Za velkého zájmu krojovaných se zde uskutečnily jedny z posledních hodů v roce - Slovácké hody s věncem, které trvají v této rozsáhlé obci na Kyjovsku 4 dny.

„Stárkování v rodné obci je pro nás životní událostí, protože se odehrává pouze jednou za život. Celá akce začala v pátek, kdy jsme měli předhodovou zkoušku a pletli jsme věnce, které zdobily průčelí domů stárek. Samovolně po ní následovala beseda u cimbálu," sdělil stárek Prokop Neduchal.

Zdroj: Youtube

V sobotu večer se konala zábava. Až do ranních hodiny k poslechu a tanci vyhrávala DH Túfaranka.

„Hlavní myšlenka této lidové tradice patří v duchovní oslavě výročí vysvěcení kostela. K této příležitosti se také uskutečnila v neděli mše svatá," doplňuje sympatický Prokop Neduchal, který je známým muzikantem Miločanky hrající na tenor.

Kobylí provoněly Zabíjačkové hody. Plné ruce práce měly ženy ze spolku Tetičky, které chystaly koláče.
Slané i sladké Zabíjačkové hody v Kobylí lákaly na guláš i koláčky od tetiček

Než ukončil nedělní krojový průvod (na jeho konci s velkou částí civilistů) svoji štaci na kulturním domě, zavítal ješte před faru, kde mu kněz Bedřich Horák udělil hodové posvěcení. Oblíbený duchovní přivítal všechny vystrojený do lidového kroje a několik písní si zazpíval s chlapy z místního folklorního sboru.

Sto let uplynulo od založení Ochotnického divadla v Louce. Během třídenních oslav nechyběl galavečer, výstava ani premiéra nové hry.
Ochotnické divadlo v Louce oslavilo sto let. Vzpomínkovým programem a premiérou

Před radnicí nechybělo ani veselé čtení hodových artikulí o které se postaral z žebříku-dvojáku jako v minulosti, osvědčený Jan Hajný. Nezbytného aktu povolení hodů se chasa dočkala premiérově od nového starosty obce, Radka Schneidera.

Zdroj: Youtube

Závěrečným dnem bylo pondělí. Večerní zábavu obstarala v kulturáku DH Šardičanka. Púlnoční recesní show nebylo zcela tečkou za čtyřmi hodovými dny, které se nesly v duchu výborné muziky, vína, krojů a tance. Někteří vytrvalci končili až ve tři hodiny u ranního kuropění. Zda mají ve Svatobořicích-Mistříně určitý handicap, že se zde hody nekonají v teplejších období, jako je tomu na většině míst Slovácka? „Občas slyším názory, že by bylo dobře, kdybychom hody měli v létě," zamýšlí se spoluorganizátor pořádající krojové chasy, Tomáš Kellner. „Věřím však, že podstatná část krojových účastníků bere jako automatické, že hody máme v listopadovém termínu, kdy byl zdejší kostel znovuvysvěcen. Přeci jen, jedná se prapůvodně o svátek vysvěcení chrámu, a to by se mělo ctít," doplňuje.  On sám je již na listopadový termín zvyklý a užívá si jej. „Lépe nežli dostat úžeh a odpadnout z horka letních měsíců. Do zimy se člověk obleče, do horka nikoliv," vysvětlil svůj názor s úsměvem Tomáš Kellner.

Tož, hody veselo a opět příští rok ve stejném „chmurném" období kolem Kateřiny ve Svatobořicích-Mistříně!

Tonda Vrba