Fašanky, fašanky, Velká noc ide – první letošní akce ve skanzenu Strážnice se opět vydařila. Program věnovaný zvykům od fašanku až do Velikonoc se uskutečnil o víkendu 9.–10. dubna. Více než 2.100 návštěvníků mělo možnost seznámit se s činnostmi, které byly dříve během tohoto období běžné.  Výklady byly doplněny ukázkami zdobení kraslic, pletení pomlázek a přípravou tradičních pokrmů – jidášků a božích milostí. Košt vína či degustace ovocných pálenek pak byly pro návštěvníky opravdu velkým lákadlem.

Fašanky, fašanky, Velká noc ide. Velikonoce ve strážnickém skanzenu.
Výskot, úprk a šlahačka jako kdysi. Ve strážnickém skanzenu začaly Velikonoce

Letos se v rámci akce uskutečnil také již VIII. ročník Soutěže o nejlepší slovácký uzený bok. Do soutěže zaslalo 16 vzorků 14 řeznictví. Sami návštěvníci měli možnost ochutnat a hlasovat pro 1-3 z nich. Celkově bylo odevzdáno neuvěřitelných 999 hlasů. Na prvním místě se umístil vzorek č.: 15 z H+H s.r.o. Hladké Životice se 128 hlasy, na dalších místech pak MASPRO s.r.o. Hodonín, 112 hlasů, vzorek č.: 2 a Havlíčkovo řeznictví a uzenářství Třebíč, 99 hlasů (vzorek č. 1).

Paní Zdena Pavková předvede tvoření z kukuřičného šustí. Lepení technikou vitráže zase ukáže paní Pavla Mazuchová. Návštěvníci budou moci obdivovat i keramiku paní Alexandry Kaňovské. Zato pánům půjde práce se dřevem.
Něžná krása Velikonoc. Pastvu pro oči nabízí jarmark v Masarykově muzeu

Na shledanou 1. května 2022 při „Stavění máje“ ve skanzenu Strážnice.

Hana Jechová

Národní ústav lidové kultury