V posledně jmenované obci v Dolních Bojanovicích proběhl jeden z nejdéle trvajících plesů v oblasti Slovácka, v pořadí už s číslem 54. Je organizován aktivní místní organizací KDU-ČSL. Mezi hosty byli také přítomní lidovečtí europoslanci Michaela Šojdrová a Tomáš Zdechovský. „Krojový ples u nás patří tradici, kterou přerušil jeden ročník jen covid. Myslím, že díky zavedené tradici a dobrému organizátorskému týmu se jedná o jeden z nejhezčích plesů, co do počtu krojovaných, ať už jde o krojovanou mládež, která předtančila besedu, tak i dalších návštěvníků, dospělých a seniorů,tetiček a strýčků v krojích. Ples je ukázkou naší úcty a lásky ke kroji," okomentoval spokojeně plesovou událost kulturní pracovník Obce Dolní Bojanovice a pořadatel Michael Purmenský.

V hudební produkci letos návštěvníky přilákaly mimo jiné opět kvalitní muziky. Tentokrát to byla dechová hudba Podlužanka pod vedením kapelníka Jaroslava Janoty se zpěváckou trojicí Danou Pospíšilovou, Růženou Gabrielovou a Markem Fibingrem.

Zdroj: Youtube

Nechyběla ani možnost plesajících zazpívat si u tónů vyhlášené podlužácké cimbálové muziky Vojara s primášem Toníkem Pavlušem. K "osvěžení" byla připravena ochutnávka vzorků vín od místních vinařů. V bohaté tombole (200 menších cen a 19 velkých cen) si účastníci pochvalovali její rychlé, bezchybné vydávání. V samotném závěru plesu, který byl v časných ranních hodinách nedělního dne v rozveseleném bojanovském Obecním Domě, si mladí krojovaní vytrvalci "zařádili" ve vší počestnosti na parketu před reprodukovanou muzikou současného moderního trendu závěru. Zkrátka zde skutečně zavládlo všechno,co dobrý ples má nabídnout.

„S chasou jsme si to taky hodně užívali při tanci České besedě, kterou s námi nacvičil ostřílený folklorista Sebastian Geschwandtner. Mezi perličku z plesu řadím, že některé stařenky ze "súdné lavice", tu vydržely déle než někteří mladí," prohlásil ještě se skleničkou vinného moku letošní hodový bojanovský stárek Martin Trn (hody se zde konají v říjnu v obobí svátku sv.Václava, poznánka autora příspěvku). Rodákovi z horňácké Hrubé Vrbky vystrojeném do podlužáckého kroju  při tom asistovala jeho milá-galánka, Adriana Grombířová z Velké nad Veličkou v horňácké oblekové lidové parádě. "Z plesu jsem nadšená a škoda, že krojový ples nemáme na Horňácku. Domů si odvážím na památku i cenu," svěřila se usmívající  Veličanka. Sympatický podlužácko-horňácký pár se líbíl krásou mládí a díky kráse krojových variant celému plesajícímu okolí.

Zdroj: Youtube

„Každoročně připravujeme náš krojový ples s láskou a chutí. Přejeme si, aby sem přišlo hodně lidí a příjemně se pobavili, potkali a hlavně objevili krojové parády. Chceme zde vidět mladé lidi, tetičky, bojanovičtí i přespolní. Je to také osvěžení přátelských vztahů. Potom máme ze všeho obrovskou radost, když se to podaří," dodal s přáním, kterému se mu téměř vyplnilo, Václav Salajka, organizačně nejzkušenější pořadatel krojového plesu v Dolních Bojanovicích.

Zdroj: Youtube