Bolt Tower, čili šroubová věž nebo věž šroub. Tak se od roku 2015 jmenuje nástavba Vysoké pece č. 1 (VP 1) z dílny architekta Josefa Pleskota v ostravských Dolních Vítkovicích. Stavba, která ční nad historickým areálem Dolních Vítkovic (DOV), symbolizuje někdejší oheň z vysoké pece.
Statistiky a údaje Bolt Tower
Kdysi dávno se v útrobách Vysoké pece č. 1 vyrobilo až 1 200 tun surového železa denně. Měsíčně Bolt Tower navštíví v průměru 2 500 lidí. Jedna z atrakcí Bolt Tower, adrenalinová lávka, má celkově 235 metrů. A v roce 2015 obdržela tato věž dokonce titul Stavba roku.
A jak to vlastně celé vypadá a drží dohromady? Bolt Tower je vymyšlena tak, že kolem skleněného válce, zavěšeného na původní konstrukci vysoké pece, se obtáčí vnější lávka spojující jednotlivé výškové úrovně. Pevné jádro nástavby je z oceli a nachází se v něm výtah, točité schodiště i zázemí pro všechny návštěvníky.
Jak vypadá výlet na Bolt Tower:
„Střešní vyhlídková terasa je vybavená dalekohledy a kromě všeho nabízí také mimořádný výhled na průmyslový areál Vítkovice, samotnou Ostravu, ale i vzdálené okolí s podmanivým horizontem Beskyd,“ potvrdila výjimečnost stavby mluvčí Markéta Schwarzová. S pecí má Bolt Tower výšku 77,7 metrů, samotná nástavba jen 25 metrů.
Stavba navazuje na nejlepší práce architektů stylu konstruktivismu. „Je to nekonečná spirála, symbol dynamiky, prosperity a vztahu k něčemu víc, nejen k materiální podstatě člověka,“ vyjádřil se k Bolt Tower architekt Josef Pleskot, autor tohoto projektu. Povyrostlá pec je podle něj inspirována také slavným Nekonečným sloupem světoznámého, uznávaného sochaře a fotografa rumunského původu Constantina Brancusiho.
Nahrává se anketa ...
Proč „Bolt Tower“?
Když sdružení DOV vyhlásilo začátkem dubna 2015 soutěž o návrh názvu nové nástavby, lidé zaslali více než tisíc návrhů. Soutěž pak byla ve středu 20. května 2015 ukončena a z nepřeberného množství námětů vybralo sdružení DOV vítězný název Daniela Hladkého „Bolt Tower“.
„Nejprve jsem hledal symbol, který by plně charakterizoval novou nadstavbu a přitom se dal ztotožnit s celou stavbou. Po chvíli uvažování jsem se dostal ke geometrickým tvarům a slovu šroub, které mi hned přišlo zdravě drzé. Jakmile jsem si uvědomil anglický ekvivalent bolt, hned mě v kontextu se Zlatou tretrou napadlo, že to je skoro znamení, a poslal jsem název do soutěže,“ řekl autor vítězného názvu Daniel Hladký.
Vzhledem k tomu, že slavný atlet Usain Bolt, který je slavnějším jmenovcem ostravské dominanty, si svůj jediný start v první části sezóny toho roku v Evropě naplánoval právě na Zlaté tretře v Ostravě, sdružení DOV neváhalo. Pokusilo se tedy tuto personu přesvědčit k tomu, aby nástavbu pokřtil. A stalo se.
Kavárna i vzdělávání
Bolt Tower je nyní také o atrakcích, ale nejen těch. Hlavní prezentační prostor, který se stal součástí prohlídkové trasy s názvem „Taje ocelového města”, návštěvníkům představuje podrobnosti ze života celého tehdejšího vítkovického závodu. V kavárně si pak mohou příchozí u kávy a občerstvení užít relax s překrásným výhledem.
Klub nad kavárnou slouží zejména k pořádání diskusních fór a přednášek organizovaných Dolními Vítkovicemi. Klubové prostory jsou využity i pro výuku a popularizaci technických oborů a přírodních věd, jak už se stalo v DOV dříve dobrým zvykem.
Pro ty, kteří nemají problém s výškovými výstupy na samotném vrcholu věže, která je největší trakcí, je zde adrenalinový chodník. Ten navozuje dojem, jakoby vedl až do oblak. Lávka je v podobě zmíněné šroubovice, která vede okolo nástavby, kde se lidé mohou procházet až do výšky 80 metrů po děrovaném plechu a vidět pod sebou celou hloubku Dolní oblasti Vítkovic.
Bolt Tower
Kytka pro dceru. Ostravané uctili památku obětí šíleného střelce
Jantarové schodiště slávy
Od roku 2019 se postupně na schodišti Bolt Tower odhalují hvězdy, které jsou věnovány významným osobnostem Moravskoslezského kraje, svou činností tento kraj významně přesahující. Ty jsou oceňovány odbornou porotou Moravskoslezských uměleckých cen Jantar.
V říjnu 2019 byly odhaleny první dvě hvězdy, a to zpěvačce Marii Rottrové a fotografovi Jindřichu Štreitovi. V dalších letech byli takto oceněni klavírista Rudolf Bernatík, scénografka Marta Roszkopfová, sbormistryně Eva Šeinerová, fotograf Viktor Kolář a výtvarník Eduard Halberštát.