Jeho historické jádro je městskou památkovou zónou. Charakteristické pro něj jsou mohutné bašty na příjezdech, které v minulosti lemoval vodní příkop po obvodu obce. Z krásně malovaného, ale o víkendech bohužel zavřeného, nádraží jsme prošli historickým centrem města. Domky s krásnou fasádou, kostel svatého Martina a vedle stojící Bílá věž a další.

Projdeme se zámecký park, který vznikl v 19. století. Najdeme zde platanovou, lipovou a dubovou alej. Součástí parku je i amfiteátr, kde se konají hudební vystoupení. Jdeme také přímo do zámku. V jeho krásné historické části je bohužel zakázáno focení, takže máme zdokumentovanou jen výstavu hudebních nástrojů, sbírku loutek a fotografií ze života regionu před sto lety.

Tip na výlet: Tajuplný svět brněnského podzemí nabádá k prozkoumání
Tip na výlet: Tajuplný svět brněnského podzemí nabádá k prozkoumání

Zámecký park opustíme Gotickou bránou, která pamatuje ještě místní hrad a před námi je úžasná Platanová alej s padesáti stromy z 19. století. Prohlédneme si místní přístav, ale nabídka vyhlídkové plavby nám časově nevyhovuje, tak jdeme do Skanzenu Strážnice na oběd. Nabídka i rychlost obsluhy je skvělá. Pak se jdeme podívat do skanzenu, kde jsme nebyli dlouhá léta (jeho výstavba byla zahájena v roce 1973 a ukazuje lidové stavitelství a život lidí z oblastí Slovácka).

Pak se již vracíme a jdeme se podívat do synagogy a na židovský hřbitov (sloužila v 19. století až do 2. světové války). Hřbitov je z 18. století, kdy zde byla jen původní modlitebna. Poslední naší zastávkou je vyhlídka z Bílé věže u náměstí (zvonice Bílá věž byla postavena v 17. století a sloužila k obraně města.

Velkolepá podívaní pod Pálavou. Vykvetly tisíce nádherných slunečnic
Velkolepá podívaná pod Pálavou. Vykvetly tisíce nádherných slunečnic

Hezký výlet to byl :) PS: Jedinou vadou na kráse je o víkendech zavřené nádraží, u kterého nejsou ani žádné lavičky. Takže turista si může posedět na schodech a před deštěm se schovat jen v malém podloubí u WC.