Česká republika navázala na program UNESCO "Žijící lidské poklady" vlastní národní verzí systémem Nositelé tradice lidových řemesel. Mezi nositele tradic byla zařazena také paní Ludmila Farkašová z Hroznové Lhoty.

Od dětství jsou její zálibou výšivka a ruční práce. Ve větší míře se výšivce začala věnovat v době, kdy potřebovala pořídit krojové komplety pro své děti. Od té doby vytvořila velké množství zakázek jak pro soukromé osoby, tak i pro folklorní tělesa.

Ovládá různé techniky výšivky, její specializací je však velmi starobylá a na provedení náročná výřezová výšivka, zejména pak takzvaný struhadélkový výřez. Tato výšivka se uplatňuje na ženských čepčích, rukávcích a mužských košilích. Své následovnice si vychovává prostřednictvím pravidelných kurzů lidové výšivky pořádaných v Hroznové Lhotě, společně při setkávání výstavách pořádaných ženským sborem.

Paní Farkašová byla z rukou ministra kultury panem Zaorálkem oceněna a vstoupila mezi Nositele tradice lidových řemesel 12.září 2021 v Uherském Hradišti.

Ludmila Macková