Pro šimpanze dárky pravidelně připravují jejich chovatelé Petra Bílková a Lukáš Baránek společně s dětmi z přírodovědného kroužku Sovičky. Kroužek navštěvují děti ze školní družiny U Červených domků a funguje v zoologické zahradě pod jejich vedením již dvanáct let. Předvánoční setkání dětí z kroužku patří mezi ty nejoblíbenější. Granule, sušené ovoce či oříšky šimpanzům chovatelé společně s dětmi schovají do papírových krabiček a pečlivě je zabalí, aby zvířata neměla získání potravy jednoduché. Když pak šimpanzi balíčky rozbalují, není to pro ně pouhá zábava, ale i činnost nutná k získání potravy podobná té, kterou by museli podstoupit i ve volné přírodě. Těmto aktivitám se říká enrichment a jsou důležitou součástí chovu v moderních zoologických zahradách. Slouží k obohacení a vyplnění volného času chovaných zvířat.

V hodonínské Zoo rozdávali chovatelé tradičně dárky vybraným zvířatům. Zatímco šimpanzi se radovali ze zabalených krabic, ve kterých našli ovoce a zeleninu, jihoafričtí lvi se přetahovali o kusy syrového masa.
Vánoční rvačka v Zoo Hodonín: nakonec se dárky dostaly na každého, podívejte se

V průběhu krmení u kočkovitých šelem – tygrů ussurijských a lvů jihoafrických – se návštěvnicí dověděli mnoho zajímavostí nejen o jejich jídelníčku, který tvoří syrové maso, ale také o způsobu jejich života. Během procházky po zoo se pak malí i velcí mohli zastavit u speciálního zimního fotokoutku, který pro zahradu namaloval hodonínský malíř Petr Přikryl, kde měli možnost se na památku vyfotografovat.

 Marie Blahová

Zoo Hodonín

Polární lišky, pandy červené a velbloudi dostali pamlsky při komentovaném krmení na Štědrý den v brněnské zoo.
Vánoční krmení: do brněnské zoo přilákalo sedm set návštěvníků, podívejte se