Aby ale své příznivce festival nenechal dlouho čekat, v rekordně krátkém čase jeho organizátoři v čele s dramaturgyní Barbarou Marií Willi připravili ročník zbrusu nový a pod symbolickým titulem „Domov můj“ ho představí v netradičním podzimním termínu 11. 9. – 29. 10. 2020 v tradičních festivalových koncertních městech jižní Moravy a Vysočiny. Při přípravě letošní dramaturgie byla festivalu velkou inspirací spolupráce s MHF Lípa Musica a Svatováclavským hudebním festivalem. V souladu s hlavní myšlenkou společné podpory českého hudebního světa a české kultury bude trojice festivalů sdílet část programů.

Ilustrační foto.
Výstavní ulice se pyšní dětským minihřištěm. Děti tam mají i kryté pískoviště

Festivalu Concentus Moraviae se kromě přesunu letošního ročníku podařilo díky skvěle fungující souhře všech festivalových měst vystavět i program zcela nový. Podzimí ročník „Domov můj“ je sestaven z vystoupení předních českých hudebníků v oblasti staré hudby. Jejich časové vytížení v běžném koncertním provozu by v žádném případě neumožnilo namíchat podobně exkluzivní koktejl, jaký se podařilo vytvořit „díky“ výjimečnému stavu. Složitá stávající situace tedy přinesla jedinečnou možnost zařadit na program jednoho festivalu opravdu ty nejvýznamnější domácí umělce věnující se staré hudbě. Rezidenční umělkyní se stane celosvětově uznávaná sopranistka Hana Blažíková; představí se v různorodé čtveřici koncertů, a doloží tak svou proslulou interpretační všestrannost.

Ilustrační foto.
Zlevnění ropy a koronavirus? Naftaři se museli vrátit ze zahraničních vrtů

Autorkou letošní dramaturgie je invenční umělkyně Barbara Maria Willi, cembalistka, klavíristka, varhanice a pedagožka, která svou festivalovou vizi popisuje následovně: „Když jsem hledala téma letošního mimořádného festivalového vydání, poskládala jsem si dohromady tyto aspekty: mohu se opřít o silnou domácí scénu staré hudby, o bohatý repertoár české hudby, o inspirativní spolupráci s jinými festivaly, o schopnost české společnosti naslouchat výzvě zůstat doma. Do toho vstoupila osobní motivace i silná hudební inspirace a název festivalu DOMOV MŮJ byl na světě. Zmíněnou hudební inspirací je nejstarší nahrávka české hymny z roku 1901, která se mi stala tím, co Francouzi nazývají coup de cœur – osudovou láskou.“

Ilustrační foto.
Konec přechodného období. V Kyjově obnovili placené parkování i rezidentní zóny

V rámci 25. ročníku je pro posluchače nachystáno třiadvacet koncertních večerů s umělci, jako jsou vokalisté Hana Blažíková (rezidenční umělkyně), Martina Janková, Kateřina Kněžíková, Irena Troupová, Markéta Cukrová, Tomáš Král, Jaroslav Březina či Roman Hoza, instrumentalisté Barbara Maria Willi, Monika Knoblochová, Michaela Ambrosi, Kateřina Ghannudi, Libor Mašek, Jan Krejča či Jan Ostrý, komorní uskupení Kchun či Czech Ensemble Baroque Quintet a ansámbly Musica Florea Marka Štryncla, Collegium Marianum Jany Semerádové, Ensemble Inégal Adama Viktory, Czech Ensemble Baroque & Choir Romana a Terezy Válkových, Capella Mariana Vojtěcha Semeráda, Schola Gregoriana Pragensis Davida Ebena či Tiburtina Ensemble Barbory Kabátkové.

Festival zahájí Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 Václava Lukse, a to provedením Händelova oratoria Mesiáš. Tato skladba o naději se stane putovním symbolem zmíněné trojice festivalů. V rámci spolupráce se Concentus Moraviae nechal inspirovat festivaly Lípa Musica a Svatováclavský hudební festival k netradičním průnikům: vítaným osvěžením je například spolupráce s klavíristkou, zpěvačkou a skladatelkou Beatou Hlavenkovou a její kapelou, stejně jako žesťový soubor Moravia Brass Band, který nabízí velmi originální moderní pojetí historické česko-moravské hudby. Národní tóny v moderním smyslu slova nabídne Brněnský filharmonický sbor pod taktovkou Petra Fialy, který se představí nejen jako dirigent, ale také jako skladatel. Nastupující generaci vynikajících umělců, kteří přinášejí nejen ceny z mezinárodních soutěží, ale především do hudby vnášejí svěží a energický náboj, budou reprezentovat Michaela Koudelková, Petra Machková Čadová, Jiří Havrlant, Peter Loydl, Michal Klas, Vojtěch Jakl, Ferdinand Slezák, Matteo Hager, Jakub Verner či B3 Ensemble.

Hrubý potok má být hlavní zásobárnou vody pro uvažovanou přehradu nad Javorníkem v Bílých Karpatech.
Obří přehrada nad Javorníkem? Katastrofa, shodují se lidé na Horňácku

„Obdivuji invenci a výkonnost Barbary Willi i festivalového týmu, kteří neváhali a během neuvěřitelně krátké doby dokázali ve spolupráci s festivalovými městy i všemi umělci nejen přesunout již hotový festival s dlouhou řadou zahraničních hostů na příští rok, ale zároveň přichystat zcela nový samostatný ročník. Můžeme tak naše festivalové čtvrtstoletí slavit hned dvakrát: letos s domácími muzikanty a příští rok nám pogratulují ti zahraniční. Ani na jedné z oslav samozřejmě nebudu chybět,“ slibuje patronka festivalu Magdalena Kožená, která ozdobí slavnostní závěr v doprovodu jediného zahraničního hosta letošního festivalu – bazilejského barokního souboru La Cetra s uměleckým vedoucím Andreou Marconem.

Podrobný program letošního ročníku „Domov můj“ i přesunutého ročníku „Hudba jako na dlani“ naleznete na stránkách festivalu www.festivalcm.cz.

Od čtvrtka 28. května 2020 bude v síti Ticketportal možno zakoupit vstupenky na 25. ročník festivalu Concentus Moraviae „Domov můj“, který se uskuteční v termínu 11. 9. – 29. 10. 2020. Zároveň budou již v prodeji i vstupenky na přesunutý ročník „Hudba jako na dlani“, který se v téměř nezměněné podobě uskuteční v termínu 27. 5. – 24. 6. 2021.

Zakoupené vstupenky na koncert přesunutý z letošního června na příští rok je možno po 28. 5. 2020 vrátit, zaměnit za voucher a ten využít pro nákup vstupenek na letošní podzimní festival či si je ponechat na příští rok. Detailní informace týkající se již zakoupených vstupenek a možností, jak s nimi naložit, naleznete na stránkách www.festivalcm.cz; s jakýmikoli dalšími otázkami spojenými se vstupenkami a přesunem termínu festivalu prosím kontaktujte Kláru Zemanovou na adrese klara@concentus-moraviae.cz.

 Eva Dittrichová