Oficiálně hody začínají až v neděli slavnou mší svatou, při které účinkuje kdo jiný než místní Svatováclavský sbor a orchestr. Veselo je však už od pátku, kdy pořádá místní chasa předhodovou zábavu. Letošní rok předhodové akce osvěžil i výroční koncert dechové hudby Šohajka, která v sobotní večer oslavila již své čtyřicetileté působení.

Příroda u řeky Moravy žije vlastním životem.
Z trávy vystrkují kukadla i tykadla. Roztomilí i děsiví obyvatelé přírody pózují

V neděli po svátostném požehnání vyrazil průvod od kostela sv. Václava pro druhou a první stárka a poté se všichni krojovaní za doprovodu dechové hudby Túfaranka přesunuli na taneční plac „Pod Zeleným“. Zde až do rána pokračovala hodová zábava za velké účasti krojovaných přespolních chas a dalších hostů. Večer ještě repertoár doplnila Cimbálová muzika Slovácko mladší. Taneční hodová zábava za účasti více jak tisícovky hostů pokračovala do pozdních nočních až brzkých ranních hodin.

Hody v Dolních Bojanovicích pokračují i další dny. Pondělí patří spíše místním a taneční plac „Pod Zeleným“ ženatým mužům. Ti se scházení už od oběda „Pod búdama“ odkud okolo čtvrté hodiny razí na taneční plac. Tam mimo ženáčského sóla probíhá pasování do stavu ženáčského. Jsou vyvoláváni všichni nově ženatí muži, kteří dostávají hobla a z jejich středu je pak vybrán jejich zástupce, který dostane putovní klíč. V pondělí hrála dechová hudba Lanžhotčanka.

V úterý se počasí trošku pokazilo a pršelo. K úterku patří tradice, kdy krojovaná chasa obchází obec a „vybírá na hody“. To se váže ke skutečnosti, že v minulosti chasa objížděla takto s vozem obec a od občanů vybírala dobrovolné příspěvky ve formě nejčastěji naturálií (obilí, dýňová jádra, klásky, dýně, hrozny), které pak chasa vydražila a tímto pokryla náklady na muziku na všechny zábavy v roce. Letos kvůli počasí nechodila chasa s vozem. Navštěvují i s muzikanty místa v obci, instituce a firmy. Na ulicích se tancuje, verbuje. Takto chasa projde celou obec a skončí opět „Pod Zeleným“ na večerní zábavě.

Září je každoročně dobou, kdy strážnické Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy pořádá akci Podzim na dědině.
Orba i škubání hus. Strážnický skanzen ukázal, jak hospodařili naši předci

Úterní zábava je také specifická. V chlapeckých krojích chodí děvčata a celou zábavu si řídí ony. A kluci? Ti se na place objevují ve všelijakých kostýmech a převlecích a hrají scénky, které si sami připavují. Scény reflektují současnou situaci, utahují si z okolních chas, jsou plné sarkasmu a satyry. Díky svátku sv. Václava, který následoval ve středu a bylo volno se zábava opět protáhla do pozdních hodin.

Michael Purmenský

Dolní Bojanovice