Vlastníkem karet je Pavel Langer, který již ve svém mládí propadl sběratelství (filatelie, numismatika, notafilie). Od roku 1989 se pak věnoval svobodnému umění, profesionální dráze kouzelníka. S jeho sbírkou kouzelnických rekvizit a plakátů se širší veřejnost mohla v Masarykově muzeu seznámit v roce 2016 na výstavě Z historie kouzelnického umění.

Na výstavě Tarot – hra pro zasvěcené nebo blázny v Masarykově muzeu v Hodoníně ve výstavních sálech na Národní tř. 21 se návštěvníci mohou seznámit s historickými i současnými tarotovými kartami.
Masarykovo muzeum v Hodoníně odhaluje roušku tajemství tarotových karet

Díky Langrovým sběratelským aktivitám u nás i v cizině mohla být před dvěma lety vydána knížka Lexikon českého tarotu 1919 – 2019, které je spoluautorem. Nyní mají návštěvníci Masarykova muzea právě možnost zhlédnout jeho unikátní kolekci tarotových karet vydaných nejenom u nás, ale také v zahraničí. Například v Německu nebo ve Francií v 18. století, což je u nás ojedinělé.

Sbírka je v takovém rozsahu v České republice vystavena vůbec poprvé. I proto se rozhodlo Masarykovo muzeum v Hodoníně uskutečnit od 25. 7. do 29. 7. 2022 pro přihlášené skupiny nejméně šesti zájemců komentované prohlídky s autorem výstavy Pavlem Langrem.

Unikátní výstava v hodonínském Sále Evropa přibližuje nejen historické a současné tarotové karty.
Poznejte osud: v Hodoníně vystavují tarotové karty. Tajemné i stovky let staré

Komentované prohlídky lze objednat telefonicky či emailem (kontakt mobil 606/544811, t.gronsky@masaryk.info).

Tomáš Gronský

Masarykovo muzeum v Hodoníně