HODONÍNSKÝ:

Oskorušobraní na Travičné
Kdy: sobota 23. září od 13.00
Kde: Salaš Travičná, Tvarožná Lhota
Za kolik: 70 korun

Proč přijít: Devatenáctý ročník Oskorušobraní na Travičné je tady. Návštěvníci mohou v sobotu 23. září od 13 hodin přijít na ochutnávku oskerušových odrůd a výběrový košt oskorušovic. Na programu bude také jarmark tradičních výrobků a regionálních produktů. „Těšit se můžete také na prohlídku sadů nebo na výstavu tohoto vzácného ovoce. Zároveň budou připravené soutěže a hry pro malé i velké," lákají organizátoři. Na akci nebude chybět ani stylová muzika a zpěv v podání Country Savana.

Lázeňské vinobraní
Kdy: sobota 23. září od 13.00
Kde: Lázně Hodonín

Proč přijít: Jarmark všehochuti a víno ve všech podobách čeká na účastníci Lázeňského vinobraní v Hodoníně. V sobotu od jedné hodiny odpoledne ho zahájí Sourozenci Baťkovi a po nich Slovácký krúžek Hodonín. Od tří pobaví ABBA revival a od páté zahraje kapela Kombet.

Zdroj: Youtube

BRNĚNSKO:

Svatováclavské hody v Obřanech
Kdy: sobota 23. září od 12.00
Kde: Nová Orlovna Obřany
Za kolik: odpolední vstupné dobrovolné, večerní vstupné 150 korun

Proč přijít: Městská část Obřany a Maloměřice, Obřanská chasa, farnost Obřany a Obrspolek zve na tradiční Svatováclavské krojované hody. Ty připadají na sobotu 23. září. Začátek je plánovaný na pravé poledne zahájením průvodu v parku na sídlišti. Dále bude následovat požehnání v kostele, zahájení hodového odpoledne i předání práva. Lidé se mohou těšit na bohatý program, který zahrnuje vystoupení dětského sboru Šafránek i kapely Blučiňáci.

Zdroj: Youtube

Svatováclavské hody v Dolních Kounicích
Kdy: pátek 22. září od 17.00, sobota 23. září od 12.30
Kde: Mlýnské náměstí, Kulturní dům Dolní Kounice
Za kolik: odpolední vstupné dobrovolné, večerní vstupné 150 korun, krojovaní zdarma

Proč přijít: Svatováclavské hody si lidé užijí i v Dolních Kounicích. Zde započnou v pátek 22. září stavěním máje. Hlavní program ale připadá na sobotu 23. září. Ve 12.30 se sejdou stárci před domem hlavního stárka. V jednu hodinu odpoledne pak povede krojovaný průvod k domu hlavní stárky. Na Mlýnském náměstí se lidé mohou těšit na pestrý program, který potrvá až do sedmi hodin večer. Poté následuje zábava v kulturním domě. K tanci a poslechu zahraje dechová hudba Bojané.

Zdroj: Youtube

Oktoberfest na Zelňáku
Kdy: od středy 20. září od 16.00 do neděle 24. září od 11.00
Kde: Zelný trh, Brno
Za kolik: vstupné zdarma

Proč přijít: Tradiční mnichovský festival Oktoberfest zamíří do Brna. Na Zelném trhu v Brně tak již po sedmé poteče pivo proudem. Lidé budou moct okoštovat pět tradičních festbierů a k tomu další pivní speciality. „Tak, jak velí tradice v bavorském Mnichově, i my jsme zavedli zvyk, že koncem září pozvedneme v Brně litrové číše a za doprovodu hlasitého řinčení skla rozvlníme hladiny bronzového moku," doplňují pořadatelé.

Schody až nahoru 2023: Výběh na nejvyšší budovu v České republice - AZ Tower
Kdy: sobota 23. září od 8.00
Kde: AZ Tower, Brno
Za kolik: na místě 600 korun

Proč přijít: Kdo je připravený zdolat nejvyšší budovu v Česku? Závod je zároveň vypsán jako Mistrovství České republiky v běhu do schodů pro rok 2023. Běží se v budově AZ Tower. Ta má dohromady 30 pater a 700 schodů. V osm hodin ráno se účastníci zaregistrují k závodu, kde také zaplatí startovné. Samotný běh započne v 10.00. Schodiště závodníci musí vyběhnout pouze pomocí vlastních sil. Použití výtahu je zakázáno.

Zdroj: Youtube

Šotodays 2023
Kdy: sobota 23. září od 10.00
Kde: Brno, různá místa

Proč přijít: Historicky první celorepublikové setkání všech fanoušků městské hromadné dopravy se uskuteční 23. září v Brně. Fanoušci se mohou těšit na unikátní přehlídku autobusů na akci Šotodays 2023. Ze všech koutů Česka se do Brna sjedou autobusy různých výrobců, různých délek i výšek. Zapojené dopravní podniky tak připraví v ulicích širšího centra velmi netradiční podívanou. Lidé se mimo jiné mohou těšit na barevnou jízdu autobusů i speciální barevnou linku. Večer je připravený i program v pisárecké vozovně, do něhož se zapojí i herec, moderátor a milovník starých autobusů Václav Kopta

BLANENSKO:

Husí slavnosti v Boskovicích
Kdy: od soboty 23. září do neděle 24. září od 9.00
Kde: Letní kino, prostor před skleníkem, Boskovice
Za kolik: 400 korun, děti 200 korun

Proč přijít: Michal Hrůza, Wohnout, Raego, Michal Nesvadba a další. Tyto známé tváře se objeví na Husích slavnostech v Boskovicích, letos se jedná už o dvacátý ročník. Slavnosti připomínají někdejší proslulost boskovických husí, ceněných zejména na vídeňských trzích. Zámecký skleník se opět promění v restauraci a bude se zde podávat husí menu. Areál parku u Zámeckého skleníku obsadí trh lidových řemesel, na kterém se budou prodávat nejrůznější výrobky přes keramiku až po košíkářské výrobky. Z nabídky jídla si lidé pochutnají na játrech Foie Gras, husím menu Filipa Töpfera nebo na trhaném, jak jinak než husím, mase.

Zdroj: Youtube

Turné Synkopy 61
Kdy: pátek 22. září
Kde: Městské kulturní středisko v Letovicích
Za kolik: 250 korun

Proč přijít: V pátek 22. září se uskuteční další koncert v rámci turné legendární skupiny Synkopy 61 v Městském kulturním středisku v Letovicích. Na začátku koncertu se bude promítat krátký film o historii Synkop 61. Skupina je nejdéle hrající skupinou u nás. Vznikla před více než šedesáti lety a doposud v ní hrají dva zakládající členové – kytarista a zpěvák Petr Směja a bubeník a zpěvák Jiří Rybář. Legendární jsou i jejich písně Válka je vůl, Černý racek, Casanova a další. Synkopy 61 se proslavily i světovými hity skupiny Beach Boys.

Zdroj: Youtube

BŘECLAVSKO:

Dýňobraní ve Valtickém Podzemí
Kdy: od pátku 22. září do soboty 23. září od 17.00
Kde: Valtické Podzemí

Proč přijít: Svátek dětí, dýní a strašidel připravili čtvrtý zářijový pátek a sobotu pořadatelé ve valtickém podzemí. Místo milovníků dobrého vína, bude toto místo patřit právě dětem a dýním a nadcházejícímu podzimu. Děti se setkají s pohádkovými postavami, upustí uzdu fantazie a ozdobí dýně, zaskotačí si na diskotéce nebo si poslechnou pěkná vyprávění.

Zdroj: DENÍK/Zdeňka Savarová

Václavský burčákový pochod
Kdy: sobota 23. září od 10:15
Kde: Vlakové nádraží, Moravská Nová Ves
Za kolik 450 korun

Proč přijít: Obec Moravská Nová Ves nabídne o předposledním zářijové sobotě podzimní putování mezi sklepními uličkami a vinicemi s ochutnávkou burčáku a občerstvením. Start je naplánovaný u vlakového nádraží. Na účastníky čeká maximálně šestikilometrová trasa, které povede mezi vinohrady a končí ve sklepních uličkách. Po příjemné podzimní procházce pokračuje zábavné odpoledne při cimbálové muzice ve sklepních uličkách Výmol a Zátiší. 

Velkobílovické vinobraní
Kdy: sobota 23. září od 11.00
Kde: Areál Vinařství Velké Bílovice
Za kolik: vstupenka junior 250 korun, dopělí 350 korun

Proč přijít: V pořadí třetí ročník Velkobílovického vinobraní přinese bohatý hudební program, soutěž Burčákový trojboj, burčák a degustaci moravských vín. Ve vinařské obci na moravě, tak nebude chybět zábava pro děti i dospělé. Akce odstartuej v 11.00. Lidé se mohou těšit na plno stánků s lahodným jídlem a své vinařské dovednosti si budou moci vyzkoušet v soutěži Burčákový trojboj. O zábavu se postarají cimbálová hudba, kapela The Candies, zpěvák David Deyl a hlavní hvězda večera kapela Slza. Pro děti bude připraven skákací hrad nebo malování na obličej.

VYŠKOVSKO:

Sklizeň na statku
Kdy: sobota 23. září od 14.00
Kde: Hanácký statek Zoo Vyškov

Proč přijít: Sklizeň k měsíci září patří. Právě na aktivity, které jsou s touto činností spojené, zvou pořadatelé do Hanáckého statku Zoo Vyškov. Akce je vhodná nejen pro děti, ale i pro dospělé. „Vyzkoušet si můžete například moštování jablek, pečení zelných placek, výroba musli, nakládání zeleniny, ochutnávku domácích buchet nebo třeba ochutnávku domácích marmelád," lákají organizátoři. Vše začíná ve 14 hodin odpoledne.

Zdroj: Youtube

Detektivka na Zámku Slavkov
Kdy: sobota 23. září od 10.30
Kde: Slavkov u Brna
Za kolik: od 200 korun

Proč přijít: Do atmosféry historie a detektivek se v sobotu ponoří Zámek Slavkov - Austerlitz. Pořadatelé připravují kostýmované prohlídky s detektivní zápletkou. „Návštěvníci se budou moci obdivovat nejen krásnému prostředí, bohatým kostýmům, ale sami se do příběhu zapojí a s jejich pomocí bude záhada určitě vyřešena," lákají organizátoři. Prohlídky budou probíhat v časech 10.30, 11.30, 12.30, 14.30 a 15.30. Doporučujeme rezervaci.

ZNOJEMSKO:

Kárkiáda 2023
Kdy: neděle 24. září od 15.00
Kde: v areálu kempu pod zámkem v Jaroslavicich
Za kolik: startovné 100 korun

Proč přijít: Všechno jede, co kolečka má. Tak zní heslo letošní Karkiády, kterou připravil Jarmínek – spolek jaroslavických maminek . Tradičně netradiční podzimní akce pro celou rodinu nabídne kupu zábavy i nezapomenutelné sportovní výkony. Účastníci mají za úkol postavit a ozdobit svůj závodní vůz, ve kterém budou soutěžit na polním terénu. Vítězí nejrychlejší čas i nejoriginálnější úprava vozu.

Noční prohlídka Znojma s ochutnávkou vín
Kdy: sobota 23. září od 20.00
Kde: sraz u kavárny BALANCE coffee & wine
Za kolik: 420 korun

Proč přijít: Oblíbená noční prohlídka města Znojma s degustací vín se uskuteční již tuto sobotu 23. září. Zájemci mají možnost být součástí nezapomenutelné prohlídky s ochutnávkou vín na nejkrásnějších vyhlídkách města Znojma. „Po celou dobu se o vás bude starat certifikovaný průvodce a vinař, či sommelier. Ochutnáte celkem 6 vzorků špičkových vín, doba trvání cca dvě hodiny," informují pořadatelé. Sraz je u kavárny BALANCE coffee & wine, kde budou mít účastníci možnost ochutnat vzorek filtrované kávy připravené ze zrnkové kávy. Akce je z kapacitních důvodů omezena počtem max. 60 osob.

Hradní kaprobraní na Bítově
Kdy: sobota 23. září a neděle 24. září od 09.00
Kde: Hrad Bítov
Za kolik: 50 korun

Proč přijít: Konec hradní sezony na Hradě Bítov je tady. Čtvrtý zářijový víkend se tak návštěvníci mohou těšit na tradiční Hradní kaprobraní. Děti v doprovodu rodičů si budou moci v neděli vyzkoušet své rybářské umění a vylovit si vlastního kapra z hradního rybníka. Tři největší úlovky v soutěži budou odměněny cenami. „Soutěží se od 9,00 do 12,00 a od 12,00 do 15,00. U rybníka bude zajištěno občerstvení pro děti i dospělé formou opékání špekáčků u ohniště," informují pořadatelé. Po oba dva víkendové dny zpestří návštěvu všem lidem také skupina historického šermu Buhurt.

Zdroj: Youtube