Již sedmý ročník netradičního workshopu tradičních řemesel má za cíl zvýšit zájem mezi místními lidmi o unikátní soubor starých staveb, které mají "za humny" a upozornit je na problematiku péče o často nevyužité hospodářské objekty. Organizátoři si kladou za cíl ukázat obyatelům obce, že i s pomocí památkářů lze stodoly opravit a zachovat pro další generace

Dvoudenní zářijový program určený pro návštěvníky je malou oslavou hlíny a historických řemesel spojenou se setkáním lidí všech generací, kteří se zajímají o odkaz předků.

Připraveny budou dvě řemeslná stanoviště: Hlínařské zaměřené na zpracování hliněné směsi a výrobu cihel pro opravu jedné ze stodol, případně také omítání komory. Přírodní nátěry na dřevo s důrazem na tradiční olejové nátěry, s ukázkou nátěrů hovězí krví a instruktáží, jak vybírat, řezat a montovat dřevěné prvky stropů, oken dveří a vrat.

Radek Herold.
Festival Beseda nabídne hudbu a diskuzi. O Gottovi i ženách v české hudbě

Zde si účastníci mohou vyzkoušet dovednosti mistrů řemeslníků, osahat nástroje, zjistit zajímavosti o tradičních řemeslech a metodách, nebo si jen popovídat.

Ostatní program (tvoření, prohlídky historických staveb, hry, přednášky):Tvoření z přírodních materiálů, detektivní hra pro celou rodinu Ztracený dopis z války, turnaj v kuličkách pro všechny generace, prohlídka kulturních památek venkovské usedlosti čp. 12 a komory na návsi, prohlídka soukromého muzea v Hrubé Vrbce s ukázkou tradičního tkaní, přednáškový blok věnovaný lidové architektuře, projížďka v kočáře po okolí pro děti, páteční a sobotní večerní posezení při živé hudbě.

Ostravská zoo s mnoha zvířaty a velkou botanickou zahradou láká k návštěvě.
S foťákem na lovu zvířecích úsměvů. Ochotně zapózovala panda červená i plameňák

Harmonogram akce:

 9.9. - páteční dopoledne a brzké odpoledne je vyhrazeno pro děti z okolních základních škol.

10. 9. - v sobotu od 9:00 hod. bude probíhat hlavní program a budou fungovat avizovaná stanoviště.

Možnost občerstvení ve Společenském centru obce Hrubá Vrbka.