Vozovku zde lemují plastové směrové sloupky k nerozeznání od běžných, ovšem tyto v sobě ukrývají moderní technologii. Dokáží totiž zjistit, že se blíží vozidlo a informaci předají dalším patníkům, které pak blikají a vydávají výstražné zvuky.

Jde o plašič zvěře a patníky, či směrové sloupky, tak kolem silnice vytváří bezpečný koridor. Zvěř je totiž citlivá na světelné záblesky a vysokofrekvenční zvuk, který plastové patníky šíří právě směrem od silnice.

Africkým dětem často chybí i základní pomůcky. Ilustrační foto.
Cesta z chudoby. Batohy plné školních pomůcek zamíří z Vyškovska až do Afriky

Co ale předcházelo tomu, než se zrodil inteligentní patník a co ukrývá uvnitř?

„Koupil jsem silné auto svému synovi a za dva týdny se chtěl jet projet. Říkám mu, že je to silné auto, ať dává pozor, aby se mu nic nestalo. Za dvě hodiny se vracel a já z okna viděl, že auto má veliké červené pruhy od krve. Bylo mi jasné, že měl nehodu a u auta jsem viděl, že v chladiči jsou vraženy jelení parohy,“ říká Vlastislav Šimice s tím, že takto přišel o půl milionu.

Dali hlavy dohromady

„Přeci není možné, aby to takto fungovalo každému…“ zamýšlí se. „Dali jsme s kolegy hlavy dohromady a výsledkem je to, co zde vidíte,“ ukazuje na inteligentní patník.

Houbaření.
Na houby do Beskyd autem? Proč ne. Dávejte ale pozor, kde zaparkujete

Směrové sloupky vybavené elektronikou umí rozpoznat blížící se auto. Poté před vozidlem pomocí světelných a akustických signálů mířených směrem od silnice vytvoří jakýsi koridor, který výrazně omezí střet se zvěří. Sloupky umí řadu jiných věcí jako například měřit teplotu nebo počítat průjezd vozidel.

Více se dozvíte v následujícím videu: 

Zdroj: Youtube