Dvanáct osobností folklorního života jižní a jihovýchodní Moravy vypráví své vzpomínky. Dvanáct fenoménů na téma Moc (a) folklor. V rozhovorech s pamětníky byl kladen důraz na vztah folkloru a moci. Všichni prožili větší či menší, ale rozhodně důležitou část svých životů za minulého režimu. Nabízí se tedy lákavě jasné shrnutí jejich sdílené zkušenosti: Komunistický režim zneužíval folklor a lásku lidí k němu pro své cíle.

Pánov hostil již třetí ročník vytrvalostního závodu Babett a ostatních mopedů.
Motory dostaly zabrat. Na Pánově změřily síly Babetty při vytrvalostním závodě

Když se ale podíváme jen o něco pozorněji, začne se vyjevovat obraz mnohem spletitější. Nebyl folklor lákavým prostředkem i jiných podob (politické) moci? Není s mocí vlastně nijak vnitřně spjatý?

Přijďte zhlédnout výstavu Moc folkloru. Pro zájemce bude přístupná od 22. 9. do 19. 10. 2022 na náměstí Míru ve Veselí nad Moravou. Společně se začátkem výstavy je spojena také vernisáž, která začne 22. 9. v 17:30 hodin.  Zúčastní se jí Horňácká cimbálová muzika Petra Mičky, slovem provede doc. Břetislav Rychlík a Roman Zmrzlý. Pozvání na akci přijal také majstr Martin Hrbáč a spisovatel Josef Holcman.

Simona Dufková