Nátěr na skle ubikace, který chránil od narození čtyřčata i jejich matku před nežádoucími okolními vjemy, byl již z větší části poodkrytý a do ubikace přibyl i otec mláďat, který byl od samice s mláďaty v prvních týdnech po porodu oddělen. Do toho ale přišlo zpřísnění koronavirových opatření a zoo je v tuto chvíli pro návštěvníky uzavřena.

„Čtyřčata lva jihoafrického jsou nyní v ubikaci společně s matkou i otcem a mají se čile k světu,“ popisuje aktuální situaci u lvů zooložka Zdenka Vavrysová a dodává, že dvě z mláďat dokonce již z vlastní vůle několikrát opustila bezpečí vnitřní ubikace a vydala se na průzkum přes spojovací koridor do venkovního výběhu. Mláďata již mají v těchto dnech za sebou odčervení, čipování nezbytné pro identifikaci zvířat a první očkování. „Jedná se o tři samce a jednu samičku, jejichž váha se pohybuje okolo 10 kilogramů,“ doplňuje Vavrysová a dodává, že v nadcházejících dnech bude u mláďat provedeno další očkování v osmi týdnech.

Před uzavřením zoologické zahrady z důvodu nařízení Vlády ČR platného od 9. 10. byl již pavilon zpřístupněný veřejnosti, sklo ubikace ale i nadále zůstávalo z větší části zatřeno barvou, aby zvířata nebyla návštěvníky rušena a postupně si zvykala na okolní vjemy. Jakmile bylo možné odstranit větší část nátěru ale bohužel došlo k uzavření zahrady pro veřejnost, proto se v Zoo Hodonín zatím nestihli lvíčaty pořádně pochlubit a doufají, že nastavená opatření brzy pominou. V mezičase mají v plánu průběžné zveřejňování fotografií a videí na webových stránkách a sociálních sítích zoo.

Lvy jihoafrické smetanově bílé barvy chová hodonínská zoo od roku 2013, kdy byl z mezistanice v Zoo Chleby přivezen osmiměsíční samec pocházející z Lory Parku v Jihoafrické republice. Za měsíc za ním z polského Safari Parku Borysew přicestovala o několik dnů starší samička, která se nedokázala začlenit do tamní skupiny lvů. Po příjezdu byli postupně spojeni, což proběhlo bez komplikací.

Samice již v minulosti třikrát zabřezla, v prvních dvou případech se ale mláďata narodila mrtvá. Teprve třetí odchov byl úspěšný, na sklonku roku 2018 se páru narodily dvě samičky. Ty letos v červenci Zoo Hodonín opustily a našly nový domov v Litevské Zoo Klaipeda.

Historie chovu lvů v Zoo Hodonín je dlouhá téměř jako její existence. Na začátku zde byli chováni lvi pustinní, ke kterým v roce 2008 přibyli v přírodě již vyhynulí lvi berberští. Těch se zde vystřídalo několik a poslední z nich byla lvice berberská, která zde zůstávala do loňského roku na dožití v tzv. starém šelminci. Místo po lvech berberských v novém šelminci zaujal současný pár lvů jihoafrických smetanově bílé barvy. Důvodem tohoto zbarvení je tzv. leucizmus, což je porucha pigmentace, která způsobuje světlou barvu kůže i srsti.

MARIE BLAHOVÁ

tisková mluvčí Zoo Hodonín