Jak vypadá nejmenší funkční věznice světa:

Zdroj: Youtube

Nejmenší vězení na světě se nachází na malém ostrůvku Sark, který je součástí Normanských ostrovů v Lamanšském průlivu mezi Velkou Británií a Francií. Na ploše necelých čtyř kilometrů čtverečních zde žije něco kolem 500 obyvatel.

Jak vězení na ostrově Sark vypadá

Vězení na ostrově Sark je bytelnou kamennou stavbu, která má v sobě dvě cely o velikosti zhruba 2x2x3 metry. Cely od sebe dělí chodba procházející celou délkou budovy.

„Veškerý komfort pro vězně zde představuje postel s dřevěnými lamelami, na které je položena tenká a jen stěží pohodlná matrace,“ přiblížil stavbu britský zpravodajský web Daily Mail. A navíc cela nemá žádná okna.

Tento letoun stojí přímo u vstupu na základnu
Unikátní podzemní letiště. Zvládne výbuch atomovky, šlo v něm přežít i měsíc

Naštěstí, alespoň z pohledu vězňů, zde mohou podle soudních pravomocí udělených pro ostrov už v roce 1583 trestanci strávit pouze dva dny, jak se píše na oficiálním webu ostrova. Po nich jsou propuštění na svobodu, anebo v případě spáchání závažnějšího trestu putují do jiné, podstatně větší věznice.

Letecký pohled na ostrov Sark, kde se nejmenší věznice nachází.Letecký pohled na ostrov Sark, kde se nejmenší věznice nachází.Zdroj: Wikimedia Commons, Phillip Capper, CC BY 2.0

Z historie nejmenšího vězení na světě

Podle všeho nejmenší věznice světa současnosti byla postavena v roce 1856. Jako první si zde trest odpykala služka. „Protože své paní ukradla kapesníček,“ uvedl Daily Mail.

Vězení nemá žádná okna:

Podle některých legend byla z temných prostor natolik vyděšená, že se nakonec nad ní smilovali. Mohla tak alespoň zůstat u otevřených dveří a celý trest tak strávit v blízkosti jiných žen, které za ní k věznici přišly.

Ale rozhodně ne všichni vězni zde byli umístěni za malichernost. Například v roce 1990 v temnici skončil jaderný fyzik Andres Gardes, který se slovy, že je dědicem ostrova, s pomocí poloautomatické pušky ohrožoval tamní obyvatele. Jenže narazil na strážníka, který jej profesionálně zpacifikoval, jak uvedl místní web The Sark Estate.


Nahrává se anketa ...

Zápis v Guinessově knize rekordů

Vězení, které je zapsáno i v Guinessově knize rekordů, je dodnes zcela funkční. Nejčastěji v něm končí neukáznění turisté či místní obyvatelé, kteří závažně porušují pravidla slušného chování. Ale že by tam byl aspoň někdo zavřený každý den, to se říci nedá.

Hora Huayna Picchu není pro ty, co by se báli výšek.
Krásný prožitek plný nástrah. Schody smrti v Peru lákají turisty z celého světa

I když, jak se pro Daily Mail vyjádřil tamní strážce zákona Mike Fawson: „Ostrov je zaplaven zločinci. Trestné činy sahají od obchodování s drogami, násilí pod vlivem alkoholu až po řízení pod vlivem alkoholu.“