Jedná se o část kolekce, která bude v letošním roce vystavena v brazilských městech São Paulo, Rio de Janeiro a Brasília, jde tedy o celosvětovou předpremiéru.

Pražský rodák Pavel Roučka se narodil uprostřed válečných let 2. světové války. Po základní škole a studiu na Střední průmyslové škole geodézie a kartografie v Praze (v letech 1956-1960) se věnoval různým profesím, příkladem scénografii a kreslenému filmu v Belgii, a to na základě získaného malířského stipendia Svazu českých výtvarných umělců od roku 1969.

Jako umělec z povolání se od roku 1975 vedle scénografie kresleného filmu začal zajímat i o malbu, kresbu a grafiku. První grafické práce Pavla Roučka byly svou formou spíše ilustračními pracemi, často se inspiroval ve starých mapách a východiskem se mu staly větší obrazové cykly nebo ex libris.

Používal hlubokotiskové metody, techniku kombinovaných litých laků a často parafrázoval renesanční obrazy. V roce 1977 své výtvarné prostředky rozšířil po seznámení s technikou litografie a následně vydal osm listů litografií pro velkou řadu Biblos (Kniha Ruth).

Velmi silným zdrojem inspirace byl vždy pro Pavla Roučka vliv literatury. Kolem roku 1987 objevil jako nový motiv pantomimu. Ještě před rokem 1990 se vrátil k litografii a následně i k malbě. V letech 1993-2004 ateliér malby na Mezinárodní letní akademii ve Frauenau v Bavorsku.

close Galerie výtvarného umění v Hodoníně připravila výstavu Pavla Roučky (*1942), která představuje výběr z děl tohoto českého malíře, grafika a ilustrátora vytvořených po roce 2000. info Zdroj: Tereza Pavúčková zoom_in Galerie výtvarného umění v Hodoníně připravila výstavu Pavla Roučky (*1942), která představuje výběr z děl tohoto českého malíře, grafika a ilustrátora vytvořených po roce 2000.

V průběhu roku 1995 absolvoval stáž od francouzského ministerstva kultury na Akademii krásných umění v Paříži. V roce 1996 vedl ateliér litografie na Akademii výtvarných umění v nizozemském Maastrichtu.

Francouzská vláda ocenila jeho umělecký přínos řádem Chevalier dan l‘ordre des palmes academiques (Rytíř řádu akademických palem). Svou tvorbou je zastoupen ve sbírkách Národní galerie Praha, Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře, Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou, Gilky Center Portland Art Museum (USA), Leonard Dobbs Long Island (USA), Muzeum Sztuki v Lodži (Polsko). Samostatně vystavoval jak u nás, tak v zahraničí, například v Praze, Olomouci, Baden-Badenu nebo Tokiu.

Výstava Pavel Roučka / SUMA probíhá v termínu od 15. června do 15. září souběžně s výstavami designérky Pavly Vachunové a sochaře Viléma Čecha.

Tereza Pavúčková, autorka je pracovnicí Galerie výtvarného umění v Hodoníně, děkujeme za příspěvek

VIDĚLI JSTE? Koupaliště na Hodonínsku jsou otevřená, srovnali jsme ceny vstupného

Návštěva letního koupaliště v Hodoníně v pondělí odpoledne 17. června 2024. | Video: Deník/Petr Turek