Na více než 500 hnízdech čápů bílých v Česku aktuálně registrují ornitologové malá čapí mláďata, na 302 hnízdech už jsou mláďata vzrostlá. To vše ví Česká společnost ornitologická (ČSO) díky téměř devíti stovkám dobrovolníků, kteří už se letos zapojili do sledování hnízd čápů bílých a zadali pozorování na https://www.birdlife.cz/capi/. Ornitologové i nadále vyzývají veřejnost ke kontrole čapích hnízd. Právě v tomto období mladí čápi na hnízdě postávají, trénují let a komunikují s rodiči i mezi sebou a je snadné je spočítat.

Psí léčitelé se po covidové pauze opět vrátili do hodonínské nemocnice.
Prázdnou náruč zaplnili psi. Canisterapie opět pomáhá v hodonínské nemocnici

„V programu občanské vědy Čapí hnízda sledujeme průběh hnízdění čápů již od roku 2014. Loni jsme zažili velmi úspěšnou sezónu – zapojilo se 1 008 dobrovolníků, kteří spočítali 1 567 vzletných mláďat. Bylo to nejvíc v historii programu. Jsme velmi zvědaví, jak bude sezóna vypadat letos,“ uvádí Gabriela Dobruská, koordinátorka programu Čapí hnízda z ČSO.

Lidé letos pozorovali čápy na 904 hnízdech, ne na všech však budou vyvedena mláďata. „V průběhu sezóny dobrovolníci zkontrolovali 1424 hnízd a hnízdních podložek, což je 92 % celkového počtu, a to je skvělý výsledek. Nicméně je důležité kontrolovat hnízda průběžně a především vydržet až do konce sezóny, tedy začátku srpna, kdy mladí čápi opouštějí hnízda. Právě údaje o plně vzrostlých mláďatech trénujících let jsou klíčové pro vyhodnocení úspěšnosti hnízdění,“ vysvětluje Dobruská.

Před rokem byl atletický stadion v Hodoníně značně poškozený a zdevastovaný při ničivém tornádu. Dnes je již kompletně opraven a plně k dispozici sportovcům.
Hodonínský stadion rok po tornádu září novotou. Hostil špičky české atletiky

Ornitologové proto vyzývají všechny, kteří se budou pohybovat krajinou, aby si všímali čapích hnízd. „Zapojit se může každý. Od rodin s dětmi během dovolené až po důchodce, kteří sledují třeba jediné hnízdo před svým oknem každým dnem. Každý záznam má velkou cenu,“ doplňuje Dobruská. Důležitá jsou i negativní pozorování, tedy informace o tom, že na hnízdě žádný čáp pozorován nebyl.

Jak postupovat? Pokud o hnízdě ve svém okolí nevíte, na mapě čapích hnízd https://www.birdlife.cz/capi/ najdete všechna zjištěná hnízda, zobrazená různými barvami. Vydejte se k některému z nich a zjistěte, zda jsou na něm mláďata a jak velká – v prachovém šatě či se již podobají svým rodičům. Velká mláďata se od dospělých ptáků liší šedýma nohama a šedým zobákem. Své pozorování zapište nahttps://www.birdlife.cz/capi/ je možné přidat i fotografii. Pozorování lze zadat i přímo v terénu přes mobilní aplikaci Avif Mobile. Na mapě pak uvidíte další hnízda v okolí, ke kterým můžete následně zamířit. Důležitá je zejména kontrola hnízd svítících oranžově, kde víme, že byla malá mláďata, ale jejich další osud zatím neznáme. A pokud čápa neuvidíte? Zadejte „čáp nepozorován“. Jen tak bude jasné, že hnízdo bylo kontrolováno.

 Věra Sychrová

Česká společnost ornitologická