Šlapací drezíny se nacházejí v Regulicích v Malopolsku a jsou spojením vášně pro turistiku a železnici. Podle mnohých jde o nejkrásnější železniční trať svého druhu v Polsku. Jedinečnost tohoto místa můžete obdivovat z paluby čtyřmístných cyklovozíků rozpohybovaných vlastním tělesným pohonem.

Historie drezín v Regulicích

Železniční trať s číslem 103 se nachází v Regulicích, které spadají do Malopolského vojvodství. Do provozu byla uvedena 15. července 1899. Trať v minulosti sloužila k přepravě vytěženého materiálu z nedalekých lomů a také k osobní dopravě. Současná celková délka trati je 37 kilometrů.

„Přestože se infrastruktura nedochovala v plném rozsahu a původní stanice byly přejmenovány, část trasy je stále využívána podle původního záměru – k přepravě ji využívají chemické závody Alwernia,“ uvádí oficiální webové stránky dráhy Drezynyregulice.pl.


Nahrává se anketa ...

Jak drezíny v Regulicích vznikly

Podle turistického webu Zachodniamalopolska.pl vznikla v roce 2015 myšlenka využít a zachovat průmyslové dědictví v podobě železniční trati číslo 103. V okolí trati je spousta krásných a historických míst, které kvůli plánům na přeměnu původní železniční trati v cyklostezku mohly ztratit své kouzlo.

„V květnu 2016 byla na úseku dlouhém jeden a půl kilometrů v Regulicích umožněna zkušební jízda na cyklovozíku. Zájem o jízdu předčil očekávání, a tak se správce areálu rozhodl, že z trati udělá turistickou atrakci,“ doplnil web Zachodniamalopolska.pl.

Užijte si jízdu v Regulicích:

| Video: Youtube

Pro koho je atrakce vhodná

Volně přístupná trasa nepoužívané železniční trati č. 103 vede přes obec Alwernia.

„Atrakce je vhodná pro všechny věkové skupiny. Jízdu je nutné si předem rezervovat prostřednictvím online formuláře, nebo telefonicky,“ doplnil zase cestovatelský web Visitmalopolska.pl.

K dispozici jsou dvě trasy. Delší trasa o celkové délce 13,1 kilometru a kratší trasa o celkové délce 8,5 kilometru.

„Šlapání na drezínách není nijak zvlášť náročné. I když úsek Regulice – Nieporaz je spíše pro pokročilejší. Je to vlastně jeden dlouhý kopec. Středně strmý a místy trochu bolestivý. Stojí to však za to,“ uvádí pak cestovatelský web podrozepokulturze.pl.

„Jedna drezína pojme dva až čtyři cestující, přičemž dvě osoby šlapou a zbytek jede na zadní lavici,“ připomenul dále.

Během cesty aktivně strávíte čas na čerstvém vzduchu:

Kolik zábavná jízda na drezínách stojí

V Regulicích je možné si rezervovat denní nebo večerní jízdu. Cena se zde platí vždy za celé osazenstvo na jedné drezíně a jsou následující: (v odrážkách)

  • Dlouhá trať 13,1 kilometru: jízda přes den 95 PLN/drezína; večerní jízda 120 PLN/drezína
  • Krátká trať 8,5 kilometru: jízda přes den 65 PLN/drezína; večerní jízda 120 PLN/drezína.

Jeden polský zlotý PLN je v přepočtu asi 6 korun českých.

Jak se do Regulic dostat

Všechny jízdy začínají ve stanici Regulice na ulici Kolejowa 6. Na stejné adrese se také nachází bezplatné parkoviště pro osobní vozy a autobusy.

Cesta z Ostravy je dlouhá necelých 150 kilometrů a pojedete zhruba hodinu a půl. Pokud se vydáte z Brna počítejte s trasou dlouhou zhruba 300 kilometrů a třemi hodinami cesty. Cesta z Pardubic pak zabere zhruba 4 hodiny cesty a je dlouhá necelých 400 kilometrů.