Lužice, název obce, který před více než rokem rezonoval ve všech televizních a rozhlasových zprávách. Staly se tehdy jedním z míst, kudy se prohnalo u nás málo vídané tornádo. Za malý zázrak lze považovat to, že se pustošivý živel vyhnul místní sokolovně, která byla připravená na velkou slávu. Za 3 dny se měla slavnostně otevřít. Mohla tak hned od začátku sloužit jako středobod obce, kde se shromažďovala pomoc pro místní obyvatele, dobrovolníci vařili jídlo pro ty, kteří přijeli pomáhat. Sokolovna tak naplnila to, co se od všech sokoloven očekává – stala se středem dění v obci.

Při zkoušce vynikla krása krojů.
Krása tradic. V Blatnici oblékli chlapci a děvčata uherskoostrožský kroj

Nyní se opět stala středobodem dění, když vedení místní tělocvičné jednoty Sokol zorganizovalo Sokolský běh republiky. Na start se podle organizátorky Blanky Lukovské postavilo 57 dětí a 69 dospělých. Dospělí běželi 10 km, děti do 10 let 0,5 km a děti do 14 let 1 km. Více než stovka běžců v Lužicích se tak zařadila mezi tisíce těch, kteří běželi po na 53 místech po celé České republice. Všude se startovalo ve stejný čas – ve 14 hodin.

V Praze bylo na startu 522 závodníků

Hlavní závod konaný v Praze potvrdil velkou oblibu u sokolů i široké veřejnosti a na jeho start se 28. října postavilo celkem 522 závodníků. Rozmanitý program u Tyršova domu, sídla České obce sokolské, zahájily už od 11 hodin závody dětí a na start se v kategoriích do 6, 10 a 14 let postavilo celkem 135 malých závodníků. Velká chvíle a vyvrcholení společné oslavy přišla ve 14 hodin, kdy se ne start postavilo několik tisícovek běžců na 53 místech Česka, aby hromadně vyběhli. Ještě těsně před startem se proběhla online zdravice s ambasadory zapojenými do běhu v dalších lokalitách, například s Ivanou Večeřovou z Brna, Radkem Liškou z Terezína nebo Veronikou Preti z Kačice.

Veselští vysadili stromy na počest nového života.
Veselané zasadili stromy života za narozené děti

O startovní výstřel se v Praze postarala starostka České obce sokolské Hana Moučková spolu s předsedou Odboru sportu Janem Hauptem, která k závodu dodává: „Dělá mi upřímnou radost vidět každý rok zvyšující se počet běžců na akci, která navazuje na první Rozestavný běh z roku 1919. Slavíme výročí republiky pohybem, který nám je v Sokole vlastní. Myslím si, že i krásné počasí přispělo k velkolepé oslavě výročí republiky, i 160 let Sokola.“ Do kopců Petřínských sadů se posléze vydalo 387 běžců včetně sportovců Davida Svobody, Martina Koukala, Radka Šloufa nebo Jiřího Ježka. Na startu nechyběl ani senátor Parlamentu České republiky Pavel Fischer.

To, že je jednou z hodnot Sokola soudržnost, potvrdili běžci ze všech koutů světa, když v rámci své registrace přispěli více než 100 000 Kč děčínské sestře Valince, která bojuje

s dětskou mozkovou obrnou. Není pochyb, že tato velkorysá částka malé slečně pomůže s nákladnou léčbou a potřebnými rehabilitacemi. A aby to nebylo málo, na pražském závodě v ČEZ Energy zóně závodníci a veřejnost vysportovali na handbiku dalších 51 584 Kč. S tím ve finálové jízdě pomohli i předseda Odboru sportu České obce sokolské, Jan Haupt, a moderátorka Lucie Výborná.

V zahraničí se ještě poběží

Tisíce běžců a stovky organizátorů spojili ve sváteční den síly, aby si připomněli tradici a zároveň ukázali, že dokážeme při sobě držet i v dnešní rychlé době. Většina míst, která se letos do oslavy pohybem zapojila, má po dnešním dni odběháno. Ale přeci jen se ještě bude slavit! Bratři a sestry z Washingtonu, San Francisca, Lisabonu a Curychu vyběhnou tento víkden, protože tam volno na český státní svátek nemají. A pak si můžeme zase říct, za rok Nazdar na startu!