Podívejte se, jak to v Puerto Princessa vypadá:

Zdroj: Youtube

Filipínská podzemní řeka Puerto Princesa nabízí zážitek, na který se nezapomíná. Plavba po ní probíhá v naprosté tmě jen za svitu baterek. Puerto Princesa je chráněnou oblastí Filipín. Leží asi 80 kilometrů severně od centra města Puerto Princesa na ostrově Palawanu v pohoří Saint Paul.

„Světoznámý národní park Puerto Princesa je od roku 1999 na seznamu UNESCO. Podzemní řeka je dlouhá 8,2 kilometru a pyšní se úchvatnými jeskynními útvary, úžasnými vápencovými útesy a absolutně čistou vodou. Turistům je však z bezpečnostních důvodů otevřena pouze část řeky,“ uvedl turistický web Guide to the Philippines.


Nahrává se anketa ...

Podzemní řeka je oblíbeným cílem vědců

„Skupina ekologů a geologů zjistila, že na řece jsou i malé vodopády. Našli také jeskynní dóm o rozloze 300 metrů, ve kterém žijí netopýři. Některé části celého říčního systému není zatím možné dostatečně prozkoumat, protože je tam nedostatek kyslíku,“ uvádí například cestovatelský web New 7 Wonders Of World.

Jak se na výpravu do podzemí připravit

Podzemní řeku lze navštívit po celý rok, ale nejlepší čas pro návštěvu je v období sucha, které trvá od října do začátku června.

Vrcholem jezerní jeskyně je dnes takzvané modré jezero
Tajná továrna a podzemní jezero. Rakousko láká celý svět na opravdovou raritu

„Pokud se však chcete vyhnout davům, je dobré sem přijet v prosinci. I teploty zde budou příjemné. Tedy 27 stupňů Celsia s vlhkostí vzduchu asi 80 procent,“ uvedl cestovatelský web Time Travella.

Fakta o ostrově Palawan

  • Palawan je pátým největším ostrovem Filipín. Na délku má zhruba 450 kilometrů, na šířku však pouze 40 kilometrů.
  • Palawan je uznávanou potápěčskou destinací.
  • Na Palawanu žije více než 200 endemických druhů živočichů.

Puerto Princessa a ohlasy turistů

Národní park Puerto Princessa dosahuje velmi kladného hodnocení i v Google recenzích. Ohodnotilo jej více než čtyři tisíce návštěvníků a dosáhl celkového hodnocení 4,7 z 5 možných hvězdiček.

Letní koupací sezona v jezeře Hevíz
Největší termální jezero světa máme za humny. Užíval si v něm i terorista Šakal

„Je to opravdu velkolepé místo a jeden z nejpůsobivějších přírodních divů, jaké jsem kdy viděl,“ uvedl například John Regina ve své Google recenzi.

Chválou nešetří ani uživatel Erwin Racasa. „Jeden z nejunikátnějších zážitků, který jsem kdy zažil. Byl jsem ohromen krásou přírody a tím, jak se spojila do tohoto velkolepého zázraku. Začátek byl ale děsivý, protože vstupujete do úplně tmavého místa, kde jediný zdrojem světla jsou čelovky,“ uvedl Erwin Racasa.