Již před deseti lety v obci Telnice nedaleko Brna přišla na svět 9. dubna 2011 fenečka, jménem Leontýnka. Je to zlatý retrívr, který u nás v Dětském domově Hodonín působí už osm let. A jak se Leontýnka ve svých deseti letech má? Co k narozeninám dostala? A jaký je její úkol již osm let?

Canisterapie, neboli pozitivní psychosociální působení pejska na potřebné osoby. To je činnost Leontýnky, ke které je vycvičena. Srozumitelněji terapie, při které je využíván kontakt s pejskem pro rozptýlení potřebné osoby. V dětském domově převážně pro nové děti. Děti, které přichází do dětského domova, jsou stresované, neví co očekávat a v novém prostředí se zkrátka bojí. Právě Leontýnka má za úkol pomáhat dětem si zvyknout na nové prostředí a navodit pohodovou atmosféru. Ne každý pejsek však může takto pomáhat.

Aby mohla Leontýna oficiálně pomáhat dětem v dětském domově, musela podstoupit canisterapeutické zkoušky. A co vše musela splnit? V první řadě se musí zjistit povahové vlastnosti pejska. Kromě základní poslušnosti musí mít nižší práh bolesti. Nesmí být agresivní, když se jí něco nelíbí, nesmí cenit zuby a musí mít k dětem větší toleranci než běžný pes. Pejsek musí celkově působit klidným dojmem, což Leontýna splňuje na 100%. Umí totiž hodinu až dvě jen klidně ležet a děti si ji mohou hladit a různě se na ni pokládat. Tomuto způsobu canisterapie se říká polohování. Po splnění všech podmínek dostane pejsek certifikát, který Leontýna před osmi lety úspěšně získala.

Leontýnka je v pořadí druhý pejsek, který působí u nás v dětském domově. Do roku 2015 zde působil ještě jeden pejsek. Byla to o generaci starší Adélka, která se dožila pro pejsky krásných třinácti let. Samozřejmě i Adéla měla certifikát, získaný na caristeapeutickému kurzu, a tak mohla oficiálně pomáhat dětem.

Leontýna slavila devátého dubna už deset let. Na své ,,kulatiny'', dostala spousta pamlsků a jelikož už není nejmladší, dostala také výživu kloubů. I ve svých deseti letech si ráda užívá hlazení a kontaktu s dětmi. Leontýnku máme všichni moc rádi, vždyť patří mezi nás! Tímto článkem tedy přeji Leontýnce další šťastné psí roky, pevné zdraví, a hlavně ať je napořád zdrojem dětských úsměvů jako doposud.

Váš Filip

Dětský domov Hodonín