Deníky si Ruth vedla i v Norsku, kam roku 1938 emigrovala. Nacistickému teroru však neunikla, z Osla byla roku 1942 deportována na lodi Donau do Osvětimi, kde zahynula.

Dochované zápisky a dopisy Ruth Maierové vyšly knižně nejprve v Norsku, v českém překladu jakožto ve 14. zemi se čtenářům představily před třemi lety. Deníky jsou zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. V současnosti připravuje nakladatelství Paseka ve spolupráci s ilustrátorkou Kristýnou Plíhalovou a autorkou scénáře Štěpánkou Jislovou komiksovou verzi Ruthiných deníků.

Výstava o osudech rodiny Maier, která zahajuje workshop, představuje souhrnně všechny oběti z rodiny Maier v návaznosti na projekt Zmizelí sousedé zpracovaný žáky žarošické základní školy. Byl prezentován v Yad Vashem, kde je uložen jako vzorový.

První ročník workshopu Žarošický velbloud se tak zaměří právě na tuto kreativní disciplínu-komiks. Studenti se naučí pracovat s kresbou, textem, stavbou příběhu a pod vedením Kristýny Plíhalové vytvoří svůj vlastní příběh.

Absolvují také několik exkurzí po místech spjatých s židovskou historií a kulturou, navštíví například brněnskou Arnoldovu a Löw-Beerovu vilu nebo komplex továrny Oskara Schindlera v Brněnci, kde se protne s programem Nadačního fondu Archa Daniela Löw-Beera.

„Cílem projektu Žarošický velbloud je dlouhodobě uchovat, připomínat a dále rozvíjet odkaz talentované dívky Ruth Maierové. Letos prostřednictvím komiksu. Věříme, že je to médium, které dokáže mladé lidi vtáhnout do předválečné a válečné atmosféry. Rádi bychom v nich probudili touhu po dalším objevování,” říká Vilém Reinöhl, potomek rodiny Maierovy a iniciátor projektu.

Organizátoři plánují pořádat workshop v Žarošicích každoročně, tematický plán mají zatím zpracovaný do roku 2028.

Hana Bednaříková, autorka je manažerkou projektu, děkujeme za příspěvek

VIDĚLI JSTE? Kritizovanou ulici v Kyjově čeká oprava, slibuje i bezpečí pro chodce

Ulice pod nadjezdem v Kyjově se změní, chystá se lepší silnice i bezpečí pro pěší. | Video: Deník/Petr Turek