Povolení hodů od radních a čtení artikulí ze žebříku osvědčeným hlásným Janem Hajným, který se s určitým počátečním problémem zviditelnění v klidu poradil, proběhlo již před radnicí za tmy.  

Letošními stárkovskými dvojicemi byli: Matěj Výlet a Šárka Divácká, Vojtěch Herman a Zuzana Maradová. O hodové veselí bývá v této rozsáhlé vesnici pár kilometrů za Kyjovem z řad domácích krojovaných, a také civilistů, značný zájem. Určitým lákadlem bývá po čas této události i hudební produkce v podobě tří dechovek - Mistříňanky, Miločanky, Šardičanky. Zastoupení na zábavě v kulturním domě měla i cimbálová muzika Širúch. K maršu před muziku na parket sálu v kulturáku přijely zazpívat a "zaverbovat" skupinky krojovaných šohajů z okolních vesnic a Kyjova.

Zdroj: Youtube

Prvním nedělním krojovaným účastníkem, který postával s deštníkem nad hlavou, který naštěstí těsně před vyjítím průvodu do ulic z místa seřadiště u hasické zbrojnice, byl Jenda Musil z Hrušovan u Brna. 
„Navštívil jsem na Slovácku několik hodů, ale tady jsem ještě nebyl a moc se na těším. Slyšel jsem, že mají tu pravou atmosféru. To víte, u nás je takové nemáme, i když se snažíme. Za chvilku za mnou přijede z naší strany kamarád s kamarádkou," řekl s úsměvem sympatický mládenec.

V průvodu na sebe poutala pozornost viditelně odlišných a vznešených krojích také skupinka folkloristů z Hané. O závěrečné hodové pondělní veselí se pak postaraly maškary pod střechou kulturního domu a ve dvě hodiny nad úterním ránem zazněla poslední "pěsnička" - Hody milé hody, už sem dohodoval…

Kateřinské hody rozveselily Boršice u Blatnice. Zábavu přinesla zdejší chasa
Kateřinské hody rozveselily Boršice u Blatnice. Zábavu přinesla zdejší chasa

„Hody se nám v obci krásně podařily, a to především díky chase, stárečkům a stárečkám. Počasí nám vydrželo během průvodu a to bylo také důležité," prohlásil za radnici místostarosta Svatobořic-Mistřína, Adam Pavel Špaček. 

„Hody byly opět povoleny, krojovaní se bavili a hodové veselí bylo v plném proudu. Je příjemné konstatovat, že u nás držíme moc hezkou tradici," dodal spokojeně po aktu, který zpečetil souhlasně ke spokojenosti a juchání hodařů, starosta Radek Schneider. Obec na hody pochopitelně přispívá určitou finanční částkou, podporuje tím jednu z nejvýznamnějších kulturních akcí v roce.

Zdroj: Youtube