Tuto vinařskou akci pořádá každoročně  místní Mendelův vinařský spolek, který si dal jméno po J.G. Mendelovi, jenž v Šardicích působil. Jako pořadatelé tuto akci hodnotíme velmi kladně, jsme rádi, že nás navštěvuje každý rok více a více  návštěvníků z celé republiky.

Šardické sklepy  navštívilo 721 spokojených účastníků z celé republiky i zahraničí.  Že se jim tato akce líbí, je zřejmé i z nepřetržitého trendu každoročního nárůstu počtu účastníků.  Sklepy byly otevřené od dopoledne a zavíraly se až večer. Mezi sklepy byla zajištěna kyvadlová doprava autobusem, pro ty co nechtěli absolvovat trasu pěšky.

V rámci kulturního programu akci navštívily dva mužské pěvecké sbory,  a to z Archlebova a ze Želetic. Ty postupně obcházely všechny sklepy, v každém  se zastavily a zazpívaly i spolu s návštěvníky vždy několik písniček.

Mikulčické sklepy se otevřou  21. srpna 2021.
Mikulečtí vinaři zvedají hlavu. Akce Otevřené sklepy i přes ničivé tornádo bude

Účastníci akce ocenili, že každý sklep připravil pro návštěvníky drobné občerstvení a vodu zdarma. Návštěvníci také ocenili bohatou nabídky občerstvení, a to jak přímo u vinařů, tak i v místních restauracích.Hlavním tahákem akce však byla široká nabídka kvalitních vín od šardických vinařů, které návštěvníkům očividně chutnalo.  V rámci večerní zábavy se v areálu TJ Baník Šardice  uskutečnilo večerní posezení s cimbálovou muzikou a diskotékou, které skončilo v ranních hodinách následujícího dne.

Následující den, tedy v neděli od 9 do 12 hodin měli návštěvníci možnost zakoupit si vytipované vína od jednotlivých vinařů a spokojeni odjížděli do svých domovů.


Příští ročník plánujeme na 30.7.2022 a doufáme, že se zase vydaří a že bude zase o něco víc návštěvníků.

Zdeněk Buštík
předseda Mendelova vinařského spolku v Šardicích