Jižní Morava - Nostalgii na dvou kolech zažijí a uvidí o víkendu hned na dvou místech lidé na jihu Moravy. Ve Ždánicích chystají už po osmnácté Histokola a do Dobšic u Znojma přibafají Stadiony a další mopedy.Nestárnoucí swingové melodie z reproduktorů a dámy a pánové na rozmanitých historických bicyklech v dobovém ustrojení. Takový pohled se v sobotu opět naskytne návštěvníkům tradičního setkání majitelů a milovníků kol roku výroby 1970 a starších. „Doufáme, že historických kol s dobově oblečenými majiteli bude letos opět kolem stovky. Dopoledne své umění předvedou při sérii soutěží, odpoledne se kolem druhé hodiny vydají na vyjížďku do sousedních Dražůvek,“ přiblížil začátek programu za pořadatele tajemník ždánické radnice Roman Vrabel. Odpoledne od tří hodin vystoupí v parku Jožka Černý, Karel Gott revival Morava a Piknik Country revival s písničkami Michala Tučného. V neděli naváže mariánská poutní slavnost. Pro děti pořadatelé chystají v zámeckém parku zábavu a soutěže a poté pohádkové putování. Ve farním kostele Nanebevzetí Panny Marie začne ve tři čtvrtě na jedenáct poutní mše.

Společně proti samotě se na pikniku sešli lidé také v Třebíči.
Ani déšť nezastavil setkání. Lidé piknikovali proti samotě

V Dobšicích na Znojemsku mají v sobotu dostaveníčko milovníci Stadionů a dalších mopedů. „Každý rok zvědavě čekáme, kolik lidí se nakonec sjede. Zatím snad nejvíc jich bylo loni, kdy se jsme jich přivítali téměř stovku,“ uvedla za pořadatele Dana Zbořilová. Jak dodala, milovníků mopedů stále přibývá. „Docela zajímavé je, že roste jejich obliba mezi mladými, kteří také začínají jezdit na srazy. A ti starší samozřejmě jezdí dál,“ podotkla Zbořilová. Dobšický sraz začne registrací kolem poledne. Po jedné hodině odpoledne účastnici vyrazí na tradiční spanilou jízdu. „Pojedeme do Hodonic, Načeratic a Strachotic do Božic a Hrádku a zpět pak na Hrádek do Krhovic a Dyje a kolem řeky pak zpět do Dobšic,“ popsala Zbořilová.

TIPY Z HODONÍNSKA

Cimbalancování
KDY: pátek od 20.00
KDE: Kyjov
ZA KOLIK: 250 korun

Lahůdku v podobě tří speciálních koncertů s cimbálem mohou lidé zažít při hudební sérii s názvem Cimbalancování. Již tento pátek v osm hodin před budovou gymnázia na náměstí Hrdinů v Kyjově vystoupí kapela Petr Bende Trio. Návštěvníci se mohou těšit na písničky s kytarou a piánem, povídání a pozitivní náladu. Vstupné na akci je dvě stě padesát korun.

Svatovavřinecké slavnosti
KDY: od pátku do neděle
KDE: Hodonín

Na pořádnou dávku hodového veselí zvou návštěvníky pořadatelé Svatovavřineckých slavností v Hodoníně. Na Masarykově náměstí začnou v pátek v půl osmé večer vystoupením kapely VUS Ondráš. Zahraje Countrio, Radim Zenkl, Kamil Střihavka & Leaders! a další interpreti a kapely. V sobotu návštěvníky uvítá pohádka O křišťálovém srdci, cimbálová muzika Hudci z Kyjova, vystoupí mažoretky, kapely Timmy White nebo Prago Union. V neděli od dvou hodin odpoledne potěší přihlížející průvod krojovaných.

Vnorovská desítka
KDY: sobota od 12.00
KDE: Vnorovy
ZA KOLIK: 200 korun

Populární běžecký závod Vnorovská desítka se uskuteční již tuto sobotu od dvanácti hodin. Závodit budou účastníci ve všech věkových kategoriích. Na trasu vyběhnou děti, ženy i muži a hlavní běh o délce deseti kilometrů začne od pěti hodin. Startovné činí 150, na místě 200 korun, pro děti 50 korun. Start i cíl je u základní školy.

Srpnové červánky
KDY: pátek od 18.00
KDE: Strážnice, přístav

V pátek všechny potěší Srpnové červánky ve stylu Benátské noci. Tradiční akci ve strážnickém přístavišti při Festivalu Dny kultury na Baťově kanále nabídne od šesti hodin večerní pohádku Dlouhý, Široký a Bystrozraký v podání Divadla Koráb Brno, následuje vystoupení Anny Můčkové Habancové a Tomáše Janoška, Huménečka a Big Band ZUŠ Veselí nad Moravou. Nebudou chybět ani plavby na osvětlených lodičkách.

DALŠÍ TIPY

Vyškovsko

Svatovavřinecká pouť
KDY: pátek a sobota
KDE: Drnovice

Tři dny plné zábavy zažijí lidé v Drnovicích na Vyškovsku. Svatovavřinecká pouť začne v pátek v osm hodin večer diskotékou. Sobota bude ve znamení fotbalových utkání a vernisáže výstavy nazvané U nás v Drnovicích. V neděli následuje mše svatá a odpoledne zahraje na housle Ilona Stryjová.

Pohádkoland ve Slavkově
KDY: sobota a neděle od 9.00
KDE: Slavkov u Brna
ZA KOLIK: 1799 rodinné vstupné na oba dny

Dvoudenní festival plný písniček a dětských hudebních idolů se koná ve Slavkově u Brna v sobotu a neděli. Areál je otevřený po oba dny od devíti ráno. Vystoupí například Míša Růžičková, dívčí uskupení Lollipopz, Čiperkové nebo Mlsotkové. Děti se mohou těšit na spoustu zábavy s animátory. Rodinné vstupné na oba dny je 1799 korun a je ke koupi na ticketlive.cz.

Muzejní noc ve Vyškově
KDY: pátek od 16.00
KDE: Vyškov
ZA KOLIK: zdarma

V pátek zvou návštěvníky pořadatelé za zábavou i poznáním. Vyškovská muzejní noc se v letošním roce uskuteční nejen v Muzeu Vyškovska, ale i v nově opravené kapli svaté Anny. Kromě stálých expozic, výstav a zámeckého sklepení uvidí příchozí dvě vystoupení Komediantů na káře a skupiny historického šermu ARMET. Pro dětské návštěvníky jsou připravené tvořivé aktivity, pro dospělé komentované prohlídky výstav.

Kroměřížská Květná zahrada patří mezi nejvýznamnější zahradní díla v celosvětovém měřítku.
Tip na výlet: Oáza klidu. Jedinečná Květná zahrada v Kroměříži láká k zastavení

Brněnsko

Muzejní noc v Brně
KDY: sobota od 18.00
KDE: Brno, různá místa

Na více než dvaceti místech po celém Brně čekají v sobotu mezi šestou večer a půlnocí na návštěvníky výstavy, programy a mimořádné prohlídky u příležitosti letošní Brněnské muzejní noci. K návštěvě bude lákat Moravská galerie, Muzeum Brněnska a další známé instituce. Návštěvníci ale mohou nahlédnout i na krajský úřad, do brněnského pracoviště národní banky, do virtuální expedice brněnské zoo nebo třeba do Muzea vlakové pošty.

Vavřinecké hody
KDY: pátek až neděle
KDE: Brno-Komín

Brněnský Komín roztančí o víkendu Vavřinecké hody. V pátek postaví máj, v sobotu vyjde od půl třetí krojovaný průvod od kostela, k večerní zábavě zahraje Pálavanka. V neděli vyjde ve dvě hodiny odpoledne průvod od pošty, na zábavě zahraje Mistříňanka. Účinkují krojovaní z komínských spolků.

Život lidí z maringotek zachytil fotograf Josef Petrica.
Romantika i tíha života lidí z maringotek. Poznejte zákulisí Cirkusu Humberto

Ignis Brunensis
KDY: sobota od 21.30
KDE: Brno
Dronovou show na Kraví hoře v Brně bude pokračovat v sobotu letošní ročník Ignis Brunensis. Tématem bude výročí – šedesát let člověka ve vesmíru. Do vzduchu vzlétne stovka dronů. Začátek je v půl desáté a v jedenáct večer. Každé představení je stejné a trvá osm minut. V sobotu také nad Špilberkem lidé uvidí soutěžní ohňostroj Pozdravy z Evropy, a to od půl jedenácté večer. Další soutěžní ohňostroje lidé mohou obdivovat 14. srpna a 11. září. O vítězném ohňostroji rozhodnou diváci hlasováním na sociálních sítích a ve veřejné anketě.

Den koček s Kryšpínem
KDY: neděle od 10.00 do 19.00
KDE: Brno, Stará radnice

Milovníci koček a nakupování na bazárcích se 8. srpna sejdou v Brně na Staré radnici na akci Den koček s Kryšpínem. Nákupem na dobročinném bazárku pomůžou nechtěným, opuštěným, nemocným a zraněným kočkám v útulcích, prohlédnou si výstavu grafických fotokoláží koček a zájemci také vyslechnou přednášky na kočičí téma.

Blanensko

Festiválek bez bojů a válek
KDY: pátek a sobota
KDE: Boskovice

Festiválek bez bojů a válek bude hostit od pátku do soboty šapitó za Muzeem regionu Boskovicka. V pátek od osmi hodin festival odstartuje vystoupením kapely Veřejně nepřístupná vodní plocha, následují hlavní hosté večera, oblíbené kapely Ty syčáci a -123 min. Půl hodiny po půlnoci uzavře pro nejvytrvalejší návštěvníky program Dj Ámma.V sobotu od sedmi hodin večer festival pokračuje vystoupením kapely Tygroo, chybět nebude ani improvizační show Lísky versus Valouny, následuje kapela Floex a ve stejný čas uzavře opět Dj Ámma. Vstupné je dobrovolné.

Téměř na každém chorvatském dvorku či zahradě najdete v přímořských oblastech zaparkovanou loď.
Lodě na suchu. V Chorvatsku je najdete skoro na každé zahradě. Podívejte se

Truck trial
KDY: sobota a neděle
KDE: Kunštát
ZA KOLIK: 200 korun

Na třiadvacáté mistrovství republiky v jízdě extrémním terénem lákají v sobotu a neděli pořadatelé do Kunštátu. Truck trial začne od sedmi hodin v pískovně KORA. Návštěvníci uvidí ukázky dovednosti řidičů speciálně upravených nákladních vozidel různých značek, jenž mají vždy za úkol projet vyznačenou sekci bez dotyku označených branek, a navíc v daném časovém rozhraní. Vstupné pro dospělého je dvě stě a pro dítě padesát korun.

Sraz veteránů
KDY: sobota od 13.00
KDE: Senetářov

Druhý ročník srazu veteránů chystají v sobotu od jedné hodiny odpoledne pořadatelé v Senetářově v zahradě muzea perleťářství. Od čtyř hodin k poslechu zahraje živá hudba. Pořadatelé slibují i ochutnávku pokrmů z repliky historické pícky.

Břeclavsko

Pivobraní v Mikulově
KDY: sobota od 12.00
KDE: Mikulov
ZA KOLIK: 500 korun

Druhou polovinu prázdnin zahájí v Mikulově na Břeclavsku už jedenácté Pivobraní. „V mikulovském amfiteátru se během soboty divákům představí na pódiu matadoři Horkýže Slíže, divoký Marpo se svým TroubleGangem, brněnští rockeři Gate Crasher, slovenští pohodáři Smola a Hrušky nebo RCZ, český tribute band slavných Rammstein,“ lákali pořadatelé. Nabídnou i pivní jarmark. Program začne v poledne, vstupné je pět set korun. 

Krojované hody
KDY: pátek a sobota
KDE: Pavlov
ZA KOLIK: 100 korun na zábavu

Svoje krojované hody oslaví o víkendu chasa v Pavlově na Mikulovsku. V pátek ve dvě odpoledne postaví chasa máju u kulturního domu, kde v osm večer začne předhodová diskotéka. V sobotu v půl desáté ráno převezme chasa hodové právo a vyjde po vsi zvát na hody. Hodový průvod vyjde v šest večer, v osm začne zábava. Večerní vstupné je oba dny po stokoruně.

Na výletě v Telči
Za krásami do Telče. Navštivte zámek, kde se natáčela pohádka Z pekla štěstí

Noční putování mezi sklepy
KDY: sobota od 17.00
KDE: Bořetice
ZA KOLIK: 900 korun

K nočnímu putování mezi sklepy láká v sobotu milovníky dobrých vín Svobodná vinařská republika Kraví hora v Bořeticích na Břeclavsku. Sklepy budou otevřené od pěti hodin odpoledne do půlnoci. Vedle kravihorských vín nebude chybět chutné občerstvení a doprovodný program. Vstupné na místě je 900 korun a zahrnuje mimo jiné poukazy na nákup vín za 400 korun. Vína je možné koupit ještě v neděli od devíti do poledne.

Velkopavlovická lávka
KDY: sobota od 13.00
KDE: Velké Pavlovice

U rybníka za cihelnou ve Velkých Pavlovicích začne v sobotu hodinu po poledni zábavná recesistická soutěž Velkopopovická lávka. Místní dobrovolní hasiči lákají na příležitost důkladně se v rybníku zmáchat při přejezdu čtyřicet metrů dlouhé a čtvrt metru úzké lávky. Kola s funkčními brzdami a bez přehazovačky si účastníci mohou přivézt svoje, nebo si půjčit od pořadatelů. O vítězi rozhodne ujetá vzdálenost, případně pomalejší čas v případě shody délky.

 

Slavkovský zámek je jednou z nejnavštěvovanějších památek na Vyškovsku. K výletu lákají i okolní pamětihodnosti a významná místa.
Tip na výlet: Za císařem Napoleonem. Slavkov i okolí dýchají dávnou historií

Znojemsko

Pivní slavnosti
KDY: sobota od 15.00
KDE: Znojmo

Sobotu ve znamení pěnivého moku si mohou užít lidé ve Znojmě. Letos se Pivní slavnosti přesunou z Horního náměstí do areálu pivovaru. Návštěvníci se mohou těšit na tři hudební scény. U rotundy zahraje v deset večer Kapitán Demo, v Enotéce vrcholí program s Totálním nasazením a na pivovarské zahrádce budou hvězdou večera Páni kluci a Irnis.

Plenkovické posvícení
KDY: pátek až neděle
KDE: Plenkovice

Oslavu posvícení zahájí chasa v Plenkovicích na Znojemsku v pátek po poledni stavěním máje a večerní zábavou s kapelou Oryon. V sobotu k zábavě zahraje Movas Band. Vstupné je oba dny po stokoruně. V neděli bude v osm ráno mše, v devět chasa vyjde průvodem po vsi a posvícení od půl páté uzavře veselice pod májou.

Supermoto
KDY: sobota a neděle od 10.00
KDE: Hrušovany nad Jevišovkou

Centrum Hrušovan na Znojemsku se na dva dny změní v závodní dráhu. Své umění převedou jezdci na čtyřkolkách, motokárách a supermotardech. Akce začíná vždy v deset dopoledne. V sobotu večer zahraje kapela Katapult Revival.

Otevřené sklepy
KDY: sobota od 12.00
KDE: Jaroslavice

Už po dvanácté otevřou v sobotu svoje sklepy vinaři v Jaroslavicích. „K ochutnání bude spousta vína, dobrého jídla a o zábavu se postará nejedna cimbálovka,“ lákali pořadatelé.

Co se chystá


PAF Ostopovice
KDY: sobota 28. srpna
KDE: Ostopovice u Brna
ZA KOLIK: 300 korun

Hudební setkání u lesa nedaleko Ostopovic u Brna pod oblouky nikdy nedostavěné dálnice je naplánované na konec prázdnin. Vystoupí bilej kluk, dj bingo, DJ GÄP, Isama Zing, Jim Krutor, martyyna, Poison Anna, Salvia, Slowmotiondancer a Why Be. Lístk yjsou již k zakoupení v předprodeji.

Vycházka kolem archeoparku v Pavlově.
Výprava do minulosti. Archeopark představuje unikát. Lidé uvidí Vlka z Pavlova

Otevřené sklepy
KDY: 21. srpna
KDE: Mikulčice
ZA KOLIK: 700 korun v předprodeji


Mikulčičtí vinaři se stejně jako celá obec a sousedé v Podluží stále ještě vzpamatovávají z následků tornáda a někteří opravují své domy a vinařství. Přesto u Mikulčic ve sklepních uličkách Čertovka, U myslivecké chaty a v Těšických búdách najdou zájemci 21. srpna otevřené sklepy a mnoho vzorků k ochutnání. Mezi sklepy mohou potkat putující Neoveskou cimbálovou muziku. Hlavní program se bude odehrávat u historického lisu se sochou patrona vinařů, svatého Urbana. Vstupné je v předprodeji sedm set korun, na místě o sto korun více, v ceně jsou mimo jiné kupony na nákup vína za celkem 300 korun.

Hamlet od the road
KDY: 15. srpna od 19.30, 23: až 25. srpna a 3. až 5. září
KDE: Brno

Herci Divadla Radost zvou diváky na Hamleta, kterého uvedou jako muzikál inspirovaný loutkovou poetikou. Příběh prince Hamleta vypráví kočující herci, slavné monology zpívají s vlastním hudebním doprovodem. V termínu 23. až 25. srpna hru uvedou v amfiteátru na brněnské na Kraví hoře, a 3. až 5. září zase na Letní scéně Divadla Radost. Lístky jsou k zakoupení on-line prostřednictvím webu divadla.