Nosorožci sumaterští jsou bohužel také jedni z nejvzácnějších velkých savců na planetě. Odhadem žilo v roce 1986 ve volné přírodě zhruba 800 sumaterských nosorožců. Nyní přibližně o 34 let později naznačují oficiální odhady, že jich je méně než 80.

Mnoho odborníků se však domnívá, že i toto číslo je příliš optimistické a někteří uvádějí, že počet těchto volně žijících nosorožců by mohl být mnohem menší. Za tento pokles je zodpovědná kombinace faktorů: dlouhodobější klimatické změny přispěly ke geografickému omezení jejich přirozeného prostoru výskytu, který na severu historicky sahal až k pohoří Himalájí. V poslední době představují akutní hrozbu pro jejich přežití jak ztráta stanovišť, tak i klesající porodnost a pytláctví.

V roce 2018 se indonéská vláda a odborníci na nosorožce z celého světa shodli na tom, že jediný způsob, jak zachránit nosorožce sumaterského, je konsolidace rozptýlené a roztříštěné divoké populace do spravovaných konzervačních šlechtitelských zařízení. Cílem je zvýšit počet jedinců a vytvořit geneticky rozmanitý základ pro budoucí populaci tohoto druhu. Doufáme, že tato populace jednoho dne osídlí vybrané národní parky uvnitř v oblasti přirozeného výskytu sumaterských nosorožců.

Maminky z Azylového domu v Kyjově si společně s dětmi užily maškarní karneval.
Pravěká žena, šašek i duch a se bavili na karnevalu. Vyzkoušeli soutěže i tanec

Aliance „The Sumatran Rhino Survival Alliance“ zahájila a vede projekt partnerství mezi vládou Indonésie, mezinárodními ochranářskými organizacemi a místními odborníky na ochranu přírody. Organizace „Save the Rhino“ je strategickým partnerem projektu. Program pro chov sumaterských nosorožců v zajetí již přinesl své úspěchy. Prvním nosorožcem narozeným v chovatelské stanici byl Andatu, samec, který se narodil v roce 2012. Jeho sestra Delilah se narodila v roce 2016 rodičům Ratu a Andalasovi. Tyto úspěšné odchovy a rostoucí shoda v tom, že jinak tento druh vyhyne, položily základ pro obnovu života tohoto vzácného savce ve volné přírodě.

Sýkora koňadra v zimě hledá semínka a bobule.
K vodě, na krmítko, do lesa. Vypravte se za zimními ptáky a podělte se o obrázky

V rámci dobrovolné sbírky ze vstupného ZOO TO NATURE, která byla v hodonínské zoo spuštěna 1. července 2020, bylo vybráno celkem 106.960,- korun. „Vzhledem k tomu, že byly zoologické zahrady velkou část roku zavřené, výsledek není příliš vysoký, ale přesto je výjimečný, protože jsme se oficiálně stali další zahradou v České republice, která přispívá ze svého vstupného na ochranářské projekty in-situ, tedy přímo v místě, kde je pomoc nejvíce potřebná,“ hodnotí sbírku a její prospěšnost ředitel zoo Martin Krug. Dvě koruny z každé vstupenky do zoo podpoří kromě nosorožců také tygry ussurijské a outloně váhavé v rámci projektů Altaica a The Kukang Rescue Program. Mezi tyto tři projekty byla vybraná částka rozdělena rovným dílem.

Marie Blahová

tisková mluvčí Zoo Hodonín