Jižní Morava – Do Brna před více než sto lety se přenesou návštěvníci i místní lidé o nadcházejícím víkendu. Koněspřežnou tramvaj i vozy z osmdesátých let minulého století uvidí na tradiční akci nazvané Dopravní nostalgie. Zájemci si budou moci navíc na pěti různých trasách vyzkoušet, jak cestovali lidé v ulicích Brna v minulosti. „V sobotu dopoledne bude na náměstí Svobody výstava našich vozů a vozů Technického muzea v Brně. Odpoledne jsou na řadě jízdy s cestujícími. A stejný program je v plánu i na neděli,“ pozvala mluvčí Dopravního podniku města Brna Hana Tomaštíková. Jak prozradila, Brňané poprvé uvidí dva nové retroautobusy, a to Škoda 706rTO a Karosa ŠM11. „V pořadí druhý zmiňovaný autobus ještě neopustil náš areál. Je to opravdu lákadlo,“ dodala Tomaštíková.

Za jednosměrnou jízdenka a výlet do minulosti zaplatí lidé od padesáti korun. Jízdy začínají v sobotu v jedenáct hodin dopoledne a v neděli v jednu po poledni. Kromě historických tramvají, autobusů a trolejbusů se zájemci svezou i parními vlaky. „V sobotu vyrazí parní vlak z Brna do Slavkova u Brna. Vzhledem k velkému zájmu v minulých letech bude mít více vozů a zajistí tak cestujícím vyšší komfort,“ prozradil ředitel KORDISu Jiří Horský. Připomněl, že účastníci parní jízdy si budou moct objednat buď jízdu zpátky historickými autobusy nebo zase historickým vlakem. V neděli dostanou zájemci možnost svézt se na cyklodrezíně, a to od deseti dopoledne do čtyř odpoledne v oblasti ulice Tkalcovské.

Procházení centrem Brna zpříjemní návštěvníkům po oba dny Mezinárodní setkání flašinetářů, které slavnostně zahájí v sobotu ve dvě hodiny po poledni na Moravském náměstí. Lidé si tak připomenou tradici jarmarečních oslav. A z dávného jarmarku na koncertní pódia se přenesou lidé na náměstí Svobody díky souborům základních uměleckých škol z jihu Moravy. Mozartovy děti potěší posluchače v sobotu od dvou hodin odpoledne.

Hodonínsko


Slavnosti na přístavu
Kdy: pátek od 17.00, sobota
Kde: Strážnice

Na velkolepé Strážnické slavnosti si budou muset návštěvníci ještě rok počkat. Čekání si však bude možné zkrátit ve strážnickém přístavu. U Mokrejch banditů a ve Vinotéce U Grajcárka zazní cimbál i housle a promítat budou záznamy z minulých ročníků Mezinárodního folklorního festivalu. Pořadatelé slibují příjemnou atmosféru a bohaté občerstvení.

Pochod z Vřesovic
KDY: sobota od 8.00
KDE: Vřesovice

Prožít den aktivním pohybem, společně s přáteli a v přírodě mohou lidé na Hodonínsku. Putování moravským Slováckem se uskuteční v sobotu. Start je ve Vřesovicích mezi osmou a dvanáctou hodinou dopolední. Zájemci mají na výběr trasy o délce pět až pětačtyřicet kilometrů. Nejdelší vede přes Koryčanya Bukovanský mlýn. Cíl je do páté hodiny odpolední tamtéž. Všichni se mohou těšit na originální pamětní dárek a diplom. Dárky dostane také nejmladší, nejstarší a nejvzdálenější účastník. Odměny se dočká i nejpočetnější rodina, která se do akce zapojí.

Den divadel
Kdy: sobota od 10.00
Kde: Hodonín

Hodonínský Den divadel se koná v sobotu od deseti hodin dopoledne na Masarykově náměstí. Představí se čtyři amatérské divadelní soubory včetně místního DS Svatopluk, který nabídne úplně nový program. Dopoledne potěší divadélko dětské návštěvníky. Vstupné je sto korun a lístky jsou ke koupi na dkhodonin.eu, kde je také k nalezení kompletní program.

DALŠÍ TIPY

Vyškovsko


Dobývání bučovického zámku
KDY: pátek od 21.00 a sobota od 10.00
KDE: Bučovice

Do tvrdých bojů třicetileté války se o víkendu vrátí diváci historické podívané v Bučovicích na Vyškovsku. Páteční a sobotní program totiž inspirovalo dobývání bučovického zámku v roce 1645. Slavnost začne v pátek v devět večer pochodňovým průvodem. Pestrý historický program začne po deváté ráno na jarmarku i ve válečném ležení. Hlavní bitevní ukázka vypukne ve čtyři odpoledne.

Festival Uprostřed města
KDY: pátek a sobota
KDE: Vyškov

Nultý ročník festivalu Uprostřed města nabídne lidem ve Vyškově společné strávení volného času na náměstí a v přilehlých uličkách. Program zaplní Masarykovo náměstí, Pivovarskou ulici, ulici Jana Šoupala nebo podchod u gymnázia. V pátek se představí školy, knižní bazar nabídne knihovna, odpoledne potěší děti divadlo, u radnici zahraje cimbálka a den zakončí letní kino. Na sobotu je připravená VIDA science show, Jazz in Deck a koncert Tomáše Matonohy. Kompletní program je k nalezení na webu města. Připravený je i doprovodný program v podobě městské hry či stánků Piafy Vyškov.

Noc sokoloven
KDY: pátek od 10.00
KDE: Ivanovice na Hané
ZA KOLIK: zdarma

Noc sokoloven mohou navštívit lidé v pátek v Ivanovicích na Hané. Mezi desátou a dvanáctou dopoledne a třetí a šestou odpoledne je naplánovaná volná prohlídka areálu včetně běžně nepřístupných prostor. Kdo má zájem o prohlídku s doprovodem a komentářem, může přijít v pět hodin. O půl šesté následuje taneční vystoupení a v šest hodin uvidí příchozí, jak je možné sestavit lidské pyramidy. Tématem letošní celorepublikové Noci sokoloven jsou právě lidské pyramidy.

Brněnsko

Ignis Brunensis
Kdy: sobota od 22.30
Kde: Brno

Letní světová přehlídka ohňostrojů IGNIS BRUNENSIS v Brně začíná. Nad brněnským hradem Špilberk mohou lidé sledovat světelné divadlo na obloze, a to až do září. Čtyři mezinárodní umělecké a soutěžní ohňostroje jsou plánované na sobotu 26. června, 3. července, 7. srpna a 14. srpna, vždy v půl jedenácté večer.

Kamenka open
Kdy: od pátku do neděle
Kde: Brno
Již tradiční uvolněný a mnohožánrový víkend nabídne od pátku do neděle festival Kamenka open v brněnské Kamenné čtvrti. Pátek bude od sedmi hodin večer patřit africkým rytmům, hlavní program festivalu začne v sobotu po poledni, kdy zahraje kapela Ponk. Další muzikanti se budou na pódiu střídat až do pozdního večera. V neděli festival zakončí lehký odpolední akustický program na louce. Po celé tři dny bude na místě i zajímavé občerstvení.

Divadlo na Špilberku
Kdy: neděle od 20.00
Kde: Brno, Špilberk, letní kino

Letní kino na Špilberku ožije nedělními divadelními představeními. Návštěvníci spatří inscenace, ve kterých zazáří například Ondřej Vetchý, Lenka Vlasáková, Veronika Freimanová, Tereza Kostková, Martin Zounar, Miroslav Táborský a spousta dalších populárních osobností divadelní scény. Sérii startuje stand-up komik Miloš Knor.

Majáles s Wonoutem
KDY: pátek a sobota
KDE: Brno, areál Hněvkovského

Ještě dva dny bujarých oslav a koncertů má před sebou odložený desátý ročník studentského Majálesu v Brně. Pátek bude plný rapu, areál Hněvkovského rozezní Tafrob, Michajlov a Maniak & DJ WICH. Vyvrcholením čtyřdenní akce budou Rocky Leon a Wohnout. Posledně jmenovaná kapela vystoupí od sedmi hodin večer.

Ocean Party Minská
KDY: pátek až neděle
KDE: Brno, Minská

Tradiční a vyhledávanou Street Party na Minské letos pořadatelé pozměnili a prodloužili. Návštěvníky bude vítat od pátku do neděle a bude ve znamení mnoha příležitostí ochutnat rozmanité mořské plody v zajímavých úpravách a k nim vyzkoušet chutné alkoholické i nealkoholické nápoje. 

Blanensko

Dotkni se Lucie 
KDY: pátek od 20.00
KDE: Boskovice, Letní kino
ZA KOLIK: od 799 korun

Po muzikálech zavítá další živá legenda do Boskovic. Pod širým nebem v Letním kině odehraje svůj koncert legendární skupina Lucie. Letní koncertní tour s názvem Dotkni se Lucie zavítá do osobitého prostoru Boskovic a podle zpěváka Davida Kollera „hodně na blízko“. Vstupenky jsou v prodeji již od 799 korun. Kapela je na živé tour po dvou letech.

Zámecká noc Lysice
KDY: pátek  od 17.00
KDE: Adamov
ZA KOLIK: 50 korun

Poslední červnový pátek bude v Lysicích patřit Noci na zámku. V podání Tomáše Hanáka, Michala Budíka a Evy Ehlenové zazní české i zahraniční populární písně pro dvě kytary a zpěv. Chutné míchané drinky připraví barman Marek Suchomel a k vůni středomoří přinesou krétské speciality.

Představení bořitovského pokladu 
KDY: pátek od 17.00
KDE: Blansko

Bořitovský poklad, unikání nález osmi set mincí z jedenáctého a dvanáctého století, představí blanenské muzeum v pátek v pět hodin odpoledne na nádvoří muzea. Část originálních mincí návštěvníci uvidí v expozici Cesta do pravěku Blanenska v části věnované ranému středověku. Na YouTube kanálu muzea bude k dispozici přednáška Jiřího Doležela o zpracování nálezu, jeho souvislostech a významu.

Břeclavsko

Valtické vinařské trhy
KDY: pátek a sobota
KDE: Valtice
ZA KOLIK: 150 korun

Do Valtic na Břeclavsku zamíří v pátek a sobotu řada vinařů a milovníků dobrých vín. Lákají je čtyřiapadesáté Valtické vinařské trhy, které pořadatelé označují za Wimbledon mezi vinařskými výstavami. V pátek od dvou odpoledne a v neděli od deseti dopoledne bude k ochutnávkám a debatám nad soutěžními vzorky otevřená zimní jízdárna a dvůr valtického zámku. Na pořadu budou i přednášky, večer zahrají cimbálové muziky.

Krojované hody Mikulov
KDY: sobota od 13.00
KDE: Mikulov
ZA KOLIK: zdarma

Tradiční krojované hody chystá na sobotu chasa v Mikulově. Po jedné hodině odpoledne vyjde chasa průvodem od kina pro stárky, v půl třetí následuje požehnání chase před kostelem svatého Václava a ve tři chasa před radnicí převezme hodové právo. Poté začne před kinem odpolední zábava. Večerní zábava začne po osmé večer. Hraje dechová hudba Zlaťulanka.

Slunovrat s vínem
Kdy: pátek a sobota
Kde: Hustopeče

Třiadvacet sklepů otevřou v pátek od šesti večer a v sobotu od dvou odpoledne vinaři při tradičním setkání Slunovrat s vínem vinaři v Hustopečích v ulicích Na Hradbách a Vinařská. Kdo chce před koštováním sportovat, může se v sobotu v devět dopoledne z náměstíčka ve Vinařské ulici vydat na cykloputování krajem André. Vstup na otevřené sklepy je volný, startovné na putování je 200 korun.

Znojemsko

Sklepy v Damnicích
Kdy: sobota od 15.00
Kde: Damnice

Sklepní uličku v Damnicích na Znojemsku naplní v sobotu odpoledne milovníci dobrých vín. Od tří odpoledne začíná další ročník otevřených sklepů. Vstupné je 200 korun, zahrnuje katalog a skleničku. Pořadatelé upozorňují na povinnost dodržovat platná epidemická opatření.

Řemeslný jarmark
KDY: neděle od 10.00
KDE: Miroslav

Řemeslný jarmark s rozmanitými stánky a zajímavý program pro děti i odrostlejší návštěvníky chystá na poslední červnovou sobotu zámek v Miroslavi. Program v parku a na nádvoří začne v deset hodin odpoledne.