„Chci, aby si tam lidé brali látky, které mi doma zbyly po tom, co jsme šili nejprve kapsičky na katetry na dětskou onkologii a potom polštářky pro onkologicky nemocné děti. Vyzávým lidi, ať šijí roušky pro sebe, svoji rodinu, sousedy, kamarády, i ty chuděry ženské za pokladnami v marketech,“ říká šperkařka.

Ženu, která má osobní zkušenost s vážnou nemocí syna, znepokojuje přístup lidí k situaci v karanténě těchto dní. „Když jsem byla před pár dny nakupovat v Lidlu v respirátoru a rukavicích, uvědomila jsem si, jak je to šílené, že ty ženské za pokladnami jsou celé dny bez jakékoli ochrany. Nemají ani rukavice, berou hotovost a pak jdou domu k rodině. A tak se virus může šířit. A bude hůř,“ myslí si Hlobilová.

Nejen na sociální síti žena upozorňuje na velké nebezpečí nákazy. „Nikdo těm prodavačkám, stejně jako široké veřejnosti neřekl, čemu jsou vystavené. Zaměstnavatelé se na ně vyprdli, žádnou ochranu jim neposkytli, a přitom jsou v první linii stejně jako lékaři, policie, řidiči autobusů městské hromadné dopravy,“ zlobí se žena.

Na Facebook proto dala výzvu k šití a nošení roušek. S kamarádkou založily na FB profil Roušky pro všechny. Ta měla během několika hodin skoro tisíc sdílení. „Začali mi psát lide, i ty ženské z marketů, že si roušku ušijí, jiní, že je potřebují, firmy začaly nabízet látky. Lide začali šít, posílat fotky, jak šíjí. Mezi prvními také moje mamka, která je už našila pro celou rodinu a pokračuje dál, pro známé, sousedy. Prostě národ sobě,“ popisuje start skupiny její zakladatelka.

Na profilu Roušky pro všechny jsou tam návody na šití roušek, videa a další užitečné informace. „Jsou tam i fotky, co už lide ušili i informace, jestli je tam někdo ze Znojemska. Už mi také volala paní, že má šicí firmu a ze chce začít. Ptala se mě, jaké má pořídit látky. Hned po ji mi volal pán, že potřebuje pro své zaměstnance dvacet roušek. Oslovili jsem známe osobnosti, ať rozešlou info mezi své fanoušky. Třeba herečka Jitka Sedláčková zareagovala ihned. Dva dny jsme s kamarádkou Romanou nepřetržitě odpovídaly na dotazy. Teď si potřebuji aspoň na chvilku od Facebooku oddychnout, nebo z toho zcvoknu,“ svěřila se Hlobilová.

Online reportáž