„Program dnešního večera je takový, že spojuje. Spojuje slovenskou stranu, protože ze Slovenska máme orchestr, je to Štátný komorný orchester Žilina, spojuje taktéž Moravu s Rakouskem, protože dirigent Christian Pollack je rakouským občanem a hrajeme hudbu z období monarchie, žánr z poloviny 19. a začátku 20. století, který je do jisté míry trošku nostalgický,“ řekl před zahájením koncertu ředitel Domu kultury Hodonín Adam Procházka. Několik skladeb svým zpěvem doprovodila i rakouská sopranistka Alexandra Reinprecht, která kromě Vídeňské státní opery účinkovala například v operních domech v Berlíně, v Mnichově, ve Stuttgartu, ale třeba také v Tokiu. Nyní přijala pozvání Štátného komorného orchestru Žilina, jediného orchestru na Slovensku mozartovského typu. 

Nový bufet v budově Obchodní akademie Hodonín provozují studenti pro studenty.
Studenti z Obchodní akademie Hodonín si vedou vlastní podnik. Školní Snack bar

„Repertoár koncertu je novoroční. A protože je sestaven především z děl rodiny Straussů a několika dalších jmen, oslovili jsme dirigenta Christiana Pollacka, který je velmi známým rakouským znalcem právě hudby Straussů. Je to zároveň i jeden z prvních koncertů tohoto programu a máme velkou radost, že tento rok zahajujeme právě u vás v Hodoníně,“ řekl generální ředitel orchestru Karel Hampl. Klasický komorní orchestr doplněný pro tento večer harfou, trombonem a několika bicími nástroji byl založen v roce 1974 a absolvoval více než 3200 koncertů po celém světě. Zúčastnil se také Pražského jara a řady dalších mezinárodních festivalů. 

Pavel Vystrčil a Jindřich Šimáček v Nemocnici Kyjov
Vyměnili zelenou za bílou. Vojáci z Bučovic pomáhají na ARO Nemocnice Kyjov

Jedna z prvních kulturních akcí letošního roku tak byla přehlídkou toho nejlepšího, co lze v tomto žánru zažít. Slavnostní okamžiky a novoroční atmosféru koncertu zdůraznil také přípitek se starostou města Liborem Střechou, který se uskutečnil během přestávky ve foyer sálu Evropa.

Petra Kotásková

Město Hodonín