Těmito slovy byl před deseti lety zahájený první jazzový koncert v Základní umělecké škole ve Veselí nad Moravou. Ale co si vlastně představit pod pojmem Jazzofon?

V první řadě je to hudební nástroj, který se však v praxi příliš neujal a na který v dnešní době hraje pouze několik málo lidí. O to více se ujal pořad Jazzofon v Českém rozhlase na stanici Vltava pojednávající o jazzové hudbě. V neposlední řadě název přejaly koncerty konající se na naší základní umělecké škole v posledním listopadovém týdnu od roku 2010 téměř každoročně. Za jejich vznikem stáli učitelé ZUŠ sourozenci Zdeněk Hanáček a Marcela Dvořanová, kteří byli také jejich hlavními protagonisty. Na 8 koncertech se představilo více než sto účinkujících z řad učitelů, žáků  a hostů včetně žesťového kvintetu, dvou pěveckých sborů a Big Bandu. V těchto dnech se měl uskutečnit již podeváté, bohužel je všechno jinak.

Kromě nástrojů běžně hrající jazz zazněly také varhany a cimbál, perličkou bylo využití starého psacího stroje jako bicího nástroje. Na programu byly skladby skladby Jaye Arnolda, George Gerschwina, Johna Valeria, Harryho Warrena, Thomase „Fats“ Walera, Portera Steela a Jaroslava Ježka a mnoha jiných. Vždy spoluúčinkovalo několik žáků Literárně-dramatického oboru, kteří přednesli například texty J. Dědečka, V. Hraběte, I. Wernische nebo J. Suchého. Každý koncert byl zaměřen na konkrétní téma, které se odráželo i v jeho názvu, například  když klasika potká jazz, tentokrát v rytmus swingu, možná přijde i Mikuláš, Funky party aneb Jazzofon popáté (koncert byl spojený s výstavou fotografii a plakátů z minulých ročníků), kde se vzal, tu se vzal…swing!, jazz, swing, bebop – rutina, nejlepší je latina nebo osmičky v jazzu.

Doufáme, že se po koronavirové krizi podaří na tradici navázat a budeme tak moci přivítat milovníky jazzu a příznivce Jazzzofonu v roce 2021 na 9. ročníku.

Marcela Dvořanová