Novodobá fašanková tradice se ve Veselí nad Moravou obnovila v roce 2008, kdy navázala na průvody masek, které pořádaly učitelky a děti z mateřské školy Tyršova.

„První dva ročníky se uskutečnili v atraktivních prostorách nádvoří zámku a již od počátku se těšil velkému zájmu veřejnosti. Kulturní program byl vždy doprovázen ochutnávkou zabijačkových specialit a prodejem dalších pochutin. Od roku 2010 se součástí fašankové tradice staly rovněž prodejní trhy se stánky s pestrou nabídkou, které se prvně uskutečnili na prostranství před kinem Morava v centru města, aby se poté již na stálo usadili v malebném prostředí historického Bartolomějského náměstí,“ zavzpomínal na začátky zdejšího fašanku Michal Blažíček, ředitel Veselského kulturního centra.

V mateřské škole v Lužici vědí, jak udělat dětem radost. FOTO: Archiv školy
Lužické děti si užily zimní radovánky. Podívejte se, jakého měly sněhuláka

V průběhu let zde neustále rostl zájem diváků a rozvíjel se tak i samotný doprovodný program. Průvod se navýšil o místní folklorní spolky a navyšoval se i počet maskované veřejnosti. Novou tradicí se rovněž stalo otužilecké koupání v řece Moravě, která se stala divácky vyhledávanou atrakcí. V posledních letech se program rozšířil až do večerních hodin, kdy se v prostorách Panského dvora konal košt pálenek a místních specialit s fašankovou zábavou, jejíž vyvrcholením bylo tradiční pochovávání basy.

„Letos jsme si mnoho společenského a kulturního rozptýlení neužili, radost ale nezmizela, jen se schovala do našich domovů. Proto bychom se s vámi spojili alespoň na dálku prostřednictvím online přenosu a poslali vám domů útržek z hudebního programu, který měl a má při masopustních oslavách vždy jednu z hlavních rolí," zve čtenáře na akci Michal Blažíček.   

Organizátoři připravili pro internetové diváky online přenos z fašankového koncertu z Panského dvora.

Procházky kolem rybníků v Hodoníně nebo i v Lanžhotě mají své kouzlo.
Vycházky kolem rybníků zpříjemnily divoké kachny. Na Soutoku čekal divočák

 „Koncert zahájí cimbálová muzika Fraj a uvede dechovou hudbu Šarovec. Dechová hudba představí pestrý program se zapojením sólistů z Veselí nad Moravou a mluveným slovem jej doprovodí moderátor Českého rozhlasu Karel Hegner. V průběhu pořadu se budete moct přes internet také zapojit a nechat si zahrát na přání,“ doplňuje s pozváním pořadatel Michal Blažíček.

Živý přenos z Panského dvora je naplánovaný na sobotu 13. února 2021 od šesti hodin a poběží na youtubovém kanálu Veselského kulturního centra. Odkaz naleznete rovněž na stránkách www.kultura-veseli.cz nebo na facebookové stránce Veselského kulturního centra.

Tonda Vrba