Akce v letošním roce proběhla v prostorách Domu s pečovatelskou službou v Kyjově. Termín byl naplánován na dobu, kdy mají děti v našem okrese jarní prázdniny. Aktivita byla předem domluvena s maminkami, které předem nachystaly dětem i sobě masky, zapůjčené ze skladu azylového domu. Během dopoledne maminky připravily čerstvé masopustní pohoštění – nasmažily 3 druhy chipsů, které byly službám darovány z potravinové banky. Pracovnice se předem domluvily na programu a nachystaly potřebné pomůcky.

Fašank v Petrově opět po dvouleté odmlce spojil sousedy.
Kněz popřál Petrovským dobrou úrodu a úspěšný rok. A fašaňkáři hodovali

Karneval začal úderem 13:30 hodin zatroubením na trumpetku. Na tento signál již netrpělivě všichni čekali za dveřmi atria. Aby byla navozena pravá karnevalová nálada, všichni si nejdříve zazpívali ukazovací hru ,,Hoky-Koky“ a hned po ní se jednotlivé masky představily. Sešlost byla vskutku rozmanitá: Pravěká žena s Rytířem, 2 Domorodé žínky, 2 Čertice se zdravotní sestřičkou, 3 Čarodějky, Doktorka s Kašpárkem a s Kapitánem Amerikou, Víla s Mášenkou, Kuchařka s Batmanem, Kovboj a Čertík, Pirátka z Karibiku a Vlčice se Lvíčetem. Po představení masek se konaly veselé tance, jako je tanec s koštětem a tanec s balónky. To bylo legrace! Po podlézací hře nazvané Limbo následovala krátká přestávka s občerstvením. Bylo především potřeba doplnit tancem vypocené tekutiny a posilnit se na další připravené soutěže.

Koncert pro vážku na základní umělecké škole ve Veselí nad Moravou.
Koncert pro vážku rozezněl Veselí. Žáci ZUŠky tím pomohli stacionáři Zdislava

Po známé a dětmi oblíbené hře „Chodí Pešek okolo“, byli účastníci rozděleni do čtyř skupin, kde plnili úkoly na čtyřech stanovištích. Na 1. stanovišti byla připravena hra Ring-toss, - házení kroužky na kolíky; na 2. stanovišti bylo úkolem projít úspěšně slalomovou dráhu s s ping-pongovým míčkem na lžičce; na 3. stanovišti se skládala puzzle různých obtížností a na 4. stanovišti vždy dvojice namotávaly provázek na lžičku a kdo byl dříve u bonbónku, přivázaného ve středu provázku, ten si jej směl odvázat. Bylo moc pěkné pozorovat, jak se vítězové této soutěže dokázali své výhry vzdát ve prospěch prohrátivšího kamaráda!

Po absolvování všech čtyř stanovišť již byly nachystány židličky na nejoblíbenější hru, která nikdy nesmí chybět na žádné akci, pořádané pro děti našich uživatelek, zvanou Židličkovaná. My pracovnice jsme s dojetím na konci této hry vnímaly radost vítězů této soutěže, sourozenců, kteří si v nedávné době prošli snad tím nejtěžším obdobím, které děti může potkat, úmrtím nejbližší osoby.

Závěrečnou disciplínou bylo stříhání zavěšených mlsků, které si děti musely přijít odstřihnout poslepu, tedy se zavázanýma očima. Zvládly to všechny, za starostlivého doprovodu svých maminek. A již nastal čas rozloučení, přičemž všechny děti byly odměněny drobnými dárky.

Ples Benatury se ve vší noblesnosti mohl uskutečnit i díky rozvolňování protiepidemických opatření.
Petr Bende, dětský domov a Zelený dům pohody společně zpívali. Na plese Benatury

Společně jsme prožili příjemné odpoledne, během kterého jsme se pobavili i zasmáli, a alespoň na chvilku se oprostili od každodenních starostí a pochmurné nálady. Karneval se všem velmi líbil a děti se dokonce zajímaly, kdy bude další podobná akce.

Jitka Obrová

sociální pracovnice Centra sociálních služeb Kyjov