Tématem letošního ročníku soutěže byla AI, umělá inteligence. Deset týmů z celého světa šest dní pracovalo na dvou sochách ze sněhových bloků 3x3x3 metry. Český tým zpracoval dvě témata, první sochu tvořily roboti, druhá socha nesla název Android a jeho emoce.
S tématem Androida se sochař Jiří Genzer pohrával již v roce 2004, kdy pod vlivem dynamického kubismu Umberta Boccioniho vymodeloval hlavu Člověk – stroj, projevující emoce smíchu a pláče.
Tato témata s tváří rozdělenou na dvě poloviny zpracovával sochař již vícekrát, a to jako portrét Cat – women a později pak portrét Napůl anděl a napůl ďábel. Mnohotvárnosti lidské povahy však již mnohem dříve zobrazovaly kultury Indie i Mexika, které tým procestoval a sbíral zde inspiraci. V San Candido český tým zasadil emoce Androida, automatonu s lidskou podobností do bloku úctyhodného měřítka 3x3x3 metry.
Správnější by bylo sochu nazvat Ginoides ( z řeckého gino) a její emoce, protože postupně z bloku vycházel dívčí obličej. Původní model pro sochu byl upraven na rozměr bloku, strojní části byly roztaženy do více rohů stran.
Za sochu Androida a jeho emocí si český tým odnesl třetí místo. Tým na soše pracoval v městečku přímo na malebném náměstí před barokním kostelem, kam ho přišlo podpořit mnoho místních lidí i českých turistů.
Sochy vytvořené v rámci festivalu je možné si každoročně prohlédnout v San Candidu a San Vigiliu už po dobu 33 let, festival se koná vždy na konci ledna a sochy zůstávají ve městě rozeseté až do jara.