V odpoledních hodinách ještě stačili „šlaháči“ zavítat a pobesedovat v plné parádě za kamarádkami i do sousední Hroznové Lhoty. „Folklorem jsme přirozeně vedení už od narození. Chodíme pravidelně v kroji na hody, poutě, fašanky a další příležitosti. Asi před 6 lety jsme začali chodit do mužského sboru, který jsme tenkrát omladili. Snažíme se o udržování tradic, na které byla naše obec velmi bohatá. Zpěvem doprovázíme nejrůznější akce jako dožínky, vinobraní, košty, či vánoční akce. V našem sboru je taktéž spousta muzikantů - máme svou vlastní hudeckou muziku, harmonikáře a bubeníka,“ rozvykládal se nad štamprlkou slivovice jeden z tahounů skupiny Radim Chromeček, kterému všichni říkají „nápojový technik“, protože je místním vinařem a většinou osvěžuje hrdla zpěváků na zkouškách a při vystoupeních vinným mokem.

Zdroj: Youtube

„Mám upřímnou radost, když moje děvčata v rodině přišli vyšlahat krojovaní šohajci. Za mých mladých let jsme taky takto chodívali. Akorát s rozdílem, že nás bylo v počtu více a rozdělili jsme se na dvě skupinky. Večer před šlahačkou jsme byli všichni na taneční zábavě a nad ránem jsme malovali vápnem baráky galánek a silnice. Dodržovali jsme taky křesťanské svátky, postili se, klepali tragačama, klečeli v kostele. Všechno jsme v pohodě stíhali,“ zavzpomínal si se šibalským úsměvem dvaaosmdesátiletý pamětník František Uřičář, rodák z nedaleké Tvarožné Lhoty, který našel životní partnerku právě v Kněždubě.

Ze sklepa do sklepa - hlavně za výborným vínem
Největší vinařská akce v Česku je za námi. Lidem se otevřelo více než 50 sklepů

„Přestože se kluci zúčastnili nedělního koštu vína a ještě stihli nad ránem napsat vápnem „trefné" nápisy po vesnici, tak neměli problém ani s ranním vstáváním. Kroje už měli nachystané. Jejich zpěv se nesl po celé vesnici až do večerních hodin a musím je moc pochválit a poděkovat, že všechno v pohodě zvládli a také hlavně za to, jak udržují tradice a folklor v naší vesnici. Věřím, že jim to vydrží a už se těším na další akce s jejich účastí,“ okomentovala vydařené Velikonoční pondělí předsedkyně kulturní komise při Obci Kněždub, Marie Petruchová.

Text, foto, video: Tonda Vrba