Focení je pro mě už nějaký ten pátek velký koníček a relaxace. Nejraději fotím přírodu, ve kterém nacházím klid a její krása mi dodává energii a radost. Příroda mě fascinuje svou pestrostí, rozmanitostí a proměnlivostí. Nikdy totiž neuděláte na jednom místě stejnou fotku. Pokaždé totiž příroda připraví úplně jiné podmínky, což je velkým lákadlem k její časté návštěvě.


Stejně tak každé roční období přináší krásné scenérie od kvetoucích stromů, prvních kvítků, zelenajících se nebo zoraných polí, přes nádherně barevný podzim až po zasněžená pole nebo námrazu na stromech a vinohradech. Kouzelné jsou východy, na které opravdu stojí za to si přivstat, i když nejste zrovna ranní ptáče, jako já. K východovému focení mě proto často motivuje manžel, kterého jsem, mimochodem, při focení vlnek potkala a který je rovněž krajinářským fotografem. Západy jsou zase úžasnou hrou světla a stínů.

Srdeční záležitostí je pro mě nejen moje rodná dědina Šardice, ale i celá oblast Moravského Slovácka, která je plná krásných míst, vlnek, kopců, vinohradů, kapliček, Božích muk v polích či malovaných sklípků. Dýchá z nich úrodnost kraje i láska k tradicím a folkloru, které kromě focení, patří také mezi mé záliby.

Miroslava Zaňátová