Od letošního jara, tedy konkrétně od II. poloviny března, si občas vyjdu před náš věžák na ulici Jiřího Herolda v Ostravě-Bělském Lese s fotoaparátem, abych zachytil kouzlo probouzení přírody k novému životu. Keříků, stromů listnatých i jehličnanů, travin i bylin.

Asi před 3 měsíci nám 3 vybrané kousky travnaté plochy dokonce zrekultivovali a oseli semínky krásných květinek, které plní estetickou funkci, ale jsou i zdrojem "laskomin" pro mnoho druhů užitečného hmyzu, například pro včeličky, čmeláky i motýly.

Chci jen doložit, že i na sídlišti, mezi paneláky, je možno zachytit mnoho přírodních krás a rozmanitostí. Nemusel jsem ani vyjíždět jinam, stačilo vyjít pár desítek metrů před náš dům  a "lov" beze zbraní byl velmi plodný.

S Ostravou si asi ještě pořád mnoho lidí představí jen začouzené, hlučné a špinavé město. Ale to už dávno není pravda. Těžký průmysl prakticky z města zmizel. Na místě bývalých nejšpinavějších "vředů" stojí dnes nákupní MEGA-centrum Nová Karolina, nebo lokalita, známá jako "Ostravské Hradčany". Bývalý důl Hlubina a poblíž stojící bývalé vysoké pece Vítkovických železáren. Ba naopak, dnes se řadíme k NEJZELENĚJŠÍM městům v republice. Vždyť i sídliště, na němž bydlím(-e), se jmenuje "Bělský Les", po nedalekém Bělském lese s rozlohou 160 hektarů, který je zčásti upraven pro větší pohodlí návštěvníků jako lesopark. Jinak se zde vyskytuje mnoho lesních živočichů, stromů, bylin i hub. A také je zde několik pramenů pitné vody.

Ale mně stačilo vyjít jen před náš věžák, abych pořídil spoustu zajímavých snímků, dokreslujících krásy přírody všude kolem nás.  

S pokročilým věkem a nepříznivým zdravotním stavem jsem se rozhodl pověsit své někdejší profese horníka, báňského záchranáře a profesionálního vojáka na hřebík a vydal se úplně jiným směrem. Stal se ze mne (občasný) LOVEC. Lovec beze zbraní. A co více, zcela nezištně, jen pro svoji radost a potěchu ostatních. Vyhledávám krásy kolem nás, kterých je všude přehršle. Stačí otevřít oči a pozorovat. Mít radost z prostého bytí a být vděčný za každý další den, který můžeme strávit na tomto světě, mezi svými blízkými.

Se srdečným pozdravem
Jiří Januschka