Na škole fungují již tři cimbálové muziky – Velká cimbálová muzika, Střední cimbálová muzika a Malá cimbálová muzika, která vznikla v roce 2022 pro nejmenší žáky od pěti let. Uměleckým vedoucím je od r. 1981 Petr Petrů, ředitel ZUŠ Kyjov a primáš Cimbálové muziky Jury Petrů.

Dětská cimbálová muzika ZUŠ Kyjov se pravidelně umisťuje na prvních či druhých místech v soutěžích vyhlášených MŠMT. Z posledních let to bylo druhé místo v krajském kole soutěže lidových muzik (2018) a dvě druhá místa v celostátním kole z r. 2021.

Ústřední kolo soutěže dechových orchestrů hostilo poprvé Veselí nad Moravou. Nejlepší žákovské orchestry České republiky si mohli lidé poslechnout i na náměstí Míru, kde se odehrávalo i slavnosti udělování ocenění.
Veselí premiérově ovládla republiková soutěž dechovek, zlato zůstalo i doma

Cimbálová muzika pravidelně účinkuje na folklorních i nefolklorních akcích (Slovácký rok, Kyjovské slavnosti, vernisáže, vystoupení pro školy, v kulturním domě v Kyjově, v Městské knihovně Kyjov, na akci Ždánický histopedál…). Již několik let vystupuje také v Brně na Náměstí Svobody v rámci projektu Mozartovy děti a spolupracuje se ZUŠ Zbraslav na programu ZUŠ OPEN v Praze, v roce 2023 navázala družbu s krajanskými spolky v chorvatském městě Lipovljany.

V květnu 2024 se žáci Velké a Střední cimbálové muziky zúčastní turné po USA, v rámci kterého vystoupí na konzulátu ČR v Chicagu, tradičním mnohatisícovém festivalu Houby Days v Cedar Rapids, i v proslulé Bohemian Hall v Českém centru v New Yorku.

Antonín Vrba, děkujeme za příspěvek