštěvníci ochutnají na sto vzorků vín a burčáků. Dojde i na divadelní představení a vystoupení šermířů.

Vinobraní bude
KDY: sobota od 14.00
KDE: Moravská Nová Ves

Ani škody utrpěné při tornádu nakonec nezabránily vinařům v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku uspořádat tradiční vinobraní. Ve dvě hodiny odpoledne vyjde průvod z náměstí do sklepů. Program v lokalitách Zátiší a výmol potrvá až do deseti večer, zahrají například Palo Hoďa, Easy Line a cimbálky Lusk a Husaři. V půl páté odpoledne bude v Zátiší dražba hroznů a aukce vín. Vstupné je dobrovolné, nejméně však 100 korun, výtěžek půjde na obnovu zeleně v Moravské Nové Vsi.

Zámecký košt vín
KDY: sobota od 10.00
KDE: Bučovice, zámek

Tradiční košt vín láká v sobotu do Bučovic. Tamní zámek zaplní cinkot skleniček od desáté hodiny dopolední.

Lednické vinobraní
KDY: sobota od 11.00
KDE: Lednice

Vinobraní s Dýňobraním a Gulášfestem najednou oslaví v sobotu návštěvníci zábavného programu ve vinařství Annovíno v Lednici. Těšit se mohou na ochutnávky burčáku a vína, dýňobraní a soutěže pro děti. K ochutnání budou i guláše, které připraví družstva přihlášená do soutěže Gulášfest. 

Strážnické víchy
KDY: sobota od 14.00
KDE: Strážnice

Jen pár týdnů od zaražení hory už přicházejí strážničtí vinaři s ochutnávkou plodů jejich letošní práce. Putování po strážnických víchách se koná již tuto sobotu, a to od dvou hodin. Kromě ochutnávek burčáků se mohou návštěvníci těšit na dechovou hudbu Svárovanka, pořad Vitajte ve Strážnici, který si spolu s hotaři připravily soubory Demižón, Žerotín a Danaj. Vystoupí také slovenská folklorní skupina Zvolenská Slatina a večer se o hudební doprovod postará cimbálová muzika Danaj.

Zábava

Myslivecké odpoledne
KDY: sobota od 13.00
KDE: Černá Hora

Myslivecké odpoledne nejen pro děti nabídne v sobotu Myslivecká chata Na Lopatech v Černé Hoře na Blanensku. Pořadatelé lákají na naučně poznávací stezku, střelbu ze vzduchovky, workshop, malování na kamínky a jiné výrobky, malování na obličej, hry a soutěže pro děti i dospělé, skákací hrad. Na své si přijdou i gurmáni, kteří si mohou koupit zvěřinové speciality. Nebude chybět ani bohatá tombola. Začátek akce je v jednu hodinu odpoledne.

Podivín sobě
KDY: sobota od 15.00
KDE: Podivín

Setkání s místními spolky, kluby a oddíly připravili pořadatelé v Podivně. „Přehlídka Podivín Sobě vznikla za účelem představení spousty úžasných spolků, organizací a lidí v tomto královském městě Podivín. Je to příležitostí ukázat, co v tomto městě umíme,“ lákali diváky pořadatelé. Návštěvníci se mohou těšit na různé formy tvoření, malování na obličej, představení činnosti spolků a také na příležitost ochutnat dobroty místních živnostníků a vinařů. Začátek je v sobotu ve tři hodiny.

Sbory v Hroznové Lhotě
KDY: neděle od 15.00
KDE: Hroznová Lhota

Neděle bude v Hroznové Lhotě patřit ženskému zpěvu. Už po patnácté se zde totiž uskuteční Setkání ženských sborů. Tentokrát se mohou návštěvníci těšit na sbory z Malé Vrbky, Hroznové Lhoty, Vracova a Lanžhota, které doprovodí cimbálová muzika primáše Petra Kubíka. Pořadem, během kterého se představí také folklorní soubor Jablonica ze Slovenska a mužský sbor z Lanžhota, provede Jiří Miškeřík. Začátek je ve tři hodiny.

Pro Jaroslava Smutného
KDY: neděle od 15.00
KDE: Veselí nad Moravou

Nedělní odpoledne bude ve Veselí nad Moravou patřit legendě Jaroslavu Smutnému. Sběratel lidových písní, vedoucí folklorních souborů a cimbálových muzik, zpěvák, kontrabasista, akordeonista a klavírista. Tím vším Jaroslav Smutný stále je. Během pořadu nazvaného Přes Veselé je chodníček…se představí muziky i uskupení, se kterými Jaroslav Smutný spolupracoval nebo stále spolupracuje. Vystoupí Soubor lidových písní a tanců Radošov, dětský folklorní soubor Štěpnička, nebo Horňácká cimbálová muzika Petra Galečky. Mezi hosty se představí Martin Hrbáč nebo rodina Jaroslava Smutného. 

Koncerty

Symfonie a rock
KDY: pátek od 20.00
KDE: Kyjov

Unikátní koncert rockových hitů. Přesně to je projekt nazvaný Rocksymhony, který spojuje rockové evergreeny s doprovodem symfonického orchestru pod vedením Viktora Kozánka, rockové kapely a sólisty – Sabinu Křovákovou a Mira Šmajdu. Při koncertu, který se uskuteční v pátek od osmi hodin večer na posluchače čekají hity od skupin Metallica, AD/DC, Europe, Nazareth, Helloween nebo Bon Jovi. 

Petr Bende trio
KDY: pátek od 19.00
KDE: Dolní Kounice
ZA KOLIK: 299 korun

V pátek mohou lidé zažít akustický koncert uskupení Petr Bende trio na magickém místě v Dolních Kounicích v klášteře Rosa Coeli na Brněnsku. Vystoupí i písničkář René Matlášek z Ostravy a Vít Štaigl, kteří zahrají před hlavním koncertem. Vstupenky jsou k mání na www.ticketlive.cz za 299 korun.

Festivaly

LétoFest Za Lužánkami
KDY: pátek a sobota
KDE: Brno, Za Lužánkami

Putovní festival Létofest se zastaví v pátek v Brně. Pořadatelé připravili dva dny plné toho nejlepšího z tuzemské hudební scény. Zahrají Wanastovi Vjeci, Tomáš Klus, Jelen, Marek Ztracený, Pokáč, Michal Hrůza, Walda gang a další interpreti a skupiny. Předprodej vstupenek je v stíti Ticket Live.

Germania Subacta
KDY: pátek až neděle
KDE: Pasohlávky

Druhý ročník festivalu Germania Subacta nabídne o víkendu Návštěvnické středisko Brána do Římské říše u Mušova v sousedství kempu Merkur a Aqualandu Moravia. „Návštěvníci se nejen tváří v tvář setkají s římskými legionáři a jejich protivníky Markomany, kteří obývali naše země před osmnácti staletími, ale vyslechnou několik přednášek, vyzkouší si autentickou řemeslnou výrobu, chybět nebudou ani rukodělné a herní dílničky pro děti,“ lákali pořadatelé. Po celou sobotu a v neděli dopoledne uvidí návštěvníci ukázky ze života legionářů a v sobotu v šest večer vypukne bitva Římanů s barbary.