Před rokem městskou zeleň v Hodoníně zdevastovalo tornádo a znemožnilo uspořádání tohoto běhu. Letos, ačkoliv jsou stopy po řádění přírodního živlu na tváři jihomoravského města stále patrné, se akce Oběhneme Česko-Slovensko lesoparkem za 24 hodin do programu milovníků běhu vrátila. O zdolání mety 3 737 kilometrů a 872 metrů v součtu se snažili od pátku 23. září do druhého dne.

Celková vzdálenost se překonat nepodařilo, počítadlo se nakonec zastavilo na hodnotě 2 755 kilometrů. To ovšem vůbec nevadí! Důležitější bylo totiž to, že si k nám našla cestu spousta rodin s malými dětmi, takže logicky volili kratší distanci. Tím se podařilo naplnit hlavní poslání našeho běhu – zapojit novou generaci a seznámit ji s krásami atletiky. Potěšilo nás rovněž, že jsme díky zapojeným 610 běžcům výrazně překonali účastnický rekord.

Září je každoročně dobou, kdy strážnické Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy pořádá akci Podzim na dědině.
Orba i škubání hus. Strážnický skanzen ukázal, jak hospodařili naši předci

Běžci měli na výběr kratší trať na 500 metrů nebo delší na 1 500 metrů, okruhů přitom mohli zdolat libovolný počet. První z nich vyrazili v pátek v 15 hodin, přesně o den později pak časový limit vypršel. V průměru na každého zúčastněného vycházelo 4,5 kilometru. Velký nápor přišel hned po startu, běhalo se ale i v noci.

Po setmění jsme se přesunuli na atletický stadion, takže příchozí měli unikátní možnost zaběhat si na stadionu a vyzkoušet naši zbrusu novou atletickou dráhu. Kolem desáté byl lehký útlum, pak se ale sportovalo naplno až do půl páté ráno a znovu se zase lidé začali trousit od sedmi hodin.

Pánov hostil již třetí ročník vytrvalostního závodu Babett a ostatních mopedů.
Motory dostaly zabrat. Na Pánově změřily síly Babetty při vytrvalostním závodě

Peníze, které jsme vybrali z dobrovolného vstupného, nyní věnujeme základní škole sousedící s atletickým stadionem na obnovu zeleně.

Lukáš Lípa

Atletický klub Hodonín