„Naposledy se v Blatničce konal 10. ročník koštu O nejlepší kysané zelé na Slovácku v roce 2020. V loňském se kvůli pandemii v místním kulturním domě neuskutečnil a stopku, podle vedení radnice, dala i letošnímu 11. ročníku. Myslím, že dva roky nečinnosti je dlouhá doba a proto jsem hledal náhradní místo. Doba zase není tak zlá, že by se nedalo organizovat, když budeme splňovat veškeré hygienické podmínky. Prostory jsem nakonec objevil v Kuželově, v přírodním areálu Restaurace a penzionu U Mlýna. Mají tam napevno postavený velký nadkrytý altán pro umístění soutěžících vzorků. V rohu budou umístěny pro degustátory proti chladnějšímu prostředí teplomety. K zahřátí poslouží i doprovodný košt pálenek z místní oficiální palírny Davida Kozumplíka,“ sděluje informace k akci, která se plánuje na sobotu 12. února od 14.00 hodin, hlavní pořadatel z Agentury AV, Tonda Vrba.

Na začátku tohoto roku se konala  v budově Senátu České republiky v Praze vernisáž výstavy "Víra v tradici", která představila nemateriální statky zapsané na Seznamu nemateriálních statků Jihomoravského kraje z Hodonínska.
Šardické ornamenty fascinují! Do pražského Senátu je přivezli žáci místní školy

„V kamenné budově restaurace bude probíhat folklorní program po celé odpoledne až do nočních hodin při kyjovské cimbálové muzice Jury Petrů s primášem Petrem Petrů. Zazpívají při ní zpěváci z Horňáckého mužského sboru Chotár vedený Jurkou Miškeříkem z Hrubé Vrbky a dívčí sbor Svodnica z Blatnice pod Svatým Antonínkem. Z Horňácka se ještě představí veličtí folkloristi-primáš Petr Kubík a zpěvák Jožka Slovák,“ doplňuje k pozvánce Vrba.

Požár chatky v Lužicích mohl mít tragické následky.
Lužice: Požár chatky mohl skončit tragicky. Pomohli hasiči z Prušánek i Hrušek

Určitou zajímavostí koštu O najlepší kysané zelé na Slovácku je, že akce figuruje a je zapsaná od roku 2018 v pelhřimovské České knize rekordů s číslem 267. Tolik se sešlo v Blatničce na jednom koštu vzorků této vitamínové bomby. Podle prohlášení organizátora letošního ročníku, rekord překonat se určitě pokoušet nebudou a to hned z několika důvodů mezi nimiž převažuje stále nedobrá covidová situace. 

Zdroj: Youtube

„Hlavně, že se akce plánuje a snad proběhne,“ dodává rovněž s určitým přáním Antotnín Vrba.

Pro zájem, kteří si v domácnosti připavují kysané zelí a chtěli by se zúčastnit soutěže, nechť odevzdají vzorek 0,7 l (tzv.omniovka)  v pátek 11. února do 12.00 hodin na tyto vybraná místa: Hrubá Vrbka - Vrbecká hospoda, Nová Lhota - obecní úřad, Velká nad Veličkou - Pohostinství u Lajzů, Javorník - obecní úřad, Louka - obecní úřad, Lipov - obecní úřad, Kozojídky - Potraviny-Hana Ondrušová, Blatnice pod Sv.Antonínkem - obecní úřad, Veselí nad Moravou - Turistické informační centrum Veselska, Vracov - obecní úřad, Vacenovice - obecní úřad, Kyjov - městský úřad-podatelna, Hodonín - Cyklocentrum-Dagmar Vallová, Strážnice - Turistické informační centrum Strážnicko. Organizátoři výjimečně vezmou  vzorky v místě konání soutěže i v sobotu dopoledne. Další případné informace zájemci získají na telefonu 608 813 592.