Stejně tak tomu bylo i třetí březnovou neděli v Blatničce. Děti a dospělí se sešli v Hospůdce ve dvorku, aby si společně vyrobili Morenu. Stačil jim k tomu starý ženský oděv, zmuchlaný papír a dřevěný kříž, na který se hotová Morena přivázala. Dětem se výroba velmi líbila. Hlavně vycpávání těla a hlavy zmuchlaným papírem.

Tradice slavení Smrtné neděle se v Blatničce oživila před 4 lety. Navázali na původní starý zvyk, který zde zapsala Zdenka Jelínková. V roce 2020 tady začínali s pár dětmi, letos jich přišlo zatím nejvíce a je vidět, že je v Blatničce o tuto tradici jak mezi dospělými, tak hlavně dětmi zájem. Akci podporuje také obec Blatnička, která dává každoročně dětem na památku dárek za účast.

Zdroj: Youtube

Vyrobená Morena se za zpěvu původní staré písně z Blatničky "Smrtná neděla", vynesla ven z hospůdky, aby s ní průvod prošel obcí. Morenu nesly děti, spolu s nimi za hudebního doprovodu Romana Vojtka a Iva Peterky šli dospělí. Je hezké, že se do letošního hudebního doprovodu přidaly také některé děti, které si přinesly i své vlastní hudební nástroje.

Dětská pěvecké soutěž Jaromíra Měchury
Svatobořice-Mistřín byly dějištěm pěvecké soutěže dětí. Konala se již po dvacáté

Zakončení průvodu s Morenou bylo na dolním konci obce, kde ji zapálili a s velkým nadšením vhodili do vody. Za zpěvu se pak vrátili průvodem zpět.

Pokud jste nestihli přijít letos, určitě neváhejte a zapojte se v příštím roce. Tradice by se měly udržovat.