Na myšlenku zhotovení betlému mě přivedla manželka, která neustále tvrdila, že máme pěkný vánoční strom, ale ještě u něho chybí betlém. Shodou okolností jsem v loňském roce vyřizoval nějaké záležitosti na obecním úřadě Čejč, kde jsem se od pracovnic dověděl, že mají v obci pěkný betlém z březových polen, který si malovali děti, ale že je moc hezký betlém ve Velkých Bílovicích. Tak jsme se zajeli do Bílovic podívat a zjistili jsme, že jejich betlém přesně odpovídá našim představám. Ne že bychom chtěli jejich betlém kopírovat, ale chtěli jsme postavy v betlému vyřezané z překližky a barevně malované.

Sto let uplynulo od založení Ochotnického divadla v Louce. Během třídenních oslav nechyběl galavečer, výstava ani premiéra nové hry.
Ochotnické divadlo v Louce oslavilo sto let. Vzpomínkovým programem a premiérou

Na jaře jsme nakoupili překližku, kamarád nám přijel namalovat obrysy postav. Obecní pracovník, který je původním povoláním stolař, postavy vyřezal a připravil k malování. Odvezl jsem vše známému do Dubňan, aby mohl v klidu malovat. Na podzim jsme na postavy připevnili stojany, rozmístili si je se sklepní místnosti na OÚ a začali jsme vymýšlet stavbu samotného chléva k betlému. O toto se opět postaral obecní pracovník. Musel konstrukci vyrobit tak, aby byla jednoduše rozebíratelná a skladovatelná. Minulý týden jsem mu pak tři dny pomáhal na místě samém konstrukci betlému složit (pracovník je sám, jeho kolegyně marodí a sám by konstrukci neposkládal). Betlém máme umístěný vedle vánočního stromu v centru obce u hlavní silnice naproti prodejny COOP, takže se na něj chodí dívat mnoho lidí a vidí jej i ti, kteří přes Želetice projíždí. V podstatě můžeme říct, že jsme si betlém vyrobili sami.

Boršice u Blatnice patřily Kateřinským hodům s právem.
Boršická chasa slavila Kateřinské hody. Ukázala brilantní tanec i humor

Prozatím v betlému ještě chybí postava Ježíška v jesličkách, tu tam umístíme až na Štědrý den.

Pavel Planeta

starosta obce Želetice