Open House Brno

KDY: sobota a neděle
KDE: facebook, Instagram a web Open House Brno
ZA KOLIK: zdarma

Pohled zvenčí zná každý, to co se skrývá uvnitř, už ale většina lidí nevidí. O tomto víkendu milovníci Brna, netradičních míst a architektury opět nahlédnou do běžně nepřístupných zajímavých budov po celém Brně. Netradiční podívanou jim umožní pátý ročník festivalu Open House Brno. Vzhledem k aktuálním vládním opatřením se nakonec program akce přesouvá do online prostředí. „Připravíme virtuální prohlídky s průvodci natočené profesionálními týmy,“ sdělila mluvčí pořádajícího Turistického informačního centra Brno Adéla Nováková.
Videa budou o víkendu dostupná na facebookovém profilu a Instagramu festivalu formou premiér a také u jednotlivých míst na webu www.openhousebrno.cz. „Videa, která lidé uvidí, ukážeme úplně poprvé, vznikla speciálně pro Open House,“ poznamenala Nováková.

Diváci se mohou těšit na prohlídku několika desítek budov. Vodítkem, zda k danému objektu najdou videoprohlídku, bude na webových stránkách akce nápis Online 2020.
K vidění budou funkcionalistický byt Richarda Herdana v ulici Hlinky, luxusní hotel Courtyard by Marriott Brno, Krevní banka svatoanenské fakultní nemocnice, hala denního ošetření vozů ve vozovně brněnského dopravního podniku Pisárky, Kleinův palác, Koncertní sál Konzervatoře Brno, nový kostel Blahoslavené Marie Restituty na brněnské Lesné, Tesařova vila, prostory Ústavního soudu či Vodojemy na Žlutém kopci.

Lokalita mezi Moravským Pískem a Uherským Ostrohem, kde se plánuje těžba štěrkopísku.
Vyhlížený rozsudek: Přípravu plánované těžby štěrkopísku stopl krajský soud

Letos si lidé prohlédnou na videích také objekty, které jsou spojené s průmyslovou minulostí Brna jako Moravského Manchesteru. Konkrétně jde o prostory bývalých textilních továren, mezi které patří třeba Dada District, či nová Mosilana.

Festival Open House, s podtitulem Brno tak, jak ho neznáte, se měl původně konat v tradičním jarním termínu, tehdy ho ale do online prostoru posunula první vlna koronavirové pandemie. Od nového, říjnového, termínu si organizátoři původně slibovali reálné návštěvy prostor, vše ale zhatila nová protiepidemická opatření.
Festival se letos koná již pátým rokem. V loňském ročníku si prostory, které akce nabídla, prohlédlo téměř devatenáct tisíc lidí.

Dub Hugo z Lednice
Strom roku: rozhodne poslední týden tajného hlasování

Tipy z Hodonínska

Výstava fotografií
KDY: denně od 9.00 do 16.00 mimo neděle a pondělí
KDE: Hodonín
ZA KOLIK: neuvedeno

Hodonín, zapomenuté přemyslovské město…aneb město růže, války, bílého pána a pokladů. Tak se jmenuje výstava fotografií Radka Mlčka v Regionálním centru v Hodoníně. Zájemci ji mohou zhlédnout do 18. října během otevírací doby centra. Tedy denně kromě neděle a pondělí vždy od 9.00 do 16.00.

Koncert Dana Bárty
KDY: pátek od 19.00
KDE: Archlebov
ZA KOLIK: 500 korun

Koncert Dana Bárty s kapelou si užijí jeho příznivci na klubovém večeru ve Vinařství Spielberg v Archlebově. Organizátoři jeho konání potvrdili. Doprovodný program začíná už ve čtyři hodiny odpoledne, koncert začíná v sedm hodin večer.

Zahrada na podzim
Výzva: Vaše krásná zahrada v podzimu

DALŠÍ TIPY

Blanensko

Zakončení moto sezony
KDY: pátek od 8.30
KDE: Voděrady
ZA KOLIK: startovné 250 korun

Zakončit motorkářskou sezonu vařením gulášů se rozhodli nadšenci ve Voděradech. Zájemci, kteří se chtějí klání účastnit, se mají registrovat na e-mailové adrese info@kiliangang.cz. V pravé poledne dojde na degustaci uvařených gulášů a následné vyhlášení vítězů je naplánované na půl druhou. O vítězi rozhodnou návštěvníci pomocí hlasovací karty. Ve dvě zakončí motorkáři sezonu společnou vyjížďkou.

Břeclavsko

Výstava Pat a Mat
KDY: denně od 10.00 do 17.00
KDE: Břeclav
ZA KOLIK: obvyklé vstupné

Do světa dvou pověstně nešikovných kutilů Pata a Mata mohou zavítat jejich příznivci do Břeclavi. Městské muzeum a galerie tam otevřelo novou zábavnou výstavu. Příchozí čeká například animační dílna s praxinoskopem, originální scény a loutky z večerníčku, či herna a fotokoutek. Seznámí se natáčením seriálu i s dějinami animace. Děti zaujmou molitanové kostky, ze kterých budou moci skládat veselé obrázky s Patem a Matem, nebo křížovky.

Vyškovsko

Zámek Slavkov-Austerlitz 
KDY: denně kromě pondělí od 9.00
KDE: Slavkov u Brna
ZA KOLIK: od 130 korun

Druhý říjnový víkend mohou lidé využít k návštěvě zámku Slavkov-Austerlitz na Vyškovsku. Otevřeno bude od devíti ráno do pěti odpoledne. Příchozí mohou zavítat na prohlídkovou trasu pro děti Šifra pana knížete, strašidelný okruh Právo útrpné a na okruh plný historických skvostů Historické sály. Kdo nestihne návštěvu o víkendu, může si prohlédnout zámek i ve všední dny kromě pondělí. Nutné jsou roušky i dezinfekce rukou.

Znojemsko

Návštěva doškovice  
KDY: neděle od 15.00
KDE: Petrovice
ZA KOLIK: 30 korun

Udělat si výlet na Krumlovsko a zavítat do Petrovic kvůli prohlídce doškové chalupy mohou lidé v neděli odpoledne. Kouzelný návrat do dávných časů mohou podniknout od tří do pěti hodin. Muzejní sbírku tvoří předměty, které dokumentují historii obce a regionu, hospodaření i vybavení domácností našich babiček či prababiček. Většina exponátů, které jsou zde vystavené, pochází z darů obyvatel Petrovic a dalších příznivců muzea.

Brněnsko

Přenos z Metropolitní opery
KDY: sobota od 18.45 
KDE: divadlo Reduta, Brno
ZA KOLIK: 345 korun

Záznam opery Don Pasquale v podání zpěváků slavné Metropolitní opery New York lidé uvidí při sobotním promítání v brněnském divadle Reduta na Zelném trhu. Děj díla se odehrává v Římě v osmnáctém století a nabízí zajímavý vztahový propletenec.