Špilberk žije i po Bílé hoře
KDY: sobota a neděle, vždy od 10.00 do 18.00
KDE: Špilberk, Brno
ZA KOLIK: plné vstupné 180 korun, snížené 60 korun, rodinné 400 korun
Přímo v centru dramatických událostí po bitvě na Bílé hoře se o víkendu ocitnou návštěvníci hradu Špilberk. Koná se tam osmý ročník akce Špilberk žije, který se tentokrát odehraje v roce 1620. Lidé si tak připomenou čtyři sta let od nechvalně proslulé bitvy nedaleko Brna.
K vidění bude vojenský tábor s koňmi, ukázky z bitvy na Bílé hoře i ze švédského obléhání Brna. Děti zabaví divadla a lidé se podívají do zřídka přístupných útrob hradu. „Děti čeká například velká soutěžní hra Hrdý Brňan. Při plnění zábavných úkolů se seznámí s významnými osobnostmi 17. století. Pokud zdárně projdou všechna stanoviště, dočkají se malé odměny. Dospělé zaujmou zase speciální komentované prohlídky jihozápadního bastionu, který je běžně přístupný pouze na objednání,“ láká k návštěvě Michael Kalábek z pořadatelského týmu Muzea města Brna.

Ukázat krásu dřeva a vyzkoušet si práci na soustruhu se rozhodli umožnit lidem správci Masarykova muzea v Hodoníně.
Kdo chce soustružit ze dřeva? V Hodoníně vás to naučí mistři oboru

Na západním valu, jinak kurtině, se usadí vojenský tábor s koňmi, na trávníku na jihozápadním bastionu zase budou k vidění draví ptáci. Na dělovém bastionu návštěvníci zhlédnou ukázky z bitvy na Bílé hoře i ze švédského obléhání Brna. „I na velkém nádvoří bude na co koukat, soubor Keltik tam odehraje pohádku O chytré princezně, zahraje hudební skupina Calata. Malé nádvoří zaplní stánky s občerstvením, prostor nad východním příkopem zase řemeslný jarmark. Otevřené budou i vybrané stálé expozice, své práce představí také žáci z Ateliéru Studánka,“ vyjmenovává Kalábek.

Výstava hub v Ratíškovicích.
Jubilejní výstava hub se letos v Ratíškovicích ruší

Cestu nahoru na hrad Špilberk lidem o víkendu usnadní autobus. Organizátoři také vzhledem k aktuální situaci myslí na bezpečnost všech návštěvníků. Většina programu se bude odehrávat venku, po celém areálu budou návštěvníkům k dispozici dezinfekce. U komentovaných prohlídek bude ale omezená kapacita, v interiérech musí lidé dbát na rozestupy. Přesto všechno ale organizátoři slibují spoustu zábavy a pohody. „Stejně jako Špilberk žil i po Bílé hoře, tak dnes Špilberk žije i po Covidu,“ nepochybuje Kalábek.
Akci si nenechá ujít ani Karel Musil z Blanska, který už s rodinou Špilberk navštívil. „Pro děti je to živá učebnice dějepisu a ještě se dobře pobavíme,“ už má plán na víkend.

Tipy z Hodonínska

Dračí lodě na 'vesláku'
KDY: sobota od 11.00
KDE: Veslařský klub Hodonín
ZA KOLIK: děti 50 korun, vstup do depa 100 korun

Závody posádek na dračích lodích si užijí diváci i sportovně naladění zájemci v sobotu od jedenácti hodin dopoledne ve Veslařském klubu v Hodoníně. Na své si přijdou i děti. Tvořit mohou 3D tiskárnami, soutěžit v lukostřelbě, stepovat či vyzkoušet graffiti nebo si zajezdit s modely aut. Večer pak bude hrát DJ Janík. Za vstupné do dětského a open sektoru zaplatí příchozí padesát korun, za vstupné do depa se závodníky stokorunu.

Lázeňské vinobraní 
KDY: sobota od 13.00
KDE: Lázně Hodonín
ZA KOLIK: zdarma

Jarmark všehochuti a víno ve všech podobách čeká na účastníci Lázeňského vinobraní v Hodoníně. V sobotu od jedné hodiny odpoledne ho zahájí cimbálová muzika Slovácko a hosté, od tří pobaví Děvčice z Vonice, poté hudební pásmo Jak šel čas a od půl šesté večer zahraje kapela Countrio. Vstup na vinobraní v areálu lázní je pro zdarma.

Kyjov: město válečných hrdinů 2020
KDY: sobota od 11.00
KDE: Kyjov
ZA KOLIK: zdarma

Tradiční vojensko historickou bojovou ukázku k uctění 75. výročí ukončení 2. světové války zhlédnou lidé na náměstí v Kyjově. V sobotu od jedenácti hodin tam na akci Kyjov: Město válečných hrdinů 2020 navštíví vojenská ležení, bitva se strhne ve čtyři hodiny odpoledne.

Putování po strážnických víchách
KDY: sobota od 14.00
KDE: Strážnice
ZA KOLIK: obvyklé vstupné

Radost z koštování burčáků a vín, cimbálové muziky i folklorní vystoupení si užijí účastníci akce Putování po strážnických víchách. Uskuteční se v sobotu od dvou hodin odpoledne do jedenácti hodin v noci. Akce se koná jako náhrada za zrušené Strážnické vinobraní. Vystoupí Soubor lidových písní a tanců Danaj, folklorní soubory Žerotín a Petrovjan.

Dýňobraní
Výzva: Vypěstovali jste obří dýni či cuketu? Pošlete nám fotky svých výpěstků

DALŠÍ TIPY

Blanensko

Babí léto na zámku
KDY: pátek až neděle
KDE: zámek Rájec
ZA KOLIK: obvyklé vstupné

Věhlasné zámecké zahradnictví v Rájci znovu ukáže své umění v přízemí rájeckého zámku při výstavě Babí léto na zámku. Výstavu květinových aranžmá z podzimních květů a plodů uvidí návštěvníci od pátku do neděle v přízemí zámku.

Břeclavsko

Národní soutěž vín Mikulovské podoblasti
KDY: pátek od 16.00, sobota od 10.00, neděle od 11.00
KDE: Zámek Mikulov
ZA KOLIK: obvyklé vstupné

Ochutnávat vína z Mikulovské podoblasti, která prošla prvním kolem Národní soutěže vín, mohou zájemci od pátku do neděle v kongresovém sále mikulovského zámku. Po tři dny čeká na návštěvníky více než sedm set vzorků vín, navíc přes sedmdesát vín ze soutěže České biovíno roku 2020. V pátek začíná degustace od čtyř hodin odpoledne, v sobotu v deset hodin dopoledne a v neděli v jedenáct hodin.

Vyškovsko

Čokofest
KDY: sobota až neděle od 10.00
KDE: zámek Slavkov
ZA KOLIK: 60 korun

Zámek ve Slavkově u Brna provoní čokoláda. Dvoudenní festival se uskuteční od soboty do neděle. Akce je jedinečnou událostí pro všechny milovníky čokolády a cukrovinek, kteří mají chuť se pobavit, pochutnat si a případně se i přiučit vaření s čokoládou. V sobotu je akce od deseti do šesti hodin, v neděli končí organizátoři o hodinu dříve. Vstupné je šedesát korun.

Znojemsko

Rytířské turnaje
KDY: sobota od 11.00
KDE: Znojmo
ZA KOLIK: zdarma, do sklepů dle degustace

I když museli letos pořadatelé zrušit tradiční Znojemské historické vinobraní, přátelé dobrých vín bez důvodu k vinařskému výletu nezůstanou. Své sklepy otevřou v pátek či sobotu vinaři v řadě obcí v okolí Znojma. Přímo ve Znojmě pořadatelé chystají v sobotu jízdní rytířské turnaje na nádvoří znojemského hradu, první představení skupiny Štvanci začne už hodinu před polednem. V jižním hradebním příkopu u Dolního parku bude mezi desátou ráno a šestou večer otevřené vojenské ležení a řemeslné dílny. Zbrojnoši naučí malé návštěvníky střílet z luku.

Brněnsko

Pouť smíření
KDY: sobota
KDE: Brno, Pohořelice
ZA KOLIK: vstup zdarma

Smutné události odsunu německy mluvících Brňanů v roce 1945 již tradičně připomene Pouť smíření. Letos ji pořadatelé kvůli koronaviru přesunuli z jara na tuto sobotu. K pochodu od masového hrobu v Pohořelicích do Brna se lidé mohou přidat i kdykoliv během dne. Ti, kteří si troufají na celou trasu, do Pohořelic vyrazí ráno autobusy z Mendlova náměstí. Účast na akci je zdarma.