HODONÍNSKO:
Velikonoční jarmark
Kdy: neděle 2. dubna od 14.00
Kde: Kulturní dům Ždánice
Za kolik: vstupné dobrovolné
Proč přijít: Město Ždánice, Ženičky a Chasa ze Ždánic pořádají pro všechny milovníky jara tradiční Velikonoční jarmark. Program bude pestrý a bohatý. Dveře do kulturního domu se otevřou ve dvě hodiny odpoledne, kdy vstoupí první návštěvníci. Ti se mohou těšit na vajíčkové speciality, ochutnávku velikonočních pokrmů a dobrého vína. Pořadatelé také lákají na autentický swingový orchestr Melody Gentlemen Lednice. Ten zahraje Československé swingové evergreeny z 30. a 40. let, slavné filmové melodie a mezinárodní taneční šlágry té doby.

Velkomoravský košt vín
Kdy: sobota 1. dubna od 13.00
Kde: Kulturní dům Mikulčice
Za kolik: 400 korun
Proč přijít: První dubnovou sobotu proběhne v Mikulčicích Velkomoravský košt vín. Kulturní dům, kde se akce koná, otevře své brány pro první návštěvníky v jednu hodinu odpoledne. Vstupné je 400 korun. V ceně je zahrnutý katalog vín, sklenička k degustaci i propiska na památku. K příjemnému poslechu a podtržení atmosféry bude vyhrávat cimbálová muzika Zádruha. Pokud návštěvníkům při koštu vína vyhládne, mohou využít připraveného bohatého občerstvení. Pořadateli jsou Mikulečtí vinaři.

Jarní otevírání sklepů v Šardicích
Kdy: sobota 1. dubna od 11.00
Kde: Sklepy v Šardicích
Za kolik: od 600 korun
Proč přijít: První dubnovou sobotu se koná třetí ročník vinařské akce, která navazuje na tradiční letní otevřené sklepy a umožní návštěvu všem, kteří mají rádi dobrá moravská vína. Akce odstartuje v jedenáct hodin dopoledne. "Bude připraveno téměř 200 vzorků vín jak hobby vinařů, tak profesionálních producentů vín. Každý nabídne to nejlepší co má," lákají pořadatelé. Pro vyhládlé žaludky bude k dispozici i připravené občerstvení. Zvýhodněné vstupné stojí 600 korun, na místě 700 korun.

BRNĚNSKO:
VIDA! Objevy
Kdy: sobota 1. dubna od 10.00
Kde: VIDA! science centrum
Za kolik: od 490 korun
Proč přijít: V sobotu 1. dubna proběhne ve vědeckém parku VIDA! rodinný den plný zábavy. "Na několika stanovištích vám představíme nejdůležitější objevy a vynálezy, které nás každodenně obklopují," lákají pořadatelé. Návštěvníci prozkoumají jak vypadá telefon uvnitř, seznámí se s knihtiskem, rozsvítí žárovku nebo prozkoumá užiteční mikroorganismy kolem nás. Na programu je i rodinná hra, kde sami návštěvníci určí jak bude vytvořený příběh pokračovat. VIDA brány prvním návštěvníkům otevře v deset hodin dopoledne.

Jaro na Lesné
Kdy: neděle 2.dubna od 10.00
Kde: SVČ Lužánky - Lesná
Za kolik: od 40 korun
Proč přijít: Lidé budou mít v Brně první dubnovou neděli přivítat jaro. Lužánecké pracoviště Lesná zve rodiny s dětmi na tvořivé dílny, pletení pomlázky i na originálně nazdobená vajíčka. K připomenutí budou i různé zvyky, říkanky a hry. Na programu dne je také tradiční pálení Mařeny, tedy loučení se zimou. "Nebudou chybět živá kuřátka a jízda na koníkovi," doplňují pořadatelé. Na děti i dospělé čekají tvořivé dílny, kde si vyrobí mařenku z proutí, jarní vazbu, pomlázku nebo bezovou píšťalka i jarní čelenka.

Běh se srdcem
Kdy: neděle 2. dubna od 14.00
Kde: Park Lužánky Grill point
Za kolik: 110 korun
Proč přijít: První dubnové neděle bude v Brně patřit běhu. Zájemci se mohou připojit k akci s názvem Běh se srdcem. Rozhýbat svá těla tak můžou účastníci nejen pro své zdraví, ale i pro pomoc těm, kteří to potřebují. „Během podpoříte dvouletou Zuzanku z projektu Jedna se počítá, která trpí spinální svalovou atrofií II. typu," informují pořadatelé. Cílem akce je především vybrat co nejvíce peněz na její neurorehabilitaci. Zúčastnit se mohou i děti a pejsci. Celkem jsou přichystané tři okruhy - nejkratší 1.5 km, poté 3 km a nakonec 6 km.

Kreativní den v Lužánkách
Kdy: neděle 2. dubna od 10:00
Kde: SVČ Lužánky
Za kolik: platí se jednotlivé workshopy - od 150 korun
Proč přijít: Heslo pro tento den zní - Přivítejte jaro tvořivě. V neděli 2. dubna bude v lužáneckém pracovišti v centru Brna na Solniční probíhat výroba přírodní kosmetiky, barefoot sandálů, květinové vazby nebo ozdob z muránského skla. Tvoření je rozděleno do jednotlivých workshopů. "Na ty jsou zvány všichni dospělí a náctiletí od 14 let. Kreativní den je hlavně váš den, kde si program zvolíte sami. Kutit a zdobit tak můžete hodinu, dvě, nebo celou neděli," zvou pořadatelé.

BLANENSKO:
Zahájení turistické sezony v regionu Moravský kras a okolí 2023
Kdy: neděle 2. dubna od 7.30
Kde: Pivovar Černá Hora
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Město Blansko, Boskovice a Pivovar Černá Hora zvou všechny nadšence dlouhých výšlapů na akci Zahájení turistické sezony 2023 v regionu Moravský kras a okolí. Ta se uskuteční tradičně v areálu černohorského pivovaru v neděli 2. dubna. Dobrovolníci vyrazí z Blanska v 7.30, odtud jsou naplánované tři trasy. Z Boskovic lidé vyrazí v 8.00. Na výběr mají ze dvou tras. Pořadatelé také informují, že letos pokusí vytvořit rekord v největším počtu „korunovaných turistů“ na jednom místě. Cíl pochodu je jasný - dorazit do Pivovaru Černá Hora, kde proběhne vyhlášení výsledků i losování tomboly.

Ukliďme Jedovnice
Kdy: sobota 1. dubna od 9.30
Kde: Sraz před kulturním domem
Za kolik: bez vstupného
Proč přijít: Opět po roce se koná napříč celým Českem akce Ukliďme Česko. Uklízet se bude příroda také na Blanensku, a to konkrétně v Jedovnicích. Pořadatelé vyzývají všechny dobrovolníky, aby si s sebou vzali rukavice a pytle na odpadky a přišli o půl desáté ráno ke kulturnímu domu. Odtud se bude uklízet všechno, co se po cestě najde. „Účastníci, kteří mají zájem vyhrabávat i trávníky tzv. Hraběnky prosíme, aby si vzali hrábě s sebou,“ dodávají pořadatelé.

BŘECLAVSKO:
Retro ples
Kdy: sobota 1. dubna od 19.30
Kde: Kulturní dům Stará Břeclav
Za kolik: od 500 korun
Proč přijít: První dubnovou sobotu proběhne ve Staré Břeclavi Retro ples. Zažít můžete nezapomenutelný večer plný zábavy, kostýmů a skvělých interpretů.V Kulturním domě Stará Břeclav zahrají k tanci a poslechu skupiny Zatrestband a Avion Big Band. Pořadatelé přichystali po vaše pobavení taneční vystoupení s podaní Laca Cmoreje a Flitre v rytme. Zároveň nabádají všechny účastniky, aby přišli v pestrém retro oblečení.

Velikonoční inspirace
Kdy: sobota 1. dubna od 9.00
Kde: Před kostelem sv. Václava
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Jaro je tady a s ním přichází ruku v ruce i tradiční velikonoční jarmark v Břeclavi. Návštěvníci mohou ve venkovním prostranství před kostelem sv. Václava načerpat pravou velikonoční inspiraci. Připravený bude bohatý doprovodný program, velikonoční výzdoba a tematické prodejní stánky. Zkrátka vše, co k oslavám jara patří. "K zakoupení budou dekorace, květiny a chybět samozřejmě nebudou ani kraslice," zvou pořadatelé. O hudební doprovod se postará HBStoptrio, Lukáš Růžička a akustické duo Lin & Will.

VYŠKOVSKO:
Velikonoční dílna
Kdy: sobota 1. dubna od 10.00
Kde: Muzeum Vyškovska
Za kolik: od 30 korun
Proč přijít: Akce pro všechny tvořivé duše čeká v muzeu Vyškovska od desíti hodin dopoledne. V přichystané tvořivé dílně si přítomní ozdobí vajíčko technikou decoupage, voskovým reliéfem nebo jezerní sítinou. Pořadatelé zvou především na bohatý program, kde například paní Ludmila Dvořáková předvede zdobení kraslic voskovou batikou. Paní Markéta Šplíchalová vyškrabováním. Děti si zase vlastnoručně nazdobí perníček. Vstupné je 30 korun, pokud ale návštěvníci zaplatí 50 korun, mohou si prohlédnout zajímavou výstavu sběratelky Marie Pachtové.

Ukliďme Rousínov
Kdy: sobota 1. dubna od 09.00
Kde: Budova MěÚ Rousínov
Za kolik: bez vstupného
Proč přijít: Opět po roce se koná napříč celou republikou akce Ukliďme Česko. Uklízet se bude příroda také na Vyškovsku, a to konkrétně v Rousínově. Pořadatelé vyzývají všechny dobrovolníky, aby si s sebou vzali rukavice a pytle na odpadky a přišli v 9 hodin ráno k Městskému úřadu. Odtud se bude uklízet všechno, co se po cestě najde. „Připojme se k celostátní akci a ukliďme si ve svém okolí. Úklid bude probíhat v centru města i v místních částech,“ vyzývají pořadatelé.

ZNOJEMSKO:
Znojemské Velikonoce
Kdy: sobota 1. dubna od 10.00
Kde: Horní náměstí – Znojmo
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Velikonoce jsou za dveřmi a k této příležitosti se ve Znojmě bude po dobu osmi dnů konat Velikonoční program. Proběhne v centru od 1. do 9. dubna. Na místě budou tradiční trhy, koncerty, králičí hop, sbírání vajíček v podzemí, řemeslné dílny nebo třeba kreativní tvoření. „Těšit se můžete také na výstavu drobného zvířectva. Budete si moct uplést pomlázku, namalovat vajíčko, vyrobit zajíce ze slámy nebo složit zkoušku velikonočního koledníka," lákají pořadatelé. Na Masarykově náměstí bude k vidění také ohrádka s beránkem a ovečkami.

Odemykání naučné stezky Hroznové kozy s Vrboveckým koštem vín
Kdy: sobota 1. dubna od 11.00
Kde: Vrbovec - Naučná stezka Hroznové kozy a náves u kostela
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: První dubnovou sobotu se bude na Znojemsku, konkrétně ve Vrbovci konat každoroční jarní vinařská akce spojená s koštem vín a vynášením kozla do vinohradu. Pořadatelé informují, že přítomní během slavnostního zahájení sezóny, odemykání naučné stezky, spolu s vynášením Hroznového kozla do vinohradu, mají příležitostí projít si 5 km dlouhou trasu vedoucí vinicemi a vrboveckou sklepní uličkou. Seznámit se také s vinařskými tradicemi i ochutnat vína. Hroznová koza je strážce vinic. Dohlíží na poctivost vinařů a práce ve vinohradu v průběhu celého roku.