Třetí nedělní odpoledne uspořádal tamní mužský sbor už XVIII. ročník. Pozvání do Vacenovic, jinak kulturou žijící obce, nejen folklorem, přijalo 102 zpěváků a zpěvaček z devíti sborů, jak z blízkého okolí, tak i ze vzdálenějších regionů. V divácky zaplněném sále (na podobných akcích málokde vidět) Hospody U Letochů se představili zpěváci z Dubňan, Hroznové Lhoty, Milotic, Ratíškovic, Smolinského (SR), Tasovic a samozřejmě pořádající Mužský sbor z Vacenovic. Chlapský zpěv i letos doplnily svými hlasy ženské sbory - Marijánky z Vacenovic, Bzenecké drmolice a Zpěvule z Bánova.

„Tuto akci pečlivě a s radostí připravujeme každý rok v předfašaňkovém období. Je to pro nás nejen příležitost setkat se s kamarádkami a kamarády zpěváky a představit jim naši obec, ale hlavně možnost, jak přiblížit našim posluchačům a divákům pestrost a krásu lidového zpěvu, hudby a krojů. Protože mužských i ženských sborů je nejen v našem okolí velké množství, probíhají podobná setkání sborů po celý rok. Vyjímkou je období půstu před Velikonocemi a adventní čas před Vánocemi," sdělil jeden z organizátorů, zpěvák a občasný vtipný průvodce pořadu slovem, Zdeněk Novotný.

Zdroj: Youtube

Před vypuknutím téměř tříhodinového pěveckého maratonu s 15 minutovou přestávkou bylo viditelně znát u pozvaných sborů, jak se na sebe vzájemně těší. Navíc tomu velkou mírou příspívalo milé prostředí, velká pohostinnost domácích a plný "dům" diváků.

„Naše hosty jsme vítali ve vestibulu kulturního domu ne chlebem a solí, ale již tradičně „štamprlú gořalky“ – to aby další nápoje nepili nalačno, vína bylo od sponzorů taky dost," poznamenal se šibalským úsměvem na tváři Novotný. 

Zdroj: Youtube

Éterem zazněly písničky o víně, lásce a vojně. Chlapi z Ratíškovic a Dubňan předvedli vtipné písničkové pásmo na téma: „Komu patří kopec Náklo“. Bzenecké drmolice zazpívaly škádlivé písničky a svérázné Zpěvule z Bánova na jevišti posbíraly bečku trnek a stihly je i vypálit v přineseném „aparátě“. Za tuto téměř divadelní scénku sklidili největší, doslova bouřlivý aplaus z hlediště. K závěrečnému zpěvu společných písní se k účinkujícím přidali i diváci v sále.

Zdroj: Youtube

„Jsme velmi rádi, že naše setkání navštěvují nejenom místní diváci, ale i spousty přespolních. Na tomto místě bych chtěl znovu poděkovat Obci Vacenovice, Hospodě U Letochů a všem sponzorům a našim příznivcům, kteří setkání podpořili nejen finančně, ale i materiálně a bez jejichž podpory bychom nemohli tuto krásnou akci uskutečnit. Jelikož chceme ve Vacenovicích představit i další sbory, se kterými se setkáváme během roku, můžete se na další Předfašaňkové setkání mužských sborů těšit v neděli 23. února 2025," doplnil spokojeně s patřičným pozváním hodně dopředu, Zdeněk Novotný.

Zdroj: Youtube