Skanzen byl od počátku svojí existence v 70. letech koncipován tak, aby měli návštěvníci možnost vidět a porovnat architekturu hned několika oblastí, a to navíc v prostředí, které připomíná původní okolní krajinu.

Prohlídku začnete areálem představujícím moravské Kopanice. Při pohledu na kopaničářská obydlí malých rozměrů, postavená z tvrdého dřeva s doškovou střechou, je už na první pohled zřejmé, že zdejší obyvatelé žili skromně a jejích původní styl života přetrval díky odlehlosti oblasti až hluboko do 20. století.

Z Kopanic můžete doslova přes jeden kopec přejít na luhačovické Zálesí, kde již byly běžné stavby hliněné, zejména s použitím nepálených cihel. Cestou dále přes areál technických vodních staveb a vinných sklepů se nakonec dostanete až do regionu malebného slováckého Horňácka. V části věnované Horňácku stojí za pozornost mimo jiné tkalcovský stav, také zachycený na fotografii.

Výlet do Skanzenu je vhodný pro děti, rodiče i prarodiče. Děti se poučí o životě našich předků a starší ročníky zase zavzpomínají při pohledu na vybavení a předměty, které pamatují ze svého mládí.

Na své si přijdou také milovníci rostlin, neboť v areálu Skanzenu najdete dnes již poměrně vzácnou oskeruši, mandloň, různé druhy jabloní a také třeba mišpule.

Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy, které bylo doposud přístupné veřejnosti o víkendech, přivítá návštěvníky i ve všední dny od 12.6 2021.

Do budoucna bude ve Strážnici přístupný návštěvníkům také Průžkův mlýn, který můžete prozatím obdivovat alespoň zvenčí. Průžkův mlýn, stejně jako ostatní fotografie připravila Eva Křižanová.

Denisa Ljasovska